Справа № 703/2887/16-а
2-а/703/125/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2016 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого-судді Манька М.В.
при секретарі Пшенишній А.І.,
у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сміла адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області і просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81 відсотка заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення заробітної плати державних службовців з 01 грудня 2015 року, відповідно до вищевказаної постанови та довідки про заробітну плату № 7274/07, виданої Смілянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області 19 липня 2016 року, здійснити нарахування, починаючи з 01 січня 2016 року, та виплату заборгованості, що виникне внаслідок перерахунку, з врахуванням проведених виплат.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує повністю та просить суд розглядати справу без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі та письмове заперечення, в якому проти позову заперечує категорично і просить суд відмовити в його задоволенні з тих підстав, що згідно з ст.37-1 ЗУ «Про Державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України на сьогодні не визначений, тому вважає дії управління щодо відмови у перерахунку пенсії правомірними. Крім того, пункт 4 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачаються умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 - VIII, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що останнім місцем роботи позивачки перед призначенням пенсії є управління Пенсійного фонду України в Смілянському районі Черкаської області, посада - головний спеціаліст.
З 06 грудня 2004 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 ЗУ від 16 грудня 1993 року № 3723 «Про державну службу» в розмірі 81 % від суми її заробітної плати.
Позивачка 26 липня 2016 року звернулася до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та відповідно до довідки про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади, виданої Смілянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області.
Позивачці відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади, оскільки такий перерахунок не передбачено ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у редакції, чинній на 01 грудня 2015 року, та на підставі того, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII раніше призначені пенсії не переховуються. Крім цього, відмову в перерахунку відповідач мотивує тим, що Кабінетом Міністрів України на сьогодні механізм проведення перерахунку призначених пенсій не визначений.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців підвищуються на 25%.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, згідно з яким у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо строків проведення перерахунку, позивачка просила зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26 липня 2016 року, перерахунок має бути проведений, починаючи з 01 серпня 2016 року.
На підставі ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1ст.58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 11, 71, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» з моменту звернення за перерахунком.
Зобов'язати Смілянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям у відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, та на підставі довідки про заробітну плату № 7274/07, виданої Смілянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області 19 липня 2016 року, із збереженням відсотку нарахування пенсії в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, починаючи з 01 серпня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову звернути до негайного виконання у межах суми стягнень за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Головуючий: М.В.Манько