Справа № 559/1939/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2016 року Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Лопухович А.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права,-
ВСТАНОВИЛА:
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 26 лютого 2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але йому було відмовлено, про що стало відомо з листа №3568/02 від 25.05.2016 р. Своє рішення мотивовано тим, що немає підстав для призначення вказаного виду пенсії. Ним не було надано документів в яких було зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає таке рішення незаконним. Просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Дубенському районі призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до вимогЗакону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати провести нарахування та виплату пенсію з дня звернення.
Ухвала про відкриття скороченого провадження разом з адміністративним позовом та доданими до нього матеріалами була надіслана відповідачу.
У встановлений строк управління ПФУ в Дубенському районі Рівненської області подало заперечення проти позову, де вказує, що підстав для задоволення позовних вимог немає. До заяви про призначення пенсії не були додані документи, де зазначені періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де ним проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому законодавчих підстав для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку немає. Просять відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши всі обставини справи, суд вирішив, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.
Згідно положеньст.10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України «Про статус та соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997 р.
Так, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №086188 від 17.05.1993 року.(а.с.15)
З огляду на положення ст.55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач 25.02.2016 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності до положеньЗакону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом управління Пенсійного фонду України у Дубенському районі №3568/02 від 25.05.2016 р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, з огляду на відсутність документів, які б підтвердили період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з наявних архівних довідках не можливо встановити місце, термін та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.(а.с.7-8)
Ст.46 Конституції Українизакріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У відповідності до положень ч.1ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕСякі працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 8 років.
Згідно довідок №180 від 5 березня 1993 року та №20 від 20 червня 1997 року ОСОБА_1 був призваний на військові збори з 16 лютого по 11 травня 1987 року у складі військової частини №38867 та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. За цей період за ним зберігалася заробітна плата. (а.с.25,26,27)
Згідно відомостей, зазначених у військовому квитку НК №4860989 ОСОБА_1 в період з 16.02.1987 р. по 11.05.1987 р. виконував обовязки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км. зоні. (а.с.16-18)
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідностатті 15 вказаного Закону, є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначено Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).
Згідно п.7 "г" Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09 березня 1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування).
Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів безпідставне: нормамиЗакону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не передбачено, що довідка підприємства чи військової частини не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленимиЗаконом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідачем не надано доказів того, що надані позивачем документи, в тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, архівні довідки, військовий квиток містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказані документи недійсними також не визнавались, при цьому будь-які докази на підтвердження недостовірності останніх матеріали справи не містять.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, останній має право на призначення пенсії відповідно до ч.1ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправними.
На підставі вищевикладеного, керуючисьЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210, ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванн", ст.ст.10,11,71,86,158-161,183-2 КАС України,-
ПОСТАНОВИЛА:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права задоволити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Дубенському районі щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дубенському районі призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 25 лютого 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: