Справа № 464/2792/16-а
пр.№ 2-а/464/149/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.09.2016 року
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Чорна С.З.
при секретарі Довгун Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сихівського військового комісаріату м.Львова про визнання дій протиправними,-
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними рішення військового комісара Сихівського районного військового комісаріату щодо відмови постановки на чергу для отримання пільгових путівок йому - ОСОБА_1 та його дружині в центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький»; зобов'язати військового комісара Сихівського районного військового комісаріату поставити його - ОСОБА_1 та його дружину на чергу для отримання пільгових путівок в центр медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький». В обгрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що 14.11.1974р. Тернопільським РВК Тернопільської області він був призваний на дійсну строкову військову службу, під час проходження якої, 01.09.1976р. поступив на військово-юридичний факультет військового інституту МО СРСР. Після закінчення військово-юридичного факультету з 04.08.1980р. по 31.12.2006р. проходив службу в органах військової прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах. Згодом, 15.12.2006р., відповідно до Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу Збройних Сил України, наказом Міністра оборони України № 1972, він був звільнений з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров'я) і направлений на військовий облік у Галицький РВК м.Львова. 12.01.2007р. Львівським обласним військовим комісаріатом йому видано посвідчення серії НОМЕР_1 на право пільг, установлених законодавством України для ветеранів військової служби. 02.03.2016р., відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», він звернувся із заявою до військового комісара Сихівського районного військового комісаріати м.Львова полковника ОСОБА_2 стосовно постановки його на чергу для отримання пільгової путівки за 25% і його дружину ОСОБА_3 для отримання пільгової путівки за 50%, обох у військовий санаторій «Трускавецький» на будь-який місяць протягом поточного року. Однак, 09.03.2016р. військовий комісар Сихівського районного військового комісаріату ОСОБА_2, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 446 від 27 квітня 2011 року, а також на те, що він - ОСОБА_1 не являюсь пенсіонером Міністерства оборони України, відмовив у забезпеченні пільговими санаторно-курортними путівками по лінії Міністерства оборони України. Ствердив, що являється ветераном військової служби та отримую пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а військовий комісар Сихівського районного військового комісаріату в свою чергу відмовив йому у забезпеченні його і члена його сім'ї (дружина) санаторно-курортними путівками з пільговою оплатою вартості, чим порушив його конституційні права, встановлені п.5 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення аналогічні змісту позовної заяви та просить таку задоволити. Додатково вказав, що згідно ст.22 Конституції України - конституційні права і свободи гарантується і не можуть бути скасовані. Просить звернути увагу на те, що певні положення підзаконних нормативно-правових актів органів виконавчої влади, а саме: пункт 2 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 446 від 27.04.2011р. Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій і членів їх сімей та пункти 1, 2 затвердженої наказом Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011р. Інструкції про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України суперечать п.5 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист 1998р. А згідно ч.4 ст.83 Закону України «Про прокуратуру» - на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії». Відповідно до ч.3 ст.84 Закону України «Про прокуратуру» - за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законодавчими актами. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом, тому у разі виникнення колізії між її нормами та нормами закону, застосуванню підлягають положення останнього.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги повністю заперечив, давши пояснення, що відповідають викладеному в письмових запереченнях проти позову, додатково зазначивши, що Сихівський районний військовий комісаріат не наділений повноваженнями постановки на чергу та надання путівок, такі функції здійснює Львівський обласний військовий комісаріат. Водночас, військовий комісар Сихівського районного військового комісаріату м.Львова в своїй відповіді від 09.03.2016р. №83/531 не відмовляв ОСОБА_1 у забезпеченні путівками, як стверджує позивач у своїй позовній заяві, а звернувся до нього з проханням надати довідку з Пенсійного фонду України, яка підтверджує отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд, заслухавши пояснення сторін, що беруть участь у справі, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 14.11.1974р. дійсно проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил України, а після закінчення навчання на військово-юридичному факультеті військового інституту МО СРСР з 04.08.1980р. по 31.12.2006р. проходив службу в органах військової прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах. В подальшому, 15.12.2006р. наказом Міністра оборони України № 1972 позивач ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт «б» (за станом здоров'я) і направлений на військовий облік у Галицький РВК м.Львова. Так, Львівським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 було видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.01.2007р. на право пільг, установлених законодавством України для ветеранів військової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.03.2016р. позивач ОСОБА_1, на підставі Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», звернувся із заявою до військового комісара Сихівського районного військового комісаріати м.Львова з проханням постановки його на чергу для отримання пільгової путівки за 25% і його дружину ОСОБА_3 для отримання пільгової путівки за 50%, обох у військовий санаторій «Трускавецький» на будь-який місяць протягом поточного року.
Листом-відповіддю №В3/531 від 09.03.2016р. військовий комісар Сихівського районного військового комісаріату ОСОБА_2, вказав, що забезпечення ветеранів військової служби та членів їх сімей санаторно-курортним лікуванням регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. №446 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей», Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Інструкцією про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 05.10.2011р. № 604 та повідомив ОСОБА_1 про те, що для постановки його на облік в Сихівському районному військовому комісаріаті для отримання путівки до санаторно-курортного закладу необхідно надати довідку з Пенсійного фонду України про отримання ним пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказана лист-відповідь №В3/531 від 09.03.2016р. розцінена позивачем як пряма відмова у постановці його на облік в Сихівському районному військовому комісаріаті для отримання путівки до санаторно-курортного закладу, а тому останній, вказуючи на те, що він являється ветераном військової служби та отримую пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», стверджує про порушення військовим комісаром Сихівського районного військового комісаріату його конституційних прав, встановлених п.5 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Таку позицію позивача суд вважає хибною з огляду на наступне.
При вирішенні питань щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням у санаторіях Міністерства оборони України військові комісаріати керуються Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», Положенням про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013р. № 389, Порядком забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. № 446, Інструкцією про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України, затвердженою Наказом Міністра оборони України № 604 від 05.10.2011р.
Відповідно до абзацу 5 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. №446 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками до санаторно-курортних закладів військовослужбовців, ветеранів війни, ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ та деяких інших категорій осіб і членів їх сімей» (далі - Постанова), державні органи забезпечують путівками до санаторно-курортних закладів не більше одного разу на рік осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і членів їх сімей.
Пунктом 3 Постанови визначено, що ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Держспецзв'язку, особи, зазначені у статтях 6-1 - 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», забезпечуються путівками державними органами, з яких вони були звільнені на пенсію, а у разі їх ліквідації - правонаступниками.
Відповідно до ч.5 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» переважне право на забезпечення санаторно-курортним лікуванням у санаторіях Міністерства оборони України мають ветерани військової служби та члени їх сімей з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Члени сімей ветеранів, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» і отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», забезпечуються путівками державними органами, з яких ветерани були звільнені на пенсію, а у разі їх ліквідації - правонаступниками.
Пунктом 4 Постанови визначено, що путівки надаються особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості у міру надходження путівок, зокрема: ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, Держспецзв'язку і членам їх сімей, особам, зазначеним у статтях 6-1 - 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ( 3551-12 ) та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», - на підставі заяви, медичної довідки лікувальної установи за формою 070/о, посвідчення, яке дає право на пільги, та довідки з Пенсійного фонду України про отримання пенсії.
Відповідно до Постанови, наказом Міністра оборони України від 05.10.2011р. №604 (зі змінами) затверджено Інструкцію про порядок санаторно-курортного забезпечення у Збройних Силах України (далі - Інструкція).
У відповідності до пункту 1.2 Інструкції, до центрів медичної реабілітації та санаторного лікування (санаторіїв) (далі - центри (санаторії)) на підставі медичних показань та за відсутності протипоказань направляються з січня по грудень не більше одного разу на рік особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і члени їх сімей.
Згідно п.3.2 Інструкції, військові комісари на підставі даних щорічної диспансеризації військовослужбовців, медичних оглядів ветеранів військової служби, висновків військово-лікарських комісій визначають кількість осіб, які потребують санаторно-курортного лікування, та до 25 листопада щороку подають до Військово-медичного департаменту Міністерства оборони України заявку на необхідну кількість санаторно-курортних путівок на наступний рік.
Відповідно до пункту 5.4 Інструкції відбір на санаторно-курортне лікування осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» та які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членів їх сімей здійснюється СКВК військових комісаріатів на підставі заяви, довідки для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою № 070/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012р. № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форм власності та підпорядкування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2012р. за № 661/20974, посвідчення, яке дає право на пільги, та довідки з Пенсійного фонду України про отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно пункту 3.6 Інструкції кількість санаторно-курортних путівок та кількість ліжко-днів для ветеранів військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», членів їх сімей визначається в межах бюджетних асигнувань на відповідний рік, виходячи із суми коштів, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України на утримання центрів (санаторіїв).
Розподіл санаторно-курортних путівок здійснюється на підставі затвердженого Міністром оборони України Плану розподілу санаторно-курортних путівок у центри медичної реабілітації та санаторно-курортного лікування (санаторії) Збройних Сил України.
Санаторно-курортні путівки направляються до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, який здійснює їх розподіл та видачу через фінансово-економічні управління оперативних командувань, відділи соціального забезпечення військових комісаріатів. На завершення, санаторно-курортні путівки надсилаються до санаторно-курортних відбіркових комісій (далі - СКВК).
Суд звертає увагу на те, що СКВК проводить облік, розгляд та оформлення документів для санаторно-курортного лікування тільки тих осіб, які стоять на обліку даної комісії. У СКВК ведеться книга обліку та видачі санаторно-курортних путівок.
Згідно п.4.6 Інструкції рішення про надання путівки для санаторно-курортного лікування приймається на засіданні СКВК на підставі медичних показань. Рішення оформляється протоколом, який заноситься до книги протоколів.
Відповідно до п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013р. № 389, обласні військові комісаріати здійснюють розподіл путівок для лікування в санаторно-курортних закладах Міноборони та закуповують у межах виділених асигнувань путівки в інші санаторії та лікувально-профілактичні заклади пенсіонерам і членам їх сімей, які перебувають на відповідному обліку у військових комісаріатах.
Відповідно до п.3 Положення про Сихівський районний військовий комісаріат, затвердженого наказом військового комісара Львівського обласного військового комісаріату від 20.08.2015р. № 294, військовий комісаріат підпорядковується Львівському обласному військовому комісаріату. Згідно п.7 даного Положення Сихівський РВК є відокремленим підрозділом Львівського обласного військового комісаріату без права юридичної особи.
При цьому, визначений конкретний та вичерпний перелік функціональних обов'язків головного спеціаліста відділення забезпечення Сихівського РВК, затверджений військовим комісаром Львівського обласного військового комісаріату 23.10.2015р., при оцінці якого дається можливим чітко встановити, що районні військові комісаріати збирають лише інформацію, необхідні документи та складають поіменний список ветеранів військової служби, які стоять на обліку в даному військкоматі і потребують путівки для лікування в санаторно-курортних закладах та передають їх в обласний військкомат, який вже формує загальну чергу з ветеранів військової служби всієї області та розподіляє путівки для лікування в санаторно-курортних закладах Міноборони. По суті, Сихівський районний військовий комісаріат не наділений повноваженнями постановки на чергу та надання путівок. Формування черги і розподіл пільгових путівок для лікування в санаторно-курортних закладах Міноборони здійснює Львівський обласний військовий комісаріат.
Слід зазначити, що Наказ Міністра Оборони України 09.12.2005р. №727, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.12.2005р.за № 1544/11824, на який, як на підставність своїх позовних вимог покликається позивач, втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 604 від 05.10.2011р.
Суд також роз'яснює, що ніхто не позбавляє позивача пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», зокрема ст.6 - соціальний захист ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та членів їх сімей. Проте, позивачу слід вірно тлумачити поняття та зміст певних положень Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про прокуратуру», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», так як останній не являється військовослужбовцем в розумінні вказаних нормативно-правових актів.
Враховуючи зазначені обставини, а також відсутність належних та обгрунтованих доказів в підтвердження позовних вимог, суд не вбачає протиправності та порушення законності у діях військового комісара Сихівського районного військового комісаріату, а відтак не знаходить підстав для задоволення даного позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1, 9, 11, 70, 94, 158-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Сихівського військового комісаріату м.Львова про визнання дій протиправними - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: