Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2016 р. Справа №805/2172/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Нестеренко Н.Л.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення №0005741302/3421 від 28.04.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на загальну суму 5 197,87 грн у т.ч. штрафу у сумі 4 912,32 грн, пеня у сумі 285,55 грн. в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Фонд знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669- VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон №1669) його звільнено від виконання обовязків платників єдиного внеску у період проведення АТО. Фондом було використано право на позасудове врегулювання спору, однак скарги залишилися без задоволення. Вважає зазначене спірне рішення необґрунтованим, безпідставним та прийнятим всупереч законодавству України, у звязку з чим звернувся до суду.
20.09.2016 року позивачем через відділ діловодства та документообігу суду надані додаткові пояснення, зазначаючи те, що у період з 23.09.2014 року по 01.10.2014 року позивач не мав можливості сплату єдиного внеску, оскільки перерахування коштів за серпень 2014 року відбулося лише 30.09.2014 року, також вважає, що оскільки нормами Закону №1669 звільнено від сплати єдиного внеску на період антитерористичної операції, у відповідності до чого відсутні правові підстави для нарахування відповідальніості, а отже рішення про застосування штрафних санкцій та пені є протиправним.
20.09.2016 року відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на адміністартивнйи позов, відповідно до якого зазначає, що Краматорською міською виконавчою дирекцією фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності самостійно визначені зобовязання зі сплати єдиного внеску за серпень 2014 року, за січень 2015 року, однак сплачені несвоєчасно, у звязку з чим податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у сумі 5 197,87 грн. Зазначає, що позивач не звертався до податкового органу з Сертифікатом ТПП України, крім того Закон №1669 не скасовує обовязків платника єдиного внеску, а надає можливість на перод проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки та в повному обсязі, також, звертає увагу на те, що норми зазначені норми Закону №1669 втратили чинніть. З огляду на те, що позивач продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, то зобовязаний виконувати всі вимоги чинного законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні навів доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві, наполягав на задоволені позовних вимог.
Представник відповідача до судового засідання не зявився про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належнми чином, через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення, відповідно до якого просив відмовити у задоволені позовних вимог та просить розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 21955772, проспект Луніна, буд. 89, м. Маріуполь, Донецька область, 84510), пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації 26.06.2001 р №1 266 120 0000 007165, має філію без права юридичної особи в особі Краматорської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26081941, вул. Південна, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84313) є юридичною особою, та згідно ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС -України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
Судом встановлено, що 28.04.2016 року ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області винесла рішення № 0005741302/3421 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до Краматорської міської виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застосовано штраф у сумі 2 303,07 грн (10 % до 01.01.2015 р.), у сумі 2 609,25 грн (20% з 01.01.2015 року) також нарахованно пеню в сумі 285,55 грн, загальна сума становить 5 197,87 грн.(а.с.13)
Позивачем було використано право на позасудове врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження рішення до податкових органів вищого рівня.(а.с.22-23)
Так, Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області №3413/10/05-99-10-01-12-1 від 21.06.2016 року рішення про застосування штрафних санкцій №0005741302/3421 від 28.04.2016 року залишено без змін, скаргу Фонду залишено без задоволення.(а.с.29)
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі -Закон №2464).
Суд зазначає, що позивач є платником єдиного внеску в розумінні п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464.
За приписами абзаців першого та другого ч.8 Закону №2464, встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464 визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Пеня та штрафні санкції не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів та підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, позовної заяви та заперечень на позов, несвоєчасність виконання позивачем вимог ст.6 Закону №2464 сторонами не оспорюється.
Спірним питанням у справі, є правомірність винесення податковим органом рішення про нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем.
З розрахунку штрафних санкцій та пені, вбачається що у зв'язку з з несвоєчасною сплатою єдиного внеску податковим органом нараховано штрафні санкціі у сумі 2 510,34 грн та пеня у 2 687,53 грн.
З огляу на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України, Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон № 1669, згідно до ст. 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону № 1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Краматосрьк Донецької області.
05.11.2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р яким було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого також включено м. Краматорськ Донецької області.
Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053 та від 05.11.2014 р. № 1079-р.
З викладеного вбачається, що позивач підпадає під категорію суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, оскільки місцежнаходження відповідача м. Краматорськ, як належить вищезазначеного переліку.
Частиною 4 статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464-VI, а саме розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст. 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Перебування позивача на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком сторонами не оспорюється.
Суд зауважує, що згідно зі ст. 10 Закону № 1669, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Отже, єдиною умовою звільнення від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, є надання Сертифікату ТПП України.
Суд не приймає посилання позивача, на те, що оскільки проведення на території Донецької області антитерористичної операції, являє собою форс-мажорні обставини та є загальновідомим фактом, у зв'язку з чим не підлагає доказуванню із наданням відповідного Сертифікату ТПП, оскільки спірні правовідносини стосуються відповідальності за неналежне виконання обов'язків зі сплати єдиного внеску та нормами ст.10 Закону №1669, визначено, що єдиним належним документом, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є Сертифікат Торгово-промислової палати України.
Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повина довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не було надано документа, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме - сертифікату Торгово-промислової палати України, що передбачено ст. 10 Закону № 1669, з огляду на що, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення №0005741302/3421 від 28.04.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення - відмовити.
Повний текст постанови складений та підписаний 23.03. 2016 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Христофоров А.Б.