справа № 462/2937/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2016 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Румілова Н.М., при секретарі Кіпліті В.М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання неправомірними дії та зобов'язання провести перерахунок та доплату пенсії за вислугою років,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 25.05.2016 року звернувся в суд з позовом, який в подальшому уточнював про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова щодо перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90 % від суми заробітної плати на підставі довідки, виданої Прокуратурою Львівської області 10.06.2016 р. № 18/1037 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі зазначеної довідки у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років за період з 01.01.2016 р. Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що він з 24.12.2002 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В подальшому пенсія неодноразово перераховувалась у розмірі 90 % від суми середнього заробітку з різних займаних ним посад. Прокуратурою Львівської області йому видана довідка № 18/1037 від 10.06.2016 р. про розмір посадового окладу за займаною посадою станом на 01.12.2015 р. із відповідними коефіцієнтами їх загального підвищення для надання її до пенсійного органу з метою корегування пенсійних виплат. 23.05.2016 р. він звернувся в управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/1037 від 24.12.2016 р., проте рішеннями управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова від 16.06.2016 р. № 6359/03-22 йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку, вважає, що дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та доплату до його пенсії є неправомірними, такими, що порушують його законні права та занижують розмір належної йому пенсії.
Представник позивача позов за уточненими позовними вимогами підтримав, пояснення дав аналогічні наведеним, просить суд позов задовольнити.
Представник управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова позов заперечила, пояснивши, що ОСОБА_1 з 24.12.2002 року відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначено пенсію як працівнику прокуратури в редакції чинній на час призначення пенсії. Позивач продовжував працювати на посадах, які дають право на призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Також зазначила що до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76 з 01.01.2015 року внесено зміни до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. Тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури буде визначено після прийняття КМУ відповідного нормативно-правового акту. Оскільки з 01.01.2015 року КМУ не визначено умов та порядку проведення перерахунку, тому відповідно управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова не має жодних підстав для проведення такого перерахунку, адже відсутній механізм такого проведення. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 24.12.2002 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
10.06.2016 р. позивачеві прокуратурою Львівської області видана довідка з якою він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії, однак Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова листом від 16.06.2016 р. № 6359/03-22 проінформувало позивача, що йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» до моменту прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів.
Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, згідно з ч.13 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").
Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII(пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».
Позивачу пенсія була призначена 24.12.2002 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області від 10.06.2016 р. № 18/1037 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 17.01.2002 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути 551,2 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17,71, 159-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 90 % від суми заробітної плати на підставі довідки, виданої Прокуратурою Львівської області 10.06.2016 р. № 18/1037.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки, виданої Прокуратурою Львівської області 10.06.2016 р. № 18/1037 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років за період з 01.01.2016 р.
Стягнути, за рахунок бюджетних асигнувань, з Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551,2 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Оригінал постанови.