Копія
Справа № 822/1650/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 року 15:00м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Шевчука О.П. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій" про застосування заходів, -
ВСТАНОВИВ :
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ГУ ДСНС) у Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Агрофірма-Обрій", в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кузні товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", розташованої за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, с. Голосків, вул. Центральна, 1/1 та зобов'язати відповідача зупинити експлуатацію зазначеної будівлі до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №94 від 19.08.2016 року.
На адресу відповідача 07.09.2016 року надіслано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, яка отримана ним 09.09.2016 року, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення. Жодних клопотань чи заперечень від відповідача на адресу суду не надходило.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року №5403-VІ, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 року №1337 та наказу начальника ГУ ДСНС у Хмельницькій області від 21.07.2016 року №442 в період з 10.08.2016 року по 18.08.2016 року начальником Летичівського районного сектору ГУ ДСНС України у Хмельницькій області капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_1, з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки здійснено планову перевірку територію, приміщення, будівлі та споруди ТОВ "Агрофірма-Обрій", розташованого за адресою: Хмельницька область, Летичівський район с. Голосків, вул. Центральна, 1/1.
ТОВ "Агрофірма - Обрій" відповідно до Критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 року №306 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №361) віднесене до об'єкту з високим ступенем ризику, який планово перевіряється не частіше ніж один раз на рік планово та позапланово з метою перевірки виконання вимог приписів.
За наслідками планової перевірки будівлі кузні ТОВ "Агрофірма-Обрій" підготовлений та вручений акт, який складений за результатами проведеної планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 19.08.2016 року №94 (далі - акт), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI від 02.10.2012 року (далі - КЦЗ України), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - НАПБ А.01.001-2014), Наказу МНС України №151 від 02.04.2004 року "Про затвердження Типових норм належності вогнегасників", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 року за № 554/9153 (далі - НАПБ Б.03.001-2004), а саме:
п.2. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщенні кузні не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (Розділ IV п.1.6 НАПБ А.01.001-2014);
п.3. В будівлі кузні не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (Розділ IV п.1.20 НАПБ А.01.001-2014);
п.4. Будівлю кузні не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (Розділ V п.З.6 НАПБ А.01.001-2014);
п. 5. В будівлі кузні допускається використання пошкоджених електричних розеток (Розділ V п.1.18 НАПБ А.01.001-2014);
п.6. В будівлі кузні електричні розетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на суцільну горючу основу (Розділ IV п. 1.17 НАПБ А.01.001-2014);
п.8. В будівлі кузні допускається накопичення горючого сміття та відходів виробництва (Розділ III п.2.1 НАПБ А.01.001-2014);
Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акту перевірки зі сторони керівника суб'єкта господарювання не надходили, складений акт перевірки був вручений особисто керівнику ТОВ "Агрофірма-Обрій".
Суд звертає увагу на те, що подальша експлуатація будівлі кузні ТОВ "Агрофірма-Обрій" за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, с. Голосків, вул. Центральна, 1/1, із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до пункту 2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Частиною 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пп.12 п.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з пунктом 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Як встановлено п.11 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, що порушують встановлений законодавством з питань пожежної та техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Таким чином, управління ДСНС України у Хмельницькій області має усі підстави на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування на вказаному об'єкті.
Оскільки встановлені під час перевірки порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги управління ДСНС у Хмельницькій області про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кузні товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", розташованої за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, с. Голосків, вул. Центральна, 1/1 та зобов'язання відповідача зупинити експлуатацію зазначеної будівлі до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №94 від 19.08.2016 року необхідно задовольнити.
За ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Керуючись ст.ст. 11, 49, 51, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", ідентифікаційний код 35779344, заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі кузні товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", розташованої за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, с. Голосків, вул. Центральна, 1/1.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", ідентифікаційний код 35779344, зупинити експлуатацію будівлі кузні товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма-Обрій", розташованої за адресою: Хмельницька область, Летичівський район, с. Голосків, вул. Центральна, 1/1 до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №94 від 19.08.2016 року.
Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_2"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2