Ухвала суду № 61479974, 20.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
805/1376/16-а
Номер документу
61479974
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року справа №805/1376/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д.,

за участі секретаря судового засідання: Терзі Д.А.

представника позивача: Вишневського О.Н.

представника позивача: Волкової О.Н.

представника позивача: ОСОБА_4.

представника відповідача: ОСОБА_5.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального автотранспортного підприємства 052810 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року у справі № 805/1376/16-а (головуючий І інстанції Крилова М.М.) за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкції за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.04.2016 року № 23,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 23 від 14.04.2016 року.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем на підприємстві проведено перевірку використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період 01.01.2015 року. Під час перевірки Фондом виявлені порушення, які на думку підприємства є хибними. На підставі акту перевірки прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 23 від 14.04.2016 року, з яким позивач не згоден. Вважає, що законодавчо не встановлені підстави для відмову у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, які зазначені в акті перевірки, та те, що підприємство не має права приймати рішення про відмову в призначені матеріального забезпечення без законодавчо встановлених підстав, а обов'язком комісії із соціального страхування, що створюється на підприємстві є розглядання підстав і правильності видачі та заповнення лікарняних, але не вказано на право відмовляти у призначенні матеріального забезпечення при невірному заповненні виданого листка непрацездатності.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено. Відмовляючи у позові суд 1 інстанції дійшов висновку про необґрунтованість підприємством позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду 1 інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги, позивач зазначив, що законодавчо не встановлені підстави для відмову у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, які зазначені в акті перевірки, та те, що підприємство не має права приймати рішення про відмову в призначені матеріального забезпечення без законодавчо встановлених підстав, а обов'язком комісії із соціального страхування, що створюється на підприємстві є розглядання підстав і правильності видачі та заповнення лікарняних, але не вказано на право відмовляти у призначенні матеріального забезпечення при невірному заповненні виданого листка непрацездатності. Просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року та прийняти нове рішення яким задовольнити позов.

В судовому засіданні, представники позивача надали пояснення аналогічні тим що викладені у апеляційній скарзі, просили скасувати рішення суду 1 інстанції та задовольнити позов.

Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а рішення суду 1 інстанції без змін.

Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

На підставі направлення від 25.03.2016 року № 53 та відповідно до плану перевірок страхувальників на І квартал 2016 року, затвердженого наказом Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.12.2015 року №183-од проведена планова перевірка у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 у період з 28.03.2016 року по 30.03.2016 року.

За результатами якої складено акт планової перевірки використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у Комунальному автотранспортному підприємстві від 30.03.2016 року (а.с.9-16).

Відповідно до зазначеного акту, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, встановлено призначення допомоги за листками непрацездатності, виданими фельдшером ОСОБА_6 лікарської амбулаторії с. Сергіївка на термін більше 3х днів, що є порушення п. 2.4 Інструкції № 455, та чим порушено ч. 1 ст. 31 Закону №1105, а саме:

- комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності (протокол засідання від 19.01.2015 року № 1 (Додаток 3)) за листком непрацездатності АГУ № 162825 (Додаток 4), виданий ОСОБА_7, на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 208,78 грн. (допомогу за заявою-розрахунком від 26.01.2015 року профінансовано Фондом 02.03.2015 року, виплачено застрахованій особі 04.03.2015);

- комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності (протокол засідання комісії від 27.02.2015 року №3 (Додаток 5)) за наступним листками непрацездатності: АГУ №162864 (Додаток 6), виданим ОСОБА_8 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 143,96 грн.; АГУ №162860 (Додаток 7), виданим ОСОБА_9 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року, тобто на 5 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 589,52 грн. Допомогу за заявою-розрахунком від 11.03.2015 року профінансовано Фондом 25.03.2015 року, виплачено застрахованим особам 26.03.2015 року).

За результатами перевірки встановлено неправомірне використання коштів Фонду в періоді з 01.01.2015 року на загальну суму 942,26 грн.

З зазначеним актом ознайомились та підписали: завідувач відділу соціальних виплат і перевірок страхувальників ОСОБА_5., головний лікар КАТП 052810 ОСОБА_10 з запереченнями, головний бухгалтер ОСОБА_4. з запереченнями та голова комісії із соціального страхування ОСОБА_11 із запереченнями.

31.03.2016 року позивач звернувся до в.о. директора фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_12 із запереченнями до акту планової перевірки використання страхових коштів від 30.03.2016 року за № 1157-04.

14.04.2016 року за результатами розгляду заперечень до акту планової перевірки використання страхових коштів від 30.03.2016 року Краматорською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про повернення коштів Фонду за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Комунальним автотранспортним підприємством 052810 від 14.03.2016 року № 23.

Відповідно до рішення Краматорської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 14.04.2016 року № 23, підлягає відшкодуванню до Фонду неправомірно витрачену суму страхових коштів та штрафні санкції на загальну суму 1309 грн., у тому числі за період до 01.01.2015 року - 208,78 грн., за період з 01.01.2015 року - 733,48 грн. та штрафні санкції (50%) - 366,74 грн. (а.с.8).

18.04.2016 року позивач звернувся до в.о. директора фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_12 зі скаргою на рішення № 23 від 14.04.2016 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.24-25).

За результатами розгляду скарги позивача від 18.04.2016 року Краматорською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про результати розгляду скарги від 05.05.2016 року № 18-03-347, згідно з яким, відмовлено КАТП 052810 в задоволенні скарги щодо скасування рішення № 23 від 14.04.2016 року, а рішення № 23 від 14.04.2016 року Краматорської міської виконавчої дирекції залишено без змін (а.с.27-28).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірним питанням даного позову є правомірність винесення відповідачем спірного рішення, правомірність призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, а саме призначення допомоги за листками непрацездатності, виданими фельдшером ОСОБА_6 лікарської амбулаторії с. Сергіївка на термін більше ніж на 3 дні.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (далі за текстом - Закон № 2240) (чинній на час виникнення спірних правовідносин), а Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року № 1105-ХІV (далі за текстом - Закон № 1105) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 9 Закону № 1105 основними завданнями Фонду та його робочих органів є: здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

Згідно з п. 6 ч. 2 цієї статті Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Пунктами 3 та 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 визначено, що Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 1105 роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.

Статтею 50 Закону № 2240 та ст. 30 Закону № 1105 передбачені підстави для призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зазначені статті Законів кореспондуються між собою.

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.

З наведеного свідчить, що комісія (уповноважений) із соціального страхування на підприємстві розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

З акту планової перевірки використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими похованням, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання виділених коштів Фонду в період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 вбачається, що комісією із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності була призначена допомога:

- за листком непрацездатності АГУ № 162825, виданим ОСОБА_7, на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 208,78 грн. (допомогу за заявою-розрахунком від 26.01.2015 року профінансовано Фондом 02.03.2015 року, виплачено застрахованій особі 04.03.2015 року). Зазначене також підтверджується протоколом засідання від 19.01.2015 року № 1 (а.с.75-77).

- за листками непрацездатності АГУ №162864, виданим ОСОБА_8 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, тобто на 6 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 143,96 грн.; АГУ №162860, виданим ОСОБА_9 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року, тобто на 5 календарних днів. За рахунок коштів Фонду страхувальником призначена допомога за даним страховим випадком в сумі 589,52 грн. Допомогу за заявою-розрахунком від 11.03.2015 року профінансовано Фондом 25.03.2015 року, виплачено застрахованим особам 26.03.2015 року). Зазначене підтверджується протоколом засідання комісії від 27.02.2015 року №3 (а.с.78-80).

З листків непрацездатності АГУ № 162825, виданого ОСОБА_7, на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014, АГУ №162864, виданого ОСОБА_8 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, АГУ №162860, виданого ОСОБА_9 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року вбачається, що всі листки непрацездатності видані фельдшером ОСОБА_6 лікарської амбулаторії с. Сергіївка.

Частиною 1 ст. 31 Закону № 1105 передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян визначається Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 №189.

Згідно з пунктом 3.2 цього Положення, організація ЕТН здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції № 455, та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за № 1456/10055.

Відповідно до пп. 1.4.4 п. 1.4 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року № 455, право видачі листків непрацездатності надається фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров'я.

Пунктом 2.4 Інструкції № 455 визначено, що фельдшер відповідно до п.1.4.4 має право видавати листок непрацездатності особисто і одночасно на термін не більше 3 днів з наступним направленням хворого до лікаря у разі його тимчасової непрацездатності.

В матеріалах справи міститься витяг з наказу Комунального закладу "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Слов'янської районної ради Донецької області від 01.12.2014 року № 13-к/тм "Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка".

Відповідно до якого, наказано:

1. ОСОБА_13, завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області призначити відповідальним за затвердження листків непрацездатності, виданих терміном більше 3-х днів призначеною виконуючою обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївна КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області з правом видачі листків непрацездатності та правом продовження їх на термін більше 3-х днів з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів.

2. ОСОБА_6, фельдшера лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області призначити тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області з правом видачі листків непрацездатності та правом продовження їх на термін більше 3-х днів з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем ОСОБА_13, завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів (а.с.29).

Отже, з зазначеного наказу свідчить, що ОСОБА_6, фельдшер лікарської амбулаторії с. Сергіївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області має право видавати листки непрацездатності та має право продовження їх на термін більше 3-х днів, однак з подальшим затвердженням призначеним відповідальним лікарем ОСОБА_13, завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області на час відсутності основного працівника з 01.12.2014 року до прибуття кадрів. Крім того, відповідно до п. 1 цього наказу ОСОБА_13 є відповідальним за затвердження таких листків непрацездатності.

Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, Листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

Відповідно до п. 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності у графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

Якщо ЛН продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року № 455, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за № 1005/6196. Продовження ЛН здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.

У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

З листків непрацездатності АГУ № 162825, виданого ОСОБА_7, на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014 року, АГУ №162864, виданого ОСОБА_8 на період непрацездатності з 18.02.2015 по 23.02.2015, АГУ №162860, виданого ОСОБА_9 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року вбачається, що зазначені листки непрацездатності видані фельдшером ОСОБА_6 лікарської амбулаторії с. Сергіївка, однак в четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН не підтверджено (затверджено) підписом та печаткою ОСОБА_13, завідувача, лікаря загальної практики - сімейного лікаря лікарської амбулаторії м. Миколаївка КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області, яка відповідно до наказу Комунального закладу "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Слов'янської районної ради Донецької області від 01.12.2014 року № 13-к/тм "Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївка" призначена відповідальним лікарем за затвердження листків непрацездатності, виданих терміном більше 3-х днів призначеною виконуючою обов'язки завідувача лікарської амбулаторії с. Сергіївна КЗ "ЦПМСД" Слов'янської районної ради Донецької області.

Отже, колегія суддів вважає, що листки непрацездатності АГУ № 162825, виданого ОСОБА_7, на період непрацездатності з 01.12.2014 року по 06.12.2014, АГУ №162864, виданого ОСОБА_8 на період непрацездатності з 18.02.2015 року по 23.02.2015 року, АГУ №162860, виданого ОСОБА_9 на період догляду за хворою дитиною з 16.02.2015 року по 20.02.2015 року видані з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.

За таких обставин, з урахуванням встановлених обставин та у відповідності до ст.50 Закону № 2240 та ст. 30 Закону № 1105 комісія (уповноважений) із соціального страхування у Комунальному автотранспортному підприємстві 052810 повинна була перевірити правильність видачі цих листків непрацездатності, з огляду на що підстав для надання матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за цими листками непрацездатності у позивача не було.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.

Пунктом 2.16 цього Положення передбачено, що у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.

Тобто, первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам забороняється приймати до виконання.

Зазначена правова позиція узгоджується з постановою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 року у справі №К/9991/52566/12.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що Краматорська міська виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності правомірно прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.04.2016 року № 23.

Враховуючи встановлені по справі обставини колегія суддів вважає, що рішення суду 1 інстанції прийняте із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального автотранспортного підприємства 052810 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2016 року у справі № 805/1376/16-а - залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць