Постанова № 61497438, 15.09.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
559/1100/16-а
Номер документу
61497438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/1100/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 вересня 2016 року

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Стадійчук А.О.

при секретарі Лахіта Н.М.

за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугою років, -

ВСТАНОВИВ:

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що перебуваючи в управлінні Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області на пенсійному обліку з 01.03.2002 року, отримував призначену пенсію за вислугою років, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ (в редакції Закону №2663 від 12.07.2001, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру середньомісячної заробітної плати, визначеного у відповідній довідці прокуратури Рівненської області, до якої включались всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії..

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року змінилася заробітна плата працівників прокуратури.

У звязку з чим, в травні.2016 звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, оскільки виникло право на перерахунок призначеної пенсії по вислузі років згідно із Законом України «Про прокуратуру», починаючи із 01.12.2015, виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 16927,12 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-348 вих.-16 від 20.05.2016 року.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі за №30/02-20-М від 30.05.2016 у перерахунку пенсії було відмовлено, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру». У вказаному листі вказано, що з 1 червня 2015 року відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсій, призначених, зокрема, і відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Просить визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі щодо відмови в перерахунку пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми щомісячного заробітку, згідно довідки прокуратури Рівненської облисів №18-348 вих-16 від 20 травня 2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратури) від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час призначення пенсії) та провести відповідні виплати недоотриманої пенсії починаючи з 01.01.2016 року.

Позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог, згідно яких він просить позовні вимоги задоволити повністю, стягнути з відповідача понесені судові витрати та допустити рішення до негайного виконання.

Представником відповідача було подано заперечення проти позову, згідно яких позовні вимоги ОСОБА_2 не визнають повністю та просить в позові відмовити. Заперечення проти позову обґрунтовуються тим, що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до ряду Законів, в тому числі і Закону України "Про прокуратуру". Тобто з 01.06.2015 року пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Таким чином, починаючи з 01.06.2016 року дії щодо призначення та перерахунку пенсії за вислугою років працівникам прокуратури управління не здійснюються, в звязку з відсутністю правової норми, яка регламентувала б порядок таких правовідносин.

В судовому засіданні позивач дав пояснення щодо предмету спору, викладені в позовній заяві. Подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у поданих до суду письмових заперечень.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звільнений з посади заступника Дубенської міжрайонного прокуратури Рівненської області з 01.03.2002 року за власним бажання у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. (а.с.6)

25 травня.2016 ОСОБА_2 звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії, оскільки, в нього виникло право на перерахунок призначеної пенсії по вислузі років згідно із Законом України «Про прокуратуру», виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 16927,12 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-348 вих.-16 від 20 травня 2016 року (а.с.7).

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі за №30/02-20-М від 30 травня .2016 року у перерахунку пенсії було відмовлено, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру» (а.с.9-10).

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

У статті 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєї Постанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ(далі Закон № 1789-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ(далі Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. При цьому слід зазначити, що абзацом першим пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VІ було встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, необхідно виходити з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Конституційний Суд України у рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: "звуження обсягу прав та свобод це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики".

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що "невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави". Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є "складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права".

Відповідно до розяснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України, у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання неодноразово висловлювалась Верховним Судом України, яка викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року справа № 21-348а13, справа № 21-420а13, від 17 грудня 2013 року справа № 21-445а13 та справа № 21-4289а15 від 15 грудня 2015 року.

При розгляді даної справи застосовуються положення спеціальних норм, а саме Закону № 1789-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

У частині вісімнадцятій статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Така практика застосовується і Верховним Судом України, зокрема при винесенні постанови №21-4289/а15 від 15.12.2015 року.

Також посилання відповідача на норми Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, згідно з якими в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія /щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до ряду Законів, в тому числі і Закону України "Про прокуратуру" безпідставні, оскільки стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим в разі реалізації їх права на пенсію, в не перерахунку вже призначеної. Процедура призначення і перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, а тому вказано вище норма закону не може бути застосована до правовідносин, що склалися між позивачем та відповідачем.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання дій управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі щодо відмови в перерахунку пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та зобов'язати провести відповідний перерахунок підлягають до задоволення. За наведених обставин, суд вважає, що оскільки відповідач не визнав право позивача на перерахунок пенсії, що стало підставою звернення до суду та позивач набув право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, вказані виплати повинні бути проведені з 01 січня 2016 року.

Щодо звернення постанови до негайного виконання, то відповідно до ст. 256 КАС України до негайного виконання допускаються постанови суду про присудження виплати пенсі, інших періодичних платежів з Державного бюджету України та позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць, а тому підстав для звернення постанови суду до негайного виконання немає, оскільки позивач звернувся із вимогою про перерахунок пенсії.

Відповідно до правилст.94 КАС Українипідлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.

Керуючись: ст.ст. 3, 7-12, 99, 100, 159-163 КАС України ст.ст.22, 64, 92 Конституції України, ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ „Про прокуратуру, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугою років задоволити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2, у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в звязку з підвищенням заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області провести перерахунок ОСОБА_2 призначеної пенсії за вислугою років ,виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-348 вих.-16 від 20.05.2016 року, починаючи із 01 січня 2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору у розмірі 551(пятсот пятдесят одну гривню) 20 копійок

В решті позовних вимог відмовити.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а при оголошення вступної та резолютивної частини апеляція подається в той же строк з дня отримання її копії через Дубенський міськрайонний суд.

Суддя: