Постанова № 61453724, 19.09.2016, Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
452/1828/16-а
Номер документу
61453724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 452/1828/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

19 вересня 2016 року м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого судді Казана І.С.

при секретарі Топорович В.В.,

із участю: позивача ОСОБА_1,

представників позивача адвокатів

Михалойка Б.І., Гуран Н.І.,

представника відповідача Пенюка А.Є.,

представника третьої особи ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Самборі Львівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, третя особа приватне підприємство агрофірма «Промінь», - про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом про визнання дій Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області по відмові у призначенні пенсії неправомірними та зобов'язання призначити йому пенсійне забезпечення за віком із урахуванням трудового стажу роботи, починаючи з 01.04.1975 року по 18.04.2016 року, його заробітної плати в колгоспі імені Щорса Самбірського району за п'ять років із 1984 по 1988р.р. згідно виданої приватним підприємством агрофірмою «Промінь» довідки. 14 червня 2016 року позивач звернувся до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, з заявою про призначення йому пенсії за віком з урахуванням його трудового стажу з 01.04.1975 року по теперішній час, з врахуванням заробітної плати за 5 (п'ять) років з 1984-1988р.р. в колгоспі ім. Щорса Самбірського району. При цьому ОСОБА_1 представив довідку ППА «Промінь», правонаступника колгоспу ім. Щорса с. Воля Баранецька Самбірського району, в якому позивач на той час працював на посаді виконроба та головного будівельника. Про розмір його заробітної плати за час роботи з 1984-1988р.р. вказано у книгах відомостей особових рахунків про нарахування заробітної плати, які збереглися до теперішнього часу і зберігаються у правонаступника колгоспу ім. Щорса у приватного підприємства агрофірми «Промінь», керівником якого є ОСОБА_5. Листом від 29.06.2016 року №П/28 Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило, що згідно довідки від 06.06.2016 року №43 виданої ППА «Промінь», первинних документів по оплаті праці за 1980-1988 роки на даному підприємстві на зберіганні немає. В приватному підприємстві агрофірмі «Промінь» знаходяться на зберіганні лише відомості особових рахунків (табуляграми), в яких відображено суми для рознесення на об'єкти затрат. Також управління повідомило, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 одержує пенсію за віком з 05.05.2016 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено при страховому стажі роботи 34 роки 9 місяців та 00 днів (в тому числі до стажу враховано період з 1971 року по 18.04.2016 року (навчання, служба в армії, період роботи з 1977 р. по 2002 р. в ППА «Промінь» з врахуванням відпрацьованих вихододнів), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35-0,46913 та із заробітку за період роботи з 01.07.2000р. по 31.03.2016р., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії 0,44465, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1451,09 грн. Станом на 05.05.2016 року розмір пенсії позивача становить 1121,93 грн. ОСОБА_1 вважає, що відмова Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про нарахування та виплату пенсії за віком з врахуванням трудового стажу, починаючи з 01.04.1975 року по 18.04.2016 року, з врахуванням розміру заробітної плати за 5(п'ять) років з 1984 по 1988р.р. на посаді виконроба та головного будівельника, з яких були фактично сплачені єдиний соціальний внесок та страхові внески на обов'язкове - державне пенсійне страхування, та враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії є протиправною, а відповідач повинен бути зобов'язаний призначити позивачу пенсію з врахуванням вказаного стажу та розміру його заробітної плати за 5(п'ять) років з 1984-1988р.р. в колгоспі ім. Щорса Самбірського району.

У судовому засіданні позивач та його представники адвокати Михалойка Б.І. та Гуран Н.І. позовні вимоги ОСОБА_1 підтримали та посилалися на обставини, зазначені в позовній заяві; просили позов задовольнити.

Представник відповідача Пенюк А.Є. позову не визнав та опирався на обставини, що містяться у письмовому запереченні на адміністративний позов; по суті пояснень просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник третьої особи приватного підприємства агрофірми «Промінь» ОСОБА_5 пояснив, що на ОСОБА_1 дійсно працював з 15.10.1977 року по 03.12.2002р. в колгоспі ім. Щорса ППА «Промінь» згідно книги відомостей особових рахунків про відпрацьовані дні та заробітну плату; стосовно виплати заробітної плати позивачу за 5 (п'ять) років з 1984 по 1988р. в колгоспі ім. Щорса Самбірського району, то ОСОБА_1 було надано довідку ППА «Промінь» як правонаступника колгоспу ім. Щорса с. Воля Баранецька Самбірського району, де було відображено заробітну плату та інші виплати, з яких були сплачені обов'язкові платежі, однак цю довідку відповідачем було зобов'язано його відкликати з невідомих причин.

Свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 у судовому засіданні по суті власних пояснень підтримали позов ОСОБА_1 повністю, зокрема в тому, що як і позивачу, так і всім у минулому працівникам дані про отримані ними кошти під час трудових відносин використовувались із архівних відомостей особових рахунків та вносились у довідки для пред'явлення відповідачу для нарахування пенсійного забезпечення. Із вказаних сум у спірній довідці у той час були відраховані обов'язкові платежі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, права та обов'язки сторін, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав:

Як вбачається із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, позивачу 04.05.2016 року виповнилось 60 років, що дає право на призначення пенсії за віком із урахуванням трудового стажу роботи.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 14 червня 2016 року звертався до відповідача про призначення йому пенсійного забезпечення за віком із урахуванням трудового стажу роботи. Листом від 29.06.2016 року №П/28 Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило, що згідно довідки від 06.06.2016 року №43 виданої ППА «Промінь», первинних документів по оплаті праці за 1980-1988 роки на даному підприємстві на зберіганні немає. В приватному підприємстві агрофірмі «Промінь» знаходяться на зберіганні лише відомості особових рахунків (табуляграми), в яким відображено суми для рознесення на об'єкти затрат. Також управління повідомило позивача, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 одержує пенсію за віком з 05.05.2016 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено при страховому стажі роботи 34 роки 9 місяців та 00 днів (в тому числі до стажу враховано період з 1971 року по 18.04.2016 року (навчання, служба в армії, період роботи з 1977р. по 2002р. в ППА «Промінь» з врахуванням відпрацьованих вихододнів), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35-0,46913 та із заробітку за період роботи з 01.07.2000р. по 31.03.2016р., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії 0,44465, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1451,09грн. Станом на 05.05.2016 року розмір пенсії ОСОБА_1 становить 1121,93 грн., а саме: 680,75грн. - розмір пенсії за віком (1451,09х0,46913); 441,18 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії пропорційно наявному стажу (1130 грн.).

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Із записів у трудовій книжці ОСОБА_1 відомо, що 01.04.1975 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в Самбірський міжковзбуд на посаду бригадира комплексно-будівельної бригади по 4 розряду; 08.05.1975 року був звільнений з роботи за власним бажанням; 05.07.1977 року був прийнятий в Турківський міжколгоспбуд на посаду майстра; 12.10.1977 року був звільнений з роботи по ст. 38 КЗпП УРСР (по власному бажанні); 15.10.1997 року був прийнятий в колгосп ім. Щорса Самбірського району згідно поданої заяви на посаду бригадира будівельної бригади; 14.02.1978 року був переведений з посади бригадира будівельної бригади на посаду техніка-будівельника; 19.06.1980 року був переведений з займаної посади техніка-будівельника на посаду виконроба; 15.01.1985 року був переведений з посади виконроба на посаду головного будівельника; 06.02.1992 року Колгосп ім. Щорса перейменовано на Воле-Баранецьку СВСГ; 13.01.2000 року Воле-Баранецьку СВСГ рекструктуризовано на ППА «Промінь»; 03.12.2002 року - звільнений з роботи за власним бажанням; 16.03.2003 року ОСОБА_1 було розпочато Самбірським МРЦЗ виплату допомоги з безробіття згідно п. 1 ст. 23 Закону України; 10.12.2003 року було припинено виплату допомоги з безробіття згідно пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України; 08.01.2004 року розпочато виплату матеріальної допомоги з безробіття згідно п. 1 ст. 28 Закону України; 05.02.2004 року було скорочено виплату допомоги з безробіття згідно п. 5 ст. 31 Закону України; 06.03.2004 року було продовжено виплату матеріальної допомоги з безробіття згідно п. 1 ст. 28 Закону України; 06.04.2004 року було скорочено виплату матеріальної допомоги з безробіття згідно п. 5 ст. 31 Закону України; 21.04.2004 року продовжено виплату матеріальної допомоги з безробіття згідно п. 1 ст. 28 Закону України; 05.07.2004 року припинено виплату матеріальної допомоги з безробіття; 06.04.2004 року ОСОБА_1 прийнятий на громадські роботи згідно договору за направленням Самбірського МРЦЗ терміном на два місяці у Воле-Баранецьку сільську раду; 06.06.2004 року був звільнений з роботи по закінченні дії договору з Самбірським МРЦЗ; 27.02.2007 року Управлінням соціального захисту населення Самбірської РДА йому було розпочато виплату компенсації працездатній непрацюючій особі по догляду за пристарілою особою згідно постанови КМУ №832 від 26.07.1996 року; 19.04.2016 року було припинено компенсаційна виплата по догляду за престарілою особо, що досягла 80-ти річного віку згідно заяви.

Як установлено у судовому засіданні із пояснень ОСОБА_1 в період з 01.04.1975 року по 19.04.2016 року позивач працював, отримував допомогу з безробіття, тобто наявність страхового стажу підтверджується записами в його трудовій книжці. Позивач має право на гарантоване законодавством пенсійне забезпечення, а саме на пенсію за віком з врахуванням його трудового стажу, починаючи з 01.04.1975 року по 18.04.2016 року, у тому числі з урахуванням розміру заробітної плати за 5(п'ять) років з 1984 по 1988 роки в колгоспі ім. Щорса Самбірського району, адже як первинним та підтверджуючим фактом одержання ОСОБА_1 заробітної плати є книги відомостей особових рахунків ОСОБА_1 про відпрацьовані дні та заробітну плату в колгоспі ім. Щорса Самбірського району за 1984 - 1988р.р., - про що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні із показань допитаних свідків та представника третьої особи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що. передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Згідно ч. 2 цього Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які /- відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20 квітня 2005 року «Про реалізацію абз. 2 п. 2 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено "Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць» (далі - Порядок). Дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п. 2 Порядку до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховується сума виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до п. п. 4, 5, 6 Порядку до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті. Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 розділом II п. 2.1 пп. З передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватися довідка про заробітну плату (дохід) до 1 липня 2000 року згідно додатку 1 із зазначенням в ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреса, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

В розділі II п. 2.10 та п. 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану "та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які по діючим нормам нараховувались страхові внески. Частиною другою цього Закону передбачено, що у заробіток для обчислення пенсії членам колгоспів включається оплата в усіх її видах за роботу в громадському господарстві колгоспу. Тому, враховуючи всі вищенаведені обставини, достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, пояснення осіб, які брали участь у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 70, 86, 159, 161- 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії без врахування отриманих всіх сум виплат.

Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити нарахування пенсії за віком із 05.05.2016 року ОСОБА_1 з врахуванням його трудового стажу, починаючи з 01.04.1975 року по 18.04.2016 року, його заробітної плати в колгоспі імені Щорса Самбірського району за п'ять років із 1984 по 1988р.р. згідно виданої приватним підприємством агрофірмою «Промінь» довідки.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до адміністративного суду апеляційної інстанції через місцевий суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя