Ухвала суду № 61456730, 21.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
805/237/16-а
Номер документу
61456730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року справа №805/237/16-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретаря судового засідання Челахової О.О., за участі представника відповідача Ламєкіна С.М. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/237/16-а за позовом Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0020141706 від 09.11.2015 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 04.02.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, мотивуючи свої вимоги тим, що позивач отримав рішення податкового органу від 09.11.2015 року № 0020141706 про застосування до позивача штрафу у розмірі 21697, 88 грн. за період з 21.06.2014 року по 14.08.2014 року та нарахування пені у розмірі 5207,5 грн. за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Вважає таке рішення неправомірним, тому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 09.11.2015 року № 0020141706.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/237/16-а позов Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0020141706 від 09.11.2015 року.

Стягнуто витрати зі сплати судового збору.

Не погодившись з даною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на норми Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) та зазначає, що згідно пп. 28 ч. 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911-VIII підпункт 8 пункту 4 ст. 11 Закону № 1669, яким розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 було доповнено пунктом 9 3 , виключений. Наведене, на думку відповідача, свідчить про незаконність застосування пункту 9 3 Закону № 2464.

Крім того, апелянт зазначив, що відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення АТО, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне) виконання зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно копії Сертифікату (висновку) ТППУ про настання обставин непереборної сили від 13.01.2016 року № 5690 вбачається, що ТППУ засвідчила настання обставин непереборної сили за травень-червень 2014 року до 20 липня 2014 року Святогірській школі № 12 відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, що на думку апелянта не звільняє позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представник відповідача підтримав в судовому засіданні доводи апеляційної скарги.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС його неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідач, пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно з Сертифікатом Донецької торгово-промислової палати № 5690 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), Донецька торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини Світогірській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті І-ІІ степенів № 12 Донецької обласної ради щодо обов'язку сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень, червень 2014 року - 20 липня 2014 року, які унеможливили його виконання в період з 20 травня 2014 року по 13 серпня 2014 року (а.с.26).

09.11.2015 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області прийнято рішення № 0020141706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким застосовано до Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради штраф в розмірі 21 697,88 грн. та нараховано пеню в розмірі 5207,50 грн. за період з 21.06.2014 року по 14.08.2014 року (а.с.10).

19.11.2015 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Донецькій області зі скаргою за № 188 на рішення Слов'янської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області № 0020141706 (а.с.12).

04.12.2015 року Головним управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 11808/10/05-99-10-03-12-1 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін рішення № 0020141706 від 09.11.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а скаргу залишено без задоволення (а.с.13-17).

22.12.2015 року позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою № 230 на рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 04.12.2015 року № 11808/10/05-99-10-03-12-1, в якій просив рішення Слов'янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області № 0020141706 від 09.11.2015 року та рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 04.12.2015 року № 11808/10/05-99-10-03-12-1 скасувати (а.с. 18-22).

20.01.2015 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення № 971/6/99-99-10-02-07-25 про результати розгляду скарги, згідно з яким, залишено без змін рішення № 0020141706 від 09.11.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 11808/10/05-99-10-03-12-1 від 04.12.2015, а скаргу залишено без задоволення (а.с. 23-25).

Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову правомірним з огляду на наступне.

Проблемою даного спору є питання правомірності прийняття податковим органом рішення № 0020141706 09.11.2015 року.

Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону № 2464 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно абз. 1 п. 1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою (z1628-13), встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. (п. 4 ч. 2).

Як вбачається з предмету позову, позивач просить скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 09.11.2015 року № 0020141706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

02.09.2014 року Верховною Радою України прийнято закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15.09.2014 року (далі - Закон № 1669) (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин).

Підпунктом б пункту 8 ст. 14-1 Закону № 1669 розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 було доповнено пунктом 9 3 наступного змісту:

Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Унормування вищенаведеної статті згідно до Закону України «Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» відбулося зі зміною нумерації п. 9-3 на п. 9-4.

Зазначена норма проіснувала в Законі № 1669 з 15 вересня 2014 року до 1 січня 2016 року, внаслідок її виключення згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8, але в повній мірі збереглася в Законі № 2464.

Крім того, колегія суддів зазначає, що пункт 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 (після внесення змін до Закону № 1669-VII Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8) продовжує свою дію в часі.

Колегія суддів зазначає, що спірним у даному випадку є наявність у Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області підстав для прийняття 09.11.2015 року відносно позивача рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради штраф в розмірі 21 697,88 грн. та нараховано пеню в розмірі 5207,50 грн. за період з 21.06.2014 року по 14.08.2014 року.

На переконання колегії суддів відповідач, приймаючи спірне рішення, діяв всупереч вимогам Закону № 2464 з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 0020141706 сформоване 09.11.2015 року з посиланням на статтю 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка визначає заходи впливу та стягнення.

Наявність заборони (в силу закону) щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 1669 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у період з 15 вересня 2014 року по 1 січня 2016 року, унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірного рішення.

Колегія суддів зазначає, що термін "відповідальність" необхідно розуміти як встановлені законом та іншими нормативно-правовими актами санкції. Санкція - це заходи відповідальності, що застосовуються державою за порушення передбачених нормою права зобов'язань і вимог, а також з метою захисту інтересів суспільства і держави, прав і свобод людини та організацій (тобто юридичних осіб), правопорядку.

Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Таким чином, спірне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/237/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 21 вересня 2016 року.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко