Постанова № 61487154, 19.09.2016, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
904/8204/14
Номер документу
61487154
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.09.2016 року Справа № 904/8204/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чус О.В. - (доповідача),

судді: Дармін М.О., Іванов О.Г.

Секретар судового засідання Логвіненко І.Г.

За участю представників сторін:

від ліквідатора: Остапчук О.Ю., довіреність №б/н від 02.02.2016 р.;

від скаржника: Якубук М.В., довіреність №б/н від 15.07.2016 р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Терга-2012" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.2016р. у справі №904/8204/14

за заявою Приватного акціонерного товариства "УКРМЕТАЛОТОРГ"

до боржника Приватного акціонерного товариства "УКРМЕТАЛОТОРГ", м.Дніпропетровськ

про визнання банкрутом, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.2016р. у справі №904/8204/14 (суддя Примак С.А.) в задоволенні заяви ТОВ "Терга-2012" про визнання недійсними результатів аукціону №09-03/16 від 09.03.16 р. відмовлено.

Не погодившись з вказаною ухвалою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Терга-2012" звернулося до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційної скаргою, в якій просить суд скасувати ухвалу, прийняти нове рішення, яким задовольнити заяву ТОВ "Терга-2012" в повному обсязі: визнати недійсними результати аукціону з продажу майна Приватного акціонерного товариства "УКРМЕТАЛОТОРГ" як такого, що не відбувся. Вважає, що ухвалу винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи.

Скаржником також зазначено, що підставами для визнання недійсними результатів аукціону є порушення правил, які визначають процедуру підготовки та проведення аукціону, оформлення кінцевих результатів аукціону. За твердженням скаржника, вказані порушення є суттєвими, оскільки прямо впливають на результат аукціону. Так, відсутність в оголошені про проведення аукціону необхідних відомостей щодо майна та фотографічних зображень останнього, та ігнорування організатором аукціону заходів щодо залучення потенційних покупців до участі в аукціоні, зокрема не розміщення відомостей про продаж на нерухомому майні, що підлягає продажу в рамках справи про банкрутство, призвело до відсутності учасників аукціону. Як зазначено скаржником, вказані порушення є підставою для визнання недійсними результатів аукціону.

Скаржником зазначено, що останній є конкурсним кредитором, вимоги якого віднесено до 4 черги задоволення вимог кредиторів. Тому порушення порядку організації та проведення першого аукціону з продажу майна банкрута за ціною, що дорівнює сумі визнаних вимог кредиторів, та як наслідок визнання аукціону таким, що не відбувся, та подальший продаж із зниженням вартості майна, позбавляє кредиторів, зокрема скаржника, можливості задоволення своїх вимог в межах справи про банкрутство, за рахунок коштів отриманих від продажу майна банкрута за максимальною ціною.

У відзиві на апеляційну скаргу ПАТ "ОТП Банк" просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги, ухвалу господарського суду залишити без змін. Банком зазначено, що скаржником не надано доказів зазначених порушень вимог Закону про банкрутство при розміщенні оголошення організатором торгів, та як наслідок відсутність заяв на участь у аукціоні і визнання його таким, що не відбувся.

У відзиві на апеляційну скаргу арбітражний керуючий ліквідатор Бас Р.О. просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги, ухвалу господарського суду залишити без змін. Вважає, що оскаржувану ухвалу законною, обґрунтованою, винесеною з дотриманням норм матеріального та процесуального права, такою, що не підлягає зміні чи скасуванню, натомість апеляційну скаргу - безпідставною, що не містить доказів грубих порушень положень Закону про банкрутство при поданні оголошення про продаж майна, що мало наслідком надання неповної інформації потенційним покупцям, що призвело до відсутності заяв на участь у аукціоні і визнання його таким, що не відбувся.

У відзиві на апеляційну скаргу Південно-Західна універсальна товарна біржа просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги, ухвалу господарського суду залишити без змін. Крім того біржею зазначено, що порядок оприлюднення оголошення щодо проведення аукціону, повідомлення про визнання аукціону таким, що не відбувся, ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Скаржником подано клопотання про забезпечення позову, в якій просить суд скасувати аукціон з продажу активів ПрАТ "УКРМЕТАЛОТОРГ", призначеного на 19.10.16р., заборонити Південно-Західній універсальній товарній біржі вчиняти будь-які дії щодо організації та проведення аукціону з продажу майна ПрАТ "УКРМЕТАЛОТОРГ", заборонити ліквідатору ПАТ "Укрметалоторг" Басу Р.О. вчиняти будь-які дії щодо організації та проведення аукціону з продажу майна ПрАТ "УКРМЕТАЛОТОРГ" до розгляду справи по суті та набрання законної сили рішення по даній справі.

Вказане клопотання колегією суддів залишено без задоволення з огляду на наступне.

27.11.14 р. постановою господарського суду Дніпропетровської області визнано Приватне акціонерне товариство "УКРМЕТАЛОТОРГ" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом; скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали місцевого господарського суду, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що оскаржувану ухвалу слід залишити без змін, з огляду на викладене нижче.

Як вбачається з матеріалів справи, провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "УКРМЕТАЛОТОРГ" порушено ухвалою господарського суду 13.11.14р. відповідно до процедури, передбаченої статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

27.11.14р. постановою господарського суду Приватне акціонерне товариство "УКРМЕТАЛОТОРГ" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців до 27.11.15р., ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Черненченко Д.А.

21.05.15 р. ухвалою господарського суду припинено повноваження ліквідатора арбітражного керуючого Черненченко Д.А., призначено ліквідатором арбітражного керуючого Бас Р.О.

Провадження у справі про банкрутство ПАТ "УКРМЕТАЛОТОРГ" перебуває на стадії ліквідації.

10.03.16р. ТОВ "ТЕРГА-2012" подано до господарського суду заяву, в якій просить суд визнати недійсними результати аукціону з продажу майна Приватного акціонерного товариства "УКРМЕТАЛОТОРГ", як такого, що не відбувся (а.с.133-219, т.9).

Як на підстави визнання аукціону та результатів аукціону недійсними заявник посилається на порушення встановлених законодавством правил проведення аукціону, зокрема на те, що на продаж виставлено частину активів банкрута (як вбачається з оголошення про проведення аукціону, на продаж не виставлено частину рухомого майна банкрута та дебіторську заборгованість останнього), що є порушенням ч.5 ст.44 Закону про банкрутство, відповідно до якої продаж майна банкрута здійснюється у вигляді цілісного майнового комплексу; в оголошенні про проведення аукціону відсутні фотографічні зображення речей, що продаються; оголошення про продаж нерухомого майна не розміщено на нерухомому майні.

За твердженням заявника вказані обставини є грубим порушення вимог Закону про банкрутство, а також прав та законних інтересів заявника як конкурсного кредитора по справі про банкрутство ПрАТ "УКРМЕТАЛОТОРГ". Захист порушених прав заявника та задоволення своїх вимог в межах справи про банкрутство можливо лише шляхом визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна як такого, що не відбувся.

Ухвалою господарського суду від 21.07.2016р. у справі №904/8204/14 в задоволенні заяви ТОВ "Терга-2012" про визнання недійсними результатів аукціону відмовлено.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість винесеної місцевим господарським судом ухвали, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній з 19.01.2013) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Як передбачено ст..49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Продажу підлягають всі види майна боржника, призначеного для здійснення господарської діяльності, за винятком прав і обов'язків, які не можуть бути передані іншим особам. Порядок організації проведення аукціонів у проваджені у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, установлюються органом, уповноваженим управляти державним майном. Суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди. Організатором аукціону не може бути заінтересована особа стосовно боржника, кредиторів та замовника аукціону.

На виконання наказу від 25.05.15р. про проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів, грошових коштів ПрАТ"УКРМЕТАЛОТОРГ" (а.с.120, т.5) ліквідатором було вжито відповідних заходів та надано акти інвентаризації основних засобів №1,2 (а.с.191-205, т.6), та щодо виявлення дебіторської заборгованості - інвентаризаційний опис №4 (а.с.79, т.13), відповідно до якого ліквідатору не було передано первинна документація, котра б підтверджувала наявність дебіторської заборгованості банкрута (дебіторська заборгованість ТОВ «Дніпродзержинський завод металевих конструкцій» перед банкрутом у розмірі 80 000, 00 грн. договір №130511 від 13.05.2016р.).

Нормами ч. 1 ст. 38 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до ч.5 ст.44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор здійснює продаж майна боржника як частину цілісного майнового комплексу, згідно ч.1 ст.43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.

Відповідно до ст..33 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", під час продажу майна боржника як цілісного майнового комплексу в установленому порядку відчужуються всі види майна, призначеного для здійснення підприємницької діяльності боржника, у тому числі приміщення, споруди, обладнання, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, права на знаки (позначення), що індивідуалізують боржника, його продукцію, роботи, послуги (фірмове найменування, знаки для товарів і послуг), інші права, які належать боржнику, за винятком прав і обов'язків, які не можуть бути передані іншим особам.

Отже, все виявлене, наявне, зареєстроване у встановленому порядку майно боржника як цілісний майновий комплекс пропонується до продажу єдиним лотом.

Відповідно до ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор може залучати на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.07.15 р. ліквідатором було розміщено оголошення в друкованому виданні "Aviso Дніпропетровськ" № 25 для визначення кандидатури організатора аукціону з продажу майна банкрута (а.с.148, т.6).

20.07.2015р. ліквідатором банкрута видано наказ №2-к/15 про результати проведення конкурсу та визнання організатора аукціону з продажу майна, відповідно до якого Південно-Західну універсальну товарну біржу визнано організатором з продажу майна банкрута (а.с.149,т.6).

Між арбітражним керуючим (ліквідатором) та Південно-Західною універсальною товарною біржею укладено договір про проведення торгів (аукціону) від 12.11.2015р. №23 (а.с. 9-21, т.13).

Частинами 1, 3, 5 ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що за договором про проведення аукціону організатор аукціону зобов'язується за свій рахунок провести аукціон та укласти договір з його переможцем, а замовник - сплатити організаторові аукціону обумовлену договором винагороду. Після оприлюднення оголошення про проведення аукціону організатор може відмовитися від договору лише у випадку, коли проведення аукціону стало неможливим з причин, за які організатор аукціону не відповідає. Організатор аукціону виконує такі функції: опубліковує і розміщує повідомлення про продаж майна боржника і повідомлення про результати проведення торгів; приймає заявки на участь в аукціоні; укладає із заявниками договори про завдаток; визначає учасників торгів; здійснює проведення торгів; визначає переможця торгів і підписує протокол про результати проведення торгів; повідомляє учасників торгів про результати проведення торгів.

Згідно з ч.1 ст.59 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" оголошення про проведення аукціону на веб-сайті повинно містити відомості про: майно, що продається, його характеристику та місцезнаходження; час та місце проведення аукціону (для електронних торгів - веб-сайт, на якому проводяться електронні торги, та період часу, протягом якого проводяться торги); початкову вартість та відомості про можливість її зниження на тому ж аукціоні; розмір та порядок внесення гарантійного внеску; можливість надання переможцю податкової накладної; продавця майна (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); порядок, місце, строк і час представлення заявок на участь в торгах; порядок оформлення участі в торгах, перелік документів і вимоги, що пред'являються учасникам, до їх оформлення; порядок і критерії виявлення переможця торгів; строки платежів, реквізити рахунків, на які вносяться платежі; організатора аукціону (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); спосіб отримання додаткової інформації про проведення аукціону.

Наказом Міністерства юстиції України № 110 від 10.07.2014 р. затверджено Порядок оприлюднення відомостей, які підлягають розміщенню на веб-сайті державного органу з питань банкрутства, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 липня 2014 року за №802/25579, який розроблено відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та встановлює механізм офіційного оприлюднення відомостей у справі про банкрутство на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України в мережі Інтернет.

26.01.16 р. Південно-Західна універсальна товарна біржа, як організатор аукціону, здійснила розміщення на офіційних веб-сайтах ВГСУ та Міністерства юстиції України оголошення № 27597 про проведення 24.02.16 р. о 14.00 аукціону з продажу майна банкрута ПрАТ "Укрметалоторг" у вигляді цілісного майнового комплексу, з початковою вартістю яка дорівнювала сукупності визнаних вимог кредиторів з фотографічним зображенням речей, що підлягають продажу, та з зазначенням іншої інформації відповідно до вимог ст..59 Закону про банкрутство (а.с.144-216, т.9)

Кінцевий термін подання заяв на участь в аукціоні 01.02.16 р. Станом на 08.02.16 р. заяв на участь в аукціоні не надійшло, гарантійних внесків на поточний рахунок організатора торгів не надходило.

Отже, після опублікування оголошення заяв на участь в аукціоні у визначений строк подано не було.

Як передбачено ч. 1 ст. 55 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", аукціон визнається таким, що не відбувся, у разі: відсутності учасників або наявності на торгах лише одного учасника; коли жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову (початкову вартість); несплати в установлений строк переможцем належної суми за придбане майно.

На підставі вищевикладеного згідно з п.1 ст.55 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" аукціон був визнаний таким, що не відбувся.

Спори, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів, у тому числі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна, розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство (ч. 8 ст. 44 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до діючого законодавства обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить висновку, що скаржником не було надано належних і допустимих доказів в обґрунтування своїх вимог та припущень, що є підставами визнання недійсними результатів аукціону, а отже відсутні підстави для задоволення заяви ТОВ "Терга-2012" про визнання недійсними результатів аукціону №09-03/16 від 09.03.16 р.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення з господарського спору, в тому числі і у справі про банкрутство, повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З урахуванням наведеного вище, викладені в апеляційній скарзі заперечення колегія суддів апеляційного господарського суду вважає безпідставними та спростованими наявними у справі доказами. Натомість, оскаржувана ухвала відповідає вимогам чинного законодавства України, у зв'язку з чим передбачені ст.104 ГПК України підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.101-103, 105,106 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Терга-2012" залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.2016р. у справі №904/8204/14 залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 23.09.2016 року.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя М.О. Дармін

Суддя О.Г. Іванов