Постанова № 61557565, 22.09.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
761/18795/15-а
Номер документу
61557565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 761/18795/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Малинников О.Ф.,

Суддя-доповідач: Бабенко К.А

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 вересня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Сорочка Є.О., секретаря Видмеденко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" на Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 12 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - Міністерства Фінансів України, Департаменту фінансів Житомирської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання зобов'язань за надані послуги окремим категоріям громадян та стягнення 37524,08 грн. витрат на їх перевезення, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 12 липня 2016 року в адміністративному позові відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково з наступних підстав.

Між Відповідачем, як Платником та Позивачем, як Перевізником, укладено Договір про відшкодування за перевезення пільгової категорії пасажирів залізничним транспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам від 28 березня 2014 року №ПЗ/ДН-4-145547/НЮ (надалі - Договір) (а.с.10), який відповідно до п. 1.1. регламентує взаємовідносини Сторін щодо здійснення відшкодування за перевезення пільгових категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам залізничним транспортом на приміських маршрутах, згідно статті 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", а також статті 102 Бюджетного Кодексу України.

Згідно з п.п. 2.1.1. - 2.1.6. Договору, Перевізник здійснює перевезення окремих категорій громадян, відповідно до статті 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", а також п. 5 ст. 102 Бюджетного Кодексу України; забезпечує видачу квитків пільговій категорії громадян для проїзду в залізничному транспорті на приміських маршрутах на підставі пільгових посвідчень по кожному зупинному пункту в межах міста Новоград-Волинський; зобов'язується в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) обчислювати різницю між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для приміських перевезень, маршрутом прямування, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг; інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності в межах міста Новоград-Волинський; на підставі місячної станційної звітності Перевізник складає облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, згідно з додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359; подає щомісяця не пізніше 7 числа Платнику розрахунок необхідної суми відшкодування за пільговий проїзд окремих категорій громадян в залізничному транспорті на приміських маршрутах, згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359.

Відповідно до п.п. 2.2.1. - 2.2.2. Договору, Платник забезпечує перевірку поданої Перевізником облікової форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, і не пізніше останнього числа поточного місяця, складає акт звіряння відшкодування за перевезення в межах бюджетних призначень на 2014 рік; здійснює виплату відшкодування Перевізнику у п'ятиденний термін після отримання відповідного фінансування в межах обсягу затверджених асигнувань на ці цілі.

А згідно з п. 5.1. Договору, зокрема його чинність поширюється на дії, вчинені Сторонами з 01 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року.

За період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року Позивачем надано послуги з перевезення пільгових категорій громадян зі станції Новоград-Волинський м. Новоград-Волинський на суму 205 524 грн. 08 коп.

На підтвердження витрат з перевезення пасажирів, що користуються пільгами, Позивачем щомісячно на протязі 12 місяців 2014 року складено Облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та Рахунки на відшкодування недоотриманих коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян (а.с.12-70).

Зазначені документи направлено Відповідачу, що підтверджується наявними в матеріалах справи зворотними Повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 71-82).

Проте, Відповідачем перераховано на рахунок Позивача за 2014 рік кошти в сумі 168000 грн. 00 коп. а тому заборгованість за перевезення пільгових категорій громадян становить 37 524 грн. 08 коп.

Відповідно до частини п'ятої ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996 року № 273/96-ВР, для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Згідно з частиною першою ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до яких, зокрема, належать компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 (надалі Порядок №256), фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету; головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно з пунктом 5 Порядку №256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), зокрема до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. №20.

Відповідно до абзацу 8 пункту 6 Порядку №256, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.

Отже, головні розпорядники коштів зобов'язані у разі виникнення додаткових зобов'язань надсилати щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

Тобто, Відповідач мав надіслати відповідному фінансовому органу, який складає уточнені реєстри, інформацію щодо сум компенсаційних виплат Позивачу за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Проте, Відповідачем вимоги п. 6 Порядку №256 не виконано, не надіслано уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми, у зв'язку з чим порушено право Позивача на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, оскільки Відповідач за надані послуги розрахувався частково.

Проте, у зв'язку з тим, що Відповідач є лише розпорядником бюджетних коштів в межах відповідних бюджетних асигнувань, позовна вимога щодо стягнення з Відповідача на користь Позивача боргу підлягає частковому задоволенню, а саме в частині зобов'язання Відповідача відшкодувати Позивачу 37524 (тридцять сім тисяч п'ятсот двадцять чотири) грн. 08 коп. недоотриманих коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Згідно зі ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, Постанова Шевченківського районного суду м. Києва від 12 липня 2016 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою адміністративний позов задовольняється частково.

Відповідно до частини першої ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" задовольнити частково, Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 12 липня 2016 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради щодо виконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256, а саме, реєстрації за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду окремим категоріям громадян по станції Новоград-Волинський м. Новоград-Волинський та не надіслання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Новоград-Волинської міської ради.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради (код за ЄДРПОУ 03192773) відшкодувати Публічному акціонерному товариству "Українська залізниця" (код за ЄДРПОУ 40075815) 37524 (тридцять сім тисяч п'ятсот двадцять чотири) грн. 08 коп. недоотриманих коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради (код за ЄДРПОУ 03192773) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (код за ЄДРПОУ 40075815) 2345 (дві тисячі триста сорок п'ять) грн. 87 коп. судового збору, сплаченого Платіжними дорученнями від 24 червня 2015 року №2213, від 25 червня 2015 року №2233, від 18 липня 2016 року №7 та від 22 серпня 2016 року №2.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Постанову складено у повному обсязі 23.09.2016 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Кузьменко В.В.

Сорочко Є.О.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Кузьменко В. В.

Сорочко Є.О.