Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/286/16-а
Категорія 90
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2016 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Шевченко І.І.
при секретарі Гребеневич А.І.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації щодо відмови йому у наданні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, зобовязати Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА встановити йому статус інваліда війни та видати йому відповідне посвідчення, яке підтверджує вказаний статус, звільнити його від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» як ліквідатора та інваліда 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, посилаючись на те, що він являється ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС 1988 року, має другу групу інвалідності, захворювання повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорія з 19 вересня 2008 року, довічно, що стверджується копією довідкою МСЕК КИО-1 № 329667 від 19.09.2008 року, копією посвідчення потерпілого.
Він був залучений до складу формувань цивільної оборони та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08 липня 1986 року по 18 липня 1986 року в м. Припяті, що стверджується копією довідки за № 13/4-1-671 від 01.06.2011 року виданою Управлінням Державної служби охорони ГУ МВС України в Київській області та довідкою № 461 від 30.05.2012 року та копією дорожнього листа.
А тому він має статус ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС та внаслідок цього став інвалідом 2 групи, захворювання повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорія, довічно, що стверджується відповідними документами.
Відповідно до ст. 7 п. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту» особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, що стали інвалідами внаслідок захворювань повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи відносяться до категорії інвалідів війни.
Отже він має право на отримання статусу інваліда війни, а тому у відповідності до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року за № 302, оскільки видача відповідних посвідчень покладена на органи Міністерства соціального захисту населення, він звернувся до Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА із заявою встановити йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, при цьому він надав відповідні документи, але йому було відмовлено у задоволенні його заяви, що стверджується відповіддю Управління соціального захисту від 18.01.2016 за № 50.
А тому він вимушений звернутися до суду з даною заявою.
Належними документами та підстави, які дають йому право на отримання статусу інваліда війни, являються відповідні документи, а саме: копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, копія довідки ОСОБА_2 1 № 329667 від 19.09.2008 року, копія експертного висновку про наявність інвалідності та зв'язок захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, копією довідки за № 13/4-1-671 від 01.06.2011 року, виданою Управлінням Державної служби охорони ГУ МВС України в Київській області та довідкою № 461 від 30.05.2012 року та копією дорожнього листа, повідомлення департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 03.02.2016 рік.
Представник відповідача в судове засідання не зявилася, подавши до суду заперечення, в якому просить врахувати викладене при розгляді справи за заявою ОСОБА_1, судове засідання проводити у відсутності представника УСЗН та в позові до управління соціального захисту населення відмовити згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року з наступих підстав. Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.06.2004 р. частину другу статті 7 було доповнено пунктом 9. Відповідно до цих змін, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни. Зазначені зміни були прийняті з метою віднесення до інвалідів війни осіб, які при виконанні робіт у 30 кілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення були залучені до мобільних загонів спец захисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Житомирської та Київської областей, що перебували у складі військових формувань, підпорядкованих Міністерству оборони колишнього Союзу PCP.
На сьогодні механізм реалізації вищезазначеного положення чітко не визначений нормативно-правовими актами, що призводить до чисельних звернень громадян до управління соціального захисту населення з питань встановлення статусу інваліда війни. Довідки які видаються на даний час Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА носять інформаційне роз'яснення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки з 09.07.2015 р. ліквідована постійно діюча комісія з питань розгляду звернень громадян щодо підтвердження їм участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони. В даних довідках відсутнє документальне підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони. Цей документ має містити дані про таке залучення з посиланням на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони та інформацію, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При встановленні даного статусу інваліда війни, даний пільговик буде включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, який матиме право на пільги 100% за газопостачання, електропостачання, водопостачання та телефон, буде виплачена разова допомога до 9 травня та надбавка до пенсії ,чим буде завдана значна шкода державі. Позов ОСОБА_1 Кагарлицьке управління соціального захисту населення не визнає, оскільки на даний час немає правових підстав для встановлення статусу інваліда війни особам, що приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Суд, вислухавши позивача та дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до частково задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 - є інвалідом другої групи з 19 вересня 2008 року (довічно), що підтверджено екпертним висновком, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Окрім того, у позивача є посвідчення серії А № 142990 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданого 06.11.2008 року.
Також у матеріалах справи містяться паспорт на ОСОБА_1, виписка із історії хвороби, інформаційна довідка департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації від 03.02.2016 року, дві довідки Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Київській області від 01.06.2012 р.
Згідно довідки виданої Управління Державної служби охорони ГУМВС України в Київській області стало відомо, що ОСОБА_1 був (була) безпосередньо зайнятий (зайнята) на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1986 року № 1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36. З 08.07.1986 року до 18.07.1986 року позивач був в м. Притять. Час вказаної праці до 31 грудня 1987 року зараховується до стажу при нарахуванні пенсії у трьохкратному, а у 1988-1990 роках у полуторному розмірі.
Таким чином, дані обставини справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_3 був залучений до складу формувань цивільної оборони та приймав участь в евакуації майна громадян 28-29 серпня 1986 року (дорожній лист № 1403 від 28.08.1986р.) та 5-7 вересня 1986 року, (дорожній лист № 1427 від 05.09.1986р.).
Згідно п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано всі необхідні документи, передбачені п.10 Положення, тому підстав для відмови у встановленні статусу інваліда війни у відповідача не було.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Згідно з п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение»і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Відповідно до вимогст. 18 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»позивачам повинно бути вручено посвідчення інваліда війни.
Згідно до п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, на яких поширюється діяЗакону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населенняКагарлицької районної державної адміністрації з письмовою заявою, в якій він просив встановити йому статус «інваліда війни» та видати відповідне посвідчення.
Листом № 119 від 04.02.2016 р. відповідач відмовив позивачу ОСОБА_1 у визначенні йому статусу інваліда війни.
Відповідно дост. 11 цього Закону- невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До невоєнізованих формувань цивільної оборони зараховуються працездатні громадяни України.
Відповідно до п. 9 ч. 2ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Таким чином, реалізувати свої права і отримати відповідні пільги, встановлені законодавством для інвалідів війни, позивач може шляхом отримання в органах соціального захисту населення посвідчення інваліда війни шляхом подання відповідних документів.
Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалах ВАСУ № К-39164/10 від 06.04.11р., № К-36579/10 від 20.07.11р., № К/9991/4541/11 від 29.05.14 р.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача та про наявністьправовихпідставдлязадоволенняпозовнихвимогвчастинівизнанняпротиправними дійУправліннясоціальногозахистунаселенняКагарлицькоїрайонноїдержавноїадміністраціїКиївськоїобластіщодовідмовиувстановленніОСОБА_1статусуінвалідавійнитавидачійомупосвідчення інвалідавійнивстановленогозакономзразка.
Щостосуєтьсяпозовувчастинізобов'язаннявідповідачавстановитиОСОБА_1 статусінваліда війни тавидатинайого ім'явідповіднепосвідченняінвалідавійни, то судненаділенийправомвстановлюватиособістатусінвалідавійниоскількицеєвиключноюкомпетенцієюкомісій,рішенняякихвиносятьсяколегіальноібудь-якііншіорганинеможутьцьогоробити, тому необхідно лише зобовязати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його імя посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.
АналогічнаправовапозиціявикладенавухваліВищогоадміністративногосудуУкраїнивід16січня2014рокуусправі№К/9991/66616/11.
Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст.. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови ОСОБА_1 надати статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення - неправомірними.
Зобовязати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його імя посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА (ОКПО 3193594) на користь держави судовий збір на р\р 31219206700324, МФО 821018, код 22030001, ЄДРПОУ 37341907, банк ГУ ДКСУ у Київській області в сумі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.І. Шевченко