Ухвала суду № 61459869, 15.09.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
727/4307/16-а
Номер документу
61459869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

Справа № 727/4307/16-а

15 вересня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 29 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

в червні 2016 року позивач звернулась до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок пенсії державного службовця.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 29 червня 2016 року позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені адміністративного позову відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що з 04.03.2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пенсія призначена із розрахунку 89% від заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону.

У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу".

25.02.2016 року управління надало відповідь на заяву щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії відповідно до норм чинного законодавства України.

Не погодившись із вказаною відповіддю, позивач звернулась до суду.

Досліджуючи норми чинного законодавства України, суд апеляційної інстанції встановив, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року" були внесені зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, яка діяла на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок визначення заробітку для призначення пенсій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення виначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Однак, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" норми п.4 постанови № 865 (які передбачали перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям) виключені.

Таким чином, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року змінений порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, чим було звужено гарантовані Конституцією України соціальні права.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

Згідно зі статтею 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В силу рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005, від 11 жовтня 2005 року, №4-рп/2007 від 18 червня2007 року, №3-рп/2013 не допускається звуження чи обмеження прав і свобод, інакше ніж у випадках, прямо передбачених Основним Законом України.

Конституцією України одним із фундаментальних принципів дії правової системи в Україні визначено принцип верховенства права, а також встановлено, що права та свободи можуть бути обмежені виключно у випадках, передбачених Конституцією України, а саме у разі введення воєнного або надзвичайного стану.

Дослідивши матеріали справи, з метою досягнення однозначної визначеності у питанні про те, чи відповідають окремі вищезгадані положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року наведеним вище положенням Конституції України та, відповідно, з метою з'ясування питання щодо їх конституційності, забезпечення застосування при вирішенні спору норм Закону, які відповідають Конституції України, а також з метою забезпечення дотримання конституційних прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне звернутися до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року Конституції України.

Відповідно до ч. 5. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.

Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" передбачено, що у разі невизначеності в питанні про те, чи відповідає Конституції України застосований закон або закон, який підлягає застосуванню в конкретній справі, суд за клопотанням учасників процесу або за власною ініціативою зупиняє розгляд справи і звертається з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного Суду України, який відповідно до ст. 150 Конституції може порушувати перед Конституційним Судом України питання про відповідність Конституції законів та інших нормативно-правових актів.

Керуючись ст. ст. 9,158-160, 165, 167 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

звернутися до Верховного Суду України із клопотанням для вирішення питання про внесення до Конституційного Суду України подання щодо відповідності ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року ст. 22 Конституції України.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Сушко О.О. Боровицький О. А.