Ухвала суду № 61481186, 21.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
821/310/16
Номер документу
61481186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/310/16

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Херсонгаз" до Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В березні 2016 року публічне акціонерне товариство "Херсонгаз" звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України та урахуванням уточнення до позову просить визнати протиправною бездіяльність щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень 2016 року в розмірі 742 023,00 грн. на підставі поданої декларації з ПДВ від 19.02.2016 року та зобов'язати збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень 2016 року у розмірі 742 023,00 грн. на підставі поданої декларації з ПДВ від 19.02.2016 року та відобразити відповідне збільшення у Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідачем частково врегульовано питання відображення в системі електронного адміністрування суми ПДВ, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому вважає, що порушені його права, як платника податків в частині невідображення відповідачем суми ПДВ в системі електронного адміністрування у розмірі 742 023,00 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень 2016 року в розмірі 742 023,00 грн. на підставі поданої декларації з ПДВ від 19.02.2016 року. Зобов'язано Державу фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину суми ПДВ, включеної до податкового кредиту за касовим методом за січень 2016 року у розмірі 742 023,00 грн. на підставі поданої декларації з ПДВ від 19.02.2016 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Державна фіскальна служба України в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що публічне акціонерне товариство "Херсонгаз" зареєстроване як платник податку на додану вартість та з 01.01.2016 перебуває на обліку в Міжрегіональному головному управлінні Державної фіскальної служби Центральний офіс з обслуговування великих платників.

19.02.2016 року ПАТ "Херсонгаз" подало декларацію з податку на додану вартість за звітний період січень 2016 року згідно форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. № 2. Згідно додатку 5 даної декларації розділ ІІ таблиця 2 сума ПДВ, включена до податкового кредиту при обрахунку суми за касовим методом відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПКУ за податковими накладними, складеними до 01 липня 2015 року, складає 742 023,00 грн.

Згідно додатку 5 даної декларації розділ ІІ таблиця 3 сума ПДВ, включена до податкового кредиту за звітні податкові періоди липень - грудень 2015 року при обрахунку суми за касовим методом відповідно до п. 187.10 ст. 187 ПКУ за податковими накладними, складеними до 01 липня 2015 року, складає 8 899 358,00 грн.

Декларація з податку на додану вартість від 19.02.2016 року прийнята ДФС України без зауважень, про що видано квитанцію № 2 за реєстраційним № 9020455836.

22.04.2016 року ДФС України надала ПАТ "Херсонгаз" інформацію про те, що станом на 25.04.2016 року питання щодо відображення сум ПДВ по касовому методу обліку у системі електронного адміністрування (далі - СЕА) врегульоване, сума по касовому методу врахована у сумі ліміту. Запропоновано платнику зробити витяг з СЕА.

Як вбачається із Витягу в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ № 17372378 за 22.04.2016 року по платнику податків ПАТ "Херсонгаз" станом на 17.05.2016 року СЕА містить наступні відомості: рядок - 98 дата операції - 22.04.2016 року; тип операції - "???"; номер документа - "№ 9020455825"; дата документа - "19.02.2016р."; сума операції - "8 899 358,00" (а.с.73).

Дослідивши матеріали справи судова колегія суду апеляційної інстанції вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, а висновки суду першої інстанції обґрунтованими з огляду на наступне.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015 року, запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України:

- з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі;

- з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Згідно п. 187.10. ст. 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Відповідно до пункту 34-1 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, у обрахунку суми ЕНакл беруть участь суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 1 липня 2015 року. Такі суми податку беруть участь у обрахунку суми ЕНакл на підставі податкової декларації з податку за звітний період, у якому платник податку, що застосує касовий метод податкового обліку, відповідно до пункту 187.10 статті 187 цього Кодексу, включає такі суми податку до податкового кредиту (з урахуванням вимог пункту 198.6 статті 198 цього Кодексу) у зв'язку із застосуванням касового методу податкового обліку.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Кодексу.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" від 16.10.2014 року № 569 (далі - Порядок № 569).

Рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок (п. 2 Порядку №569).

Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі (п.4 Порядку № 569).

Відповідно до п. 200-1.5 ст. 200-1 ПК України кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до державного бюджету; на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений ст. 209 ПК України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому ст. 209 ПК України; на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.

Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ.

З 01 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України та надає право для реєстрації в Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування.

Пунктом 200-1.3 статті 200 ПК України передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: ЕНакл = ЕНаклОтр + ЕМитн + ЕПопРах + ЕОвердрафт - ЕНаклВид - ЕВідшкод - ЕПеревищ, де: - Е НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; Е Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; Е ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті.

Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових ЕНаклОтр, ЕНаклВид та ЕМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.

Особливості заповнення декларацій із ПДВ та додатків до них визначені наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 року № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за № 159/28289 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість".

Так, зокрема, у розділі III "Порядок оформлення та подання податкової звітності» зазначено, що у графах 5 - 7 рядка "за податковими накладними, складеними до 01.07.2015" таблиці 2 (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, відображають обсяги та суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, за якими право на включення таких сум до податкового кредиту виникає після 01 липня 2015 року у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку. У таблиці 3 (Д5) (додаток 5) платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу, одноразово за звітний (податковий) період, за який декларація вперше заповнюється і подається за цим Порядком, відображають суми податку, зазначені в податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, які були включені до складу податкового кредиту до набрання чинності цим Порядком у зв'язку із застосуванням такого методу податкового обліку(п. 15 розділу ІІІ).

З матреіалів справи встановлено, що в декларації позивача із ПДВ за січень 2016 року та додатку № 5 відсутні порушення у їх заповненні та відсутні зауваження і у податкового органу.

Відповідно до п.п. 49.8, 49.9 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу і за умови дотримання платником податку цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому на обліку перебуває платник податку, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання. За умови дотримання всіх вимог податкова декларація вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган не надає платнику податку повідомлення про відмову у прийнятті декларації тощо.

Згідно квитанції № 2, реєстраційний номер документу 9020455836, ДФС України прийнято податкову декларацію з ПДВ за січень 2016 року. Відмови у прийнятті вказаної декларації відповідачем не надано.

З урахуванням зазначеного, податкова декларація була врахована частково, оскільки відповідачем без будь-яких пояснень та підстав не забезпечено автоматичне збільшення суми, на яку ПАТ "Херсонгаз" має право реєструвати податкові накладні за січень 2016 року у розмірі 742023,00 грн.

Апелянтом не наведено в апеляційній скарзі будь-яких аргументів правомірності своїх дій щодо невідбраження у СЕА у повному обсязі показників податкової звітності позивача за січень 2016 року на підставі поданої декларації із ПДВ від 19.02.2016 року та не зазначено чому відповідачем врахована лише частина суми задекларованого позивачем податкового кредиту у розмірі 8899358,00 грн.

З огляду на викладене та з урахуванням змін до Податкового кодексу України, апелянтом не забезпечено відображення показників податкової декларації з ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ на загальну суму в розмірі 9641381 грн.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи Державної фіскальної служби України викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим до адміністративного позову запереченням, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик