Ухвала суду № 61557614, 21.09.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
803/554/16
Номер документу
61557614
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 р. Справа № 876/4662/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Бірука В.Я.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 травня 2016 року по справі № 803/554/16 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправним та скасування розрахунку, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом, яким просила визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №2 від 05.04.2016 року згідно акту від 05.04.2016 року №64 в частині справляння з неї плати за проїзд у розмірі 666,60 євро.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 травня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задоволити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що під час проведення зважування водієм транспортного засобу було помилково надано посадовій особі управління іншу товарно-транспортну накладну від іншого числа, яка не стосувалася перевезення вантажу 5 квітня 2016 року, оскільки в цей день здійснювалося перевезення вантажу за маршрутом із смт. Млинів до м. Рожище, що підтверджується товарно-транспортною накладною від 5 квітня 2016 року №14. Зважаючи на вказані обставини, вважає винесений відповідачем розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 5 квітня 2016 року №2 протиправним.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги, а представник відповідача заперечив проти них.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що 5 квітня 2016 року контролюючими особами управління Укртрансбезпеки у Волинській області, на підставі наказу Укртрансбезпеки від 1 квітня 2016 року №148, яким затверджено щотижневі графіки перевірок з 4 квітня 2016 року по 8 квітня 2016 року, та відповідно до направлення на перевірку від 1 квітня 2016 року №010802 на 127 км а/д Н-22 (стаціонарний пост патрульної поліції Цумань) проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року (далі - Порядок №422), був зупинений транспортний марки DAF XF 95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причіпом марки Schmitz SPR 24, номерний знак НОМЕР_2, що належить перевізнику фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF XF 95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причіпом марки Schmitz SPR 24, номерний знак НОМЕР_2 встановлено: навантаження на одиночні осі - 12,45 т. при нормативно допустимих - 11 т; навантаження на строєні осі - 25,5 т, при нормативно допустимих - 22 т; маса транспортного засобу - 44,75 т, при максимально дозволеній для такого типу транспортного засобу - 40 т.

За результатами перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 5 квітня 2016 року, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 5 квітня 2016 року №64, на підставі яких складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування 5 квітня 2016 року №2.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» великогабаритний транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з габаритних параметрів якого перевищує встановлені на території України допустимі параметри.

У відповідності до пункту 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до пунктів 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Підпунктом 5 пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10 грудня 2013 року №1007/1207, передбачено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю:

П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

При визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.

Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Відповідно до пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Як встановлено судом та не заперечується позивачем, Державтоінспекцією не видавався позивачу дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Пройдена відстань транспортного засобу марки DAF XF 95.430, номерний знак НОМЕР_1 з причіпом марки Schmitz SPR 24, номерний знак НОМЕР_2 була розрахована відповідно до товарно-транспортної накладної від 5 квітня 2016 року №14, наданої контролюючим особам водієм перевізника ОСОБА_4.

Згідно із товарно-транспортною накладною від 5 квітня 2016 року №14, які відображені в акті перевірки від 5 квітня 2016 року №073321 вантажовідправник - ТзОВ «Промвуд», вантажоодержувач - ТзОВ «Промвуд», перевізник фізична особа-підприємець ОСОБА_3, вантаж - технічна сировина (тополя), по маршруту «смт. Ганнопіль - м. Рожище».

Отже, П=(0,2+0,27+,54+0)*132*3*2 (п. 21 Порядку №879)=799,92 Євро.

Твердження позивача, що вантаж перевозився за маршрутом із смт. Млинів до м. Рожище, а не із смт. Ганнопіль - м. Рожище є безпідставними, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, місце перевірки, а саме 127 км автодороги Н22 (стаціонарний пост патрульної поліції Цумань) знаходиться в протилежному напрямку від маршруту, за яким нібито здійснював перевезення вантажу позивач.

Також, як вбачається із акту №64 від 5 квітня 2016 року водій перевізника ОСОБА_4 підписав акт без зауважень щодо пройденої відстані та маршруту перевезення вантажу. В розрахунку плати за проїзд №2 від 5 квітня 2016 року в графах «маршрут» та «пройдена відстань» також зазначено смт. Ганнопіль (Хмельницька область) - смт. Рожище та 132 км. відповідно. Вказаний розрахунок отримав водій ОСОБА_4 під підпис без зауважень.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 травня 2016 року по справі № 803/554/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич

Повний текст ухвали виготовлено 26 вересня 2016 року.