Постанова № 61565953, 27.09.2016, Зарічненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
561/566/16-а
Номер документу
61565953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2016 року смт. Зарічне Справа № 561/566/16-а

Зарічненський районний суд Рівненської області в складі судді Снітчук Р.М.

секретар Расевич Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», починаючи з 01.09.2016 року, виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 6444 грн. 50 коп., що значиться у довідці управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області № 01-23\54 від 15.07.2016 р. Просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01.09.2016 року.

В обґрунтування позову покликається на те, що з 05.04.2008 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % із заробітної плати, як пенсіонер перебуває на обліку в Зарічненському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.20015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, збільшено посадові оклади державних службовців.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, що була чинна на момент призначення пенсії, вона набула право на перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та 23.08.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії.

Листом від 01.09.20016 року № 1482\05 їй було відмовлено відповідачем у перерахунку пенсії з покликанням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, оскільки ним з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виключено пункт 4 у Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким було визначено порядок здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відмову відповідача вважає протиправною, оскільки положення нормативно-правових актів, на які посилається відповідач, відмовляючи їй у перерахунку пенсії, можуть стосуватися лише тих осіб, яким пенсія призначена після 01 червня 2015 року. Вважає, що діями відповідача звужено її права на перерахунок пенсії, порушено принцип верховенства права.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, подала письмову заяву з проханням справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, у задоволенні позову просив відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд здійснюється у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивач з 05.04.2008 року перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року в розмірі 90 % із заробітної плати.

З трудової книжки позивача вбачається, що вона 19.02.2016 року звільнена з посади заступника начальника управління - начальника відділу у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації у зв'язку з виходом на пенсію.

23 серпня 2016 року позивач на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року.

З листа відповідача від 01.09.20016 року № 1482\05 та письмових заперечень проти позову вбачається, що позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач покликався на те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виключено пункт 4 у Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким було визначено порядок здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 (далі - Постанова № 865) від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 6 січня 2003 р. № 432-IV „Про внесення змін до Закону України „Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України „Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом п. 5 Постанови №865 (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 15.07.2016 року № 01-23\54, виданої управлінням соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації на ім'я позивача, посадовий оклад заступника начальника управління з 01.12.2015 року встановлений у сумі 6444 грн. 50 коп.

Судом встановлено, що підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу згідно листа відповідача від 01.09.2016 року № 1482\05 стала відсутність, на думку відповідача, законодавчого обов'язку проводити будь-які перерахунки пенсійних виплат, оскільки Кабінет Міністрів України на виконання положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не вчинив жодних дій щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсійних виплат державним службовцям.

Разом з тим, на час виникнення спірних правовідносин діяли вищевказані постанови Кабінету Міністрів України, необхідні для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», які забезпечували гарантоване ст. 46 Конституції України право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив невиправдане втручання у право позивача на пенсію, належний соціальний захист, достатній життєвий рівень.

При цьому, суд вважає твердження відповідача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу необґрунтованими.

Зокрема, зміни, які відбулися у ст. 37 Закону України «Про державну службу», стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не стосуються права на перерахунок пенсії позивача.

Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" прийнятий Верховною Радою України 02.03.2015 року та набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.

У п.5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону № 3723-XII.

Зважаючи на те, що предметом позову є перерахунок пенсії позивачу, то застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є безпідставним.

Згідно до ст. 22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено, що пенсія позивачу призначена на підставі спеціального закону в 2003 році та виплачується до теперішнього часу.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені постановами Кабінету Міністрів України № 268 та № 644.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Частиною 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Зважаючи на викладене, порушене право позивача підлягає захисту з 01 вересня 2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з 01.09.2016 року є протиправними, а позовні вимоги обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст. 1, 3, 8, 22, 46, 58 Конституції України, ст. 2, 6-12, 71, 94, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Зобов'язати Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити з 01 вересня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, зазначеної у довідці № 01-23\54 від 15.07.2016 року в сумі 6444 грн. 50 коп., виданої управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Житомирского апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Зарічненського районного суду Рівненської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Р. М. Снітчук