Постанова № 61522218, 22.09.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
823/786/16
Номер документу
61522218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2016 року справа № 823/786/16

15 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:

головуючого судді Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Попельнухи Ю.І.;

представника позивача ОСОБА_1 (згідно з договором),

представників відповідачів не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У Черкаський окружний адміністративний суд звернувся ОСОБА_2 (далі позивач) до Черкаської обласної державної адміністрації (далі відповідач 1), Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі відповідач 2) про:

визнання протиправним рішення комісії відповідача 1 з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом від 24.12.2015 №10, про відмову у поновленні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

скасування рішення комісії відповідача 1 з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом від 24.12.2015 №10, про відмову у встановленні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

зобов'язання комісії відповідача 1 з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнати його учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати йому відповідне посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" 2 категорії з 16.10.2015.

Позов мотивований тим, що комісія Черкаської ОДА з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, безпідставно відмовила позивачу у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за наявності всіх, визначених законом, документів. Дату, з якої просив зобов'язати відповідача встановити відповідний статус, позивач пов'язує з датою його звернення з цього питання. Тому просив задовольнити позов.

Відповідачі явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, заперечень та письмових пояснень на позов не надали, хоча повідомлені про час та місце судового розгляду спору в установленому законом порядку.

Заслухавши пояснення та перевіривши доводи представника позивача, повно та обєктивно дослідивши докази у справі у їх взаємозвязку та логічній послідовності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з поясненнями позивача у позовній заяві йому наданий статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 15.11.2007. Однак у 2012 році його позбавлений, оскільки згідно з довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 23.11.2015 №179/1/12781 не були підтверджені відомості, викладені в довідках вищевказаних військових частин. За наслідками перевірки постановою Соснівського РВ м.Черкаси УМВС України в Черкаській області кримінальне провадження №12013250040000657 відносно позивача закрите у зв'язку з відсутністю в діях складу кримінального правопорушення.

З письмових доказів у справі суд встановив, що 16.10.2015 позивач звернувся до комісії Черкаської ОДА з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з заявою та доданими до неї матеріалами про встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішенням зазначеної комісії, оформленим протоколом від 24.12.2015 №10, відмовлено у поновленні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Отже заява позивача розглядалася з порушенням заявочного принципу, оскільки вирішене питання, що не порушувалося заявником.

Питання змінити формулювання такої відмови позивач просив вирішити за його заявоб від 10.02.2015, проте листом від 17.02.2016 відповідач 2 відмовив у задоволенні.

Суд з'ясував, що оскаржуване рішення про відмову у поновленні статусу повязане з відсутністю відомостей про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в наказах командира військової частини 34003 за період з 01.12.1987 до 22.01.1988.

Суд встановив, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується:

довідкою від 19.05.1988 №14 військової частини №34003 про його командирування з військової частини №06407 для участі у зборах у зоні підвищеної радіації Чорнобильської АЕС у період з 06.12.1987 до 19.01.1988 у складі військової частини №34003;

довідкою від 22.01.1988 №101-ф/сл військової частини №06407 про його участь в зборах у зоні підвищеної радіації Чорнобильської АЕС у період з 02.12.1987 до 22.01.1988;

записами у військовому квитку серії НУ №5663516 з прикладенням мокрої печатки військової частини №34003, згідно з якими ОСОБА_3 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 06.12.1987 до 19.01.1988 у складі військової частини №34003, при цьому отримавши дозу опромінення 7,92 БЕР.

Водночас докази, що вищевказані документи є підробленими, фальшивими, відсутні.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України обовязком суб'єкта владних повноважень в адміністративних справах про протиправність його рішень, дій чи бездіяльності є доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності у разі заперечення проти адміністративного позову.

Суд врахував, що всупереч наведеній нормі відповідачі, як субєкти владних повноважень, без поважних причин не повідомили суду про власну правову позицію по суті спору та не надали жодного доказу на її підтвердження, не зважаючи на неодноразове зобов'язання суду (а.с.40-41). Отже, не довели належними доказами правомірність оскаржуваного рішення та не спростували доводи та твердження позивача про обставини та факти, надані в обгрунтування позову.

Надавши оцінку встановленим обставинам суд врахував таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я регламентовано Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон №796-XII).

Частинами 1-2 ст.9 Закону № 796-XII (у редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення) визначено осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно п.1 ч.1 цієї статті особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Частина 1 ст.15 Закону №796-XII визначає, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ч.1 ст. 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Видача відповідних посвідчень згідно з ч.4 цієї статті провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі зазначених посвідчень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Порядок №51).

Пунктом 2 Порядку №51 визначено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими актами законодавства.

Згідно з абз.2-3 п.10 вказаного Порядку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, видача посвідчень провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі, зокрема, одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Врахувавши вищезазначене суд дійшов висновку, що рішення комісії Черкаської ОДА з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом від 24.12.2015 №10, про відмову у поновленні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийняте всупереч вимогам чинного законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі абз.19 п.10 Порядку №51 рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Позовна вимога зобов'язати вищевказану комісію визнати позивача учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з видачею відповідного посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 16.10.2015 суд вважає такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на дискрецію відповідного повноваження, межі повноважень і завдань адміністративного суду. Крім того, чинним законодавством не передбачено обов'язку відповідачів розглядати та приймати рішення датою в день подання особою заяви про встановлення їй статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Тому в цій частині позовні вимоги є безпідставними.

Відповідно до п.1 Положення про комісію облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням Черкаської ОДА від 27.11.2012 №354, комісія є постійним консультативно-дорадчим органом облдержадміністрації, до основних завдань якого відноситься розгляд питань, повязаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найдоцільнішим за даних обставин.

Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Оскільки під час розгляду справи суд встановив протиправність оскаржуваного рішення, дотримуючись норм ч.2 ст.11 КАС України суд для належного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати вищезгадану комісію повторно розглянути заяву позивача від 16.10.2015 з доданими до неї документами про встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в законодавчо встановленому порядку та прийняти рішення в порядку та строки, встановлені чинним законодавством, з урахуванням висновків суду у цій постанові.

Ч.1 ст.267 КАС України передбачено право суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Оскільки відповідачі порушили вимоги нормативно-правових актів під час розгляду звернення позивача та проігнорували приписи ч.2 ст.71 КАС України, вимоги увахл суду, що набрали законної сили, у цій справі, суд дійшов висновку зобовязати їх у місячний строк з дня набрання постановою у цій справі законної сили подати звіт про її виконання.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Враховуючи пропорційність задоволених позовних вимог, суд дійшов висновку стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1, комісія в структурі якого порушила права позивача, на користь позивача судовий збір за подання позову пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2, 11, 160-165, 254-256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом від 24.12.2015 №10, щодо відмови у поновленні ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобовязати комісію Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянути повторно заяву ОСОБА_2 від 16.10.2015 з доданими до неї документами про встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прийняти рішення в порядку та строки, встановлені чинним законодавством, з урахуванням висновків суду у цій постанові.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022668) на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір за подання цього позову в сумі 551,20грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.).

3. Встановити відповідачам місячний строк з дня набрання постановою у цій справі законної сили для подання суду звіту про її виконання.

Розяснити, що у разі неподання такого звіту суд має право ухвалою, прийнятою в судовому засіданні, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф. Сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати постанову суду і подати звіт про її виконання. У разі повторного невиконання цього обов'язку суд має право застосувати повторно штраф, розмір якого при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з моменту отримання копії повного її тексту. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

5. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 23.09.2016