Постанова № 61479979, 21.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
805/1670/16-а
Номер документу
61479979
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року справа №805/1670/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Жаботинської С.В., Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 р. у справі № 805/1670/16-а за позовом Десятого воєнізованого гірничорятувального загону до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, третя особа - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0091050617 від 24.02.2016 року на загальну суму 245592, 36 грн. ( а.с. 4-10).

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (недоїмка) виникала у зв'язку з тим, що позивач отримував бюджетні кошти із затримкою. Тобто, сплата (перерахування) єдиного внеску здійснювалась позивачем із затримкою по мірі надходження коштів з бюджету. Вказує на те, що позивач зобов'язаний сплачувати єдиний внесок одночасно з видачею (виплатою) сум заробітної плати, що і було зроблено позивачем, а тому пропуск терміну сплати єдиного внеску виник не з вини позивача, а отже спірне рішення від 24 лютого 2016 року підлягає скасуванню.

За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 р. позовні вимоги задоволено.

Скасовано рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 24 лютого 2016 року № 0091050617 про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальній сумі 245592 грн. 36 коп.

При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що затримка сплати фінансових зобов'язань по єдиному внеску відбулася не з вини позивача, а внаслідок несвоєчасного бюджетного фінансування, як державної організації, яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у позивача за період з 29.07.2015 року по 30.09.2015 року несвоєчасно сплачено нарахування з єдиного соціального внеску згідно наданих звітів за червень-серпень 2015 року.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежного від фінансового стану платника. У разі несплати, несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені ст. 25 Закону № 2464.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Згідно ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Десятий воєнізований гірничорятувальний загін зареєстрований як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00159462, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 31 травня 2016 року, є платником податків ( а.с. 56-58).

Відповідно довідки від 26.02.2016 року № 03-53/333 позивач обслуговується в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Димитрові Донецької області за кодом програмної класифікацій видатків та кредитування державного бюджету 1101100 «Гірничорятувальні заходи на вугледобувних підприємствах» за загальним фондом, є одержувачем бюджетних коштів та отримує бюджетні асигнування від Міністерства енергетики та вугільної промисловості ( а.с. 59).

Позивач неодноразово звертався до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з проханням про фінансування загонів ДВГРС, а саме листами від 21 листопада 2014 року, від 5 січня 2015 року, від 3 лютого 2015 року, від 30 грудня 2014 року, від 17 грудня 2014 року. Крім того, з метою вирішення питання погашення заборгованості із заробітної плати позивач також звертався до Прем'єр Міністра України листом від 19 лютого 2015 року № 2 та до Президента України листом від 19 лютого 2015 року № 1. Дані листи залишилися без відповіді ( а.с. 73-91).

Позивачем формувались заявки на видачу готівки на перерахування коштів на вкладні рахунки до органу казначейства від 26 листопада 2014 року № 12, від 4 грудня 2014 року № 13, від 8 грудня 2014 року № 14, від 9 грудня 2014 року № 15, від 10 грудня 2014 року № 16, від 11 грудня 2014 року № 17, від 29 грудня 2014 року № 18. Дані заявки були отримані органом казначейства, що підтверджуються наявними в матеріалах справи, реєстрами бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів ( а.с. 92-114).

Фінансування на погашення заборгованості із виплати заробітної плати позивачем отримано 04.08.2015 року та одразу перераховано їх на погашення заборгованості по заробітній платі та єдиному внеску.

Суми єдиного внеску, які підлягали сплаті позивачем до відповідача за період з липня по вересень 2015 року сплачені позивачем частками зі спливом установлених термінів, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: від 5 серпня 2015 року № 970 на суму 778 грн. 47 коп., № 969 на суму 547 грн. 63 коп., № 959 на суму 87573 грн. 38 коп., № 960 на суму 10 грн. 58 коп., № 968 на суму 899094 грн. 14 коп., від 4 серпня 2015 року № 951 на суму 3000 грн., № 953 на суму 28000 грн., від 8 липня 2015 року № 914 на суму 467061 грн. 09 коп., № 915 на суму 732 грн. 24 коп., № 902 на суму 46044 грн. 09 коп. ( а.с. 20-29).

Заробітна плата сплачена позивачем за спірний період підтверджується наступними платіжними дорученнями: від 5 серпня 2015 року № 973 на суму 773481 грн. 35 коп., № 974 на суму 517526 грн. 26 коп., від 8 липня 2015 року № 910 на суму 769264 грн. 29 коп., № 911 на суму 421169 грн. 06 коп. ( а.с. 16-18).

Відповідачем прийнято рішення № 0091050617 від 24.02.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосований штраф у розмірі 20% на суму 236896 грн. 76 коп., та нарахована пеня у сумі 8695 грн. 60 коп., на загальну суму 245592 грн. 36 коп., за період з 29 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року в результаті несвоєчасно сплачених нарахувань з єдиного соціального внеску згідно наданих звітів з ЄСВ, а саме:

- звіт за червень 2015 року в КОР по строку 28.07.2015 року в сумі 1468178, 06 грн., недоїмка станом на 31.07.2015 року - 1044423, 20 грн.;

- звіт за липень 2015 року в КОР по строку 28.08.2015 року у сумі 1392017, 66 грн., недоїмка станом на 28.08.2015 року-34808, 84 грн.;

- звіт за серпень 2015 року в КОР по строку 28.09.2015 року у сумі 1547242, 90 грн., недоїмка станом на 28.09.2015 року - 105251, 70 грн. ( а.с. 11, 135-188).

03.03.2016 року та у квітні 2016 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Донецькій області та до Державної фіскальної служби України зі скаргою на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке було залишено без розгляду ( а.с. 30-36, 38-42).

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 4 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується, зокрема, для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України „Про оплату праці" та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Положеннями ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Отже, наведена норма Закону встановлює строки сплати нарахованого єдиного внеску без винятків.

Згідно ч. ч. 11, 12 ст. 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI органом доходів і зборів до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

З аналізу наведених положень Закону № 2464-VI вбачається, що у разі порушення строків сплати єдиного внеску, встановлених ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI, передбачено накладення штрафних санкцій та нарахування пені.

Як вже зазначалось раніше, фінансування на погашення заборгованості із виплати заробітної плати позивачем отримано 04.08.2015 та одразу перераховано їх на погашення заборгованості по заробітній платі та єдиному внеску.

Разом з тим, колегія суддів погоджується із доводами апелянта, що законодавство України не ставить у залежність виконання обов'язку щодо своєчасної сплати нарахованого єдиного внеску від наявності певних умов, у тому числі, своєчасного надходження фінансування.

Несвоєчасна виплата заробітної плати і несвоєчасне перерахування єдиного внеску є порушенням діючого законодавства, за яке передбачена, в тому числі і фінансова відповідальність у вигляду штрафу та пені.

Отже, згідно вищенаведених законодавчих норм роботодавці зобов'язані сплачувати нарахований єдиний внесок у встановлений законодавством строк незалежно від виплати заробітної плати та других виплат, на які нараховується єдиний внесок.

Зазначена позиція підтверджується ухвалами Вищого адміністративного суду України від 24 травня 2016 року у справі № К/800/54838/15 та від 03 лютого 2016 року у справі № К/800/2627/16.

Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись статями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 р. у справі № 805/1670/16-а - скасувати.

У задоволенні позовних вимог Десятого воєнізованого гірничорятувального загону до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, третя особа - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя С.В. Жаботинська

Судді І.А. Васильєва

Е.Г. Казначеєв