Справа № 460/4945/15-а
Провадження №2-а/460/109/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.08.2016 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в особі судді Воробель М.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про стягнення одноразової грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить стягнути із Міністерства внутрішніх справ України на його користь суму недонарахової та недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 80 335,68 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що у відповідності до Наказу МВС України від 29 травня 2009 року за №1153 о/с Позивача звільнено з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з посади начальника відділу по обслуговуванню Львівської залізниці Управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України на залізничному транспорті. При звільненні Позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 42 402,00 гривень. З даною сумою він не згідний, оскільки розмір одноразової грошової допомоги при звільненні у відповідності до ч. 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» повинен скласти 122 737,68 гривень (10 228,14 грн. (середньомісячний заробіток) x 24 (календарних років) x 50 :100) замість нарахованих та виплачених 42 402,00 гривень, тобто сума недоплати складає 80 335,68 гривень, які Позивач в судовому порядку просить стягнути з Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, проте подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача, ОСОБА_2, на розгляд справи не з'явилася, проте звернулася до суду із письмовим запереченням, в якому позовні вимоги не визнала, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та просить в позові відмовити в повному обсязі, оскільки при звільнені Позивачу була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Суддя вважає за можливе розглянути адміністративний позов та винести постанову у відсутності сторін на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Згідно ч.6 ст. 128 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмово провадження.
У звязку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, згідно ч.1 ст. 41 КАС України, не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що
-2-
позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено та документально підтверджено, що у відповідності до Наказу МВС України від 29 травня 2009 року за № 1153 о/с позивача ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з посади начальника відділу по обслуговуванню Львівської залізниці Управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України на залізничному транспорті (а.с.5).
При звільненні Позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 42 402,00 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час звільнення зі служби) особам, зокрема, офіцерського складу, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються, зокрема, зі служби за віком, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Частиною 4 статті 9 цього ж Закону передбачено, що виплата зазначеної в частині першій одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється, зокрема, Міністерством внутрішніх справ України за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» зокрема, частиною 1 пункту 10 цієї Постанови (в редакції, чинній на час звільнення зі служби) передбачено, що особам начальницького складу органів внутрішніх справ, які звільняються зі служби за віком, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Пунктом 14 цієї Постанови передбачено, що одноразова грошова допомога, передбачена пунктом 10 цієї Постанови, виплачується, зокрема, Міністерством внутрішніх справ України за рахунок коштів, виділених у Державному бюджеті на їх утримання.
Із аналізу вказаних норм права випливає, що розмір вказаної вище допомоги повинен визначатись із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням зі служби. Аналогічна правова позиція наведена і в Роз'ясненні Департаменту юридичного забезпечення МВС України від 09.07.2009 року за № 12/6-1276.
Судом встановлено, що час фактичного виконання функціональних обов'язків Позивачем за останньою штатною посадою - жовтень місяць 2007 року, (а.с. 7), що підтверджується наступним.
Судовими рішеннями встановлено, що ОСОБА_1 в період із 29 жовтня 2007 року по 29 травня 2009 року (день повторного звільнення із органів внутрішніх справ) був незаконно звільнений з посади в органах внутрішніх справ, своїх функціональних обов'язків не виконував, фактично в посаді поновлений не був, в розпорядження органу внутрішніх справ згідно письмових наказів не зараховувався, хоча фактично в такому розпорядженні знаходився, а в період із 01 жовтня 2008 року до 29 травня 2009 року грошового забезпечення взагалі не отримував, остатньою штатною посадою перед звільненням зі служби була посада начальника відділу по обслуговуванню Львівської залізниці УБОЗ УМВС України на залізничному транспорті, яку він обіймав до жовтня місяця 2007 року (адміністративна справа № 2а-50 - Постанова Яворівського районного суду від 06.03.2008 року із врахуванням Ухвали суду від 29.08.2008 року, Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2008 року, Ухвала Вищого Адміністративного Суду України від 06.07.2010 року; адміністративна справа № 2а-
-3-
299/2008 - Постанова Яворівського районного суду від 01.10.2008 року; адміністративна справа № 2а-6239/09/1370 - Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 02.06.2011 року, Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2013 року; адміністративна справа № 2а-185/2010 року - Постанова Яворівського районного суду від 30.08.2010 року із врахуванням Ухвали від 28.05.2012 року, Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2011 року, Ухвала Вищого Адміністративного Суду України від 27.03.2012 року) (а.с.9-41).
Згідно Довідки календарної вислуги років для надання грошової допомоги полковника міліції ОСОБА_1 від 17.07.2009 року вислуга років станом на 29 травня 2009 року складає у календарному обчисленні 24 роки 09 місяців 04 дні або повних 24 календарних років, полковник міліції - офіцерський склад, остання штатна посада - начальник відділу по обслуговуванню Львівської залізниці УБОЗ УМВС України на залізничному транспорті, стаття звільнення - п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (а.с.6).
Згідно розрахункового листа за жовтень місяць 2007 року грошове забезпечення ОСОБА_1 складає 10 228,14 (а.с. 7).
При цьому слід зазначити, що при обчисленні та виплаті одноразової грошової допомоги необхідно враховувати щомісячну грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб. Відповідно до Постанови КМУ від 15.01.2004 року № 44 «Про затвердження порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу» виплата грошової компенсації здійснюється установами, організаціями, підприємствами, що утримують військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби, що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб». Така грошова компенсація є щомісячною, здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, зазначена щомісячна грошова компенсація податку з доходів фізичних осіб є складовою частиною суми заробітної плати та, відповідно, має враховуватись при розрахунку одноразової грошової допомоги.
Таким чином, розмір одноразової грошової допомоги при звільненні повинен скласти 122 737,68 гривень (10228,14x24x50:100) замість нарахованих та виплачених 42 402,00 гривень, тобто сума недоплати складає 80 335,68 гривень.
Згідно із п.1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», п.3 Наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ», до складу грошового забезпечення входять, зокрема, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Одноразова, грошова допомога при звільненні зі служби осіб рядового та начальницького складу також є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та згідно з Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України за № 333 від 12.03.2012 року видатки на її виплату здійснюються за пунктом 4 коду 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців», а у відповідності до коду 2110 «Оплата» вказаної вище класифікації за цією категорією передбачаються видатки, зокрема, на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу.
Вказані норми права містились також і в Інструкції щодо застосування
-4-
економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Державного казначейства України за № 495 від 25.11.2008 року, яка діяла до 11.03.2012 року (п. 1.1 та 1.1.2 Інструкції).
У відповідності до Рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 року у справі № 1-13/2013 у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій встановлених законодавством незалежно від того, чи було здійснено роботодавцем нарахування таких виплат.
В даному випадку Позивачем не оскаржується будь-яка управлінська функція, а
звернення спрямоване на захист порушених прав у вигляді належних, але не отриманих в
повному розмірі грошових коштів. Звернення за такими вимогами не обмежене будь-яким
строком.
У силу вимог ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач по справі заперечує щодо задоволення позовних вимог, однак на підставі вищевказаного положення, не надав жодного доказу в підтвердження своїх заперечень.
Відповідно до пункту першого частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову, зокрема, у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті, а пунктом другим частини першої цієї статті передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби.
Згідно із п.1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», п.3 Наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ», до складу грошового забезпечення входять, зокрема, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Одноразова грошова допомога при звільненні зі служби осіб рядового та начальницького складу є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення та згідно із Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України за № 333 від 12.03.2012 року видатки на її виплату здійснюються за пунктом 4 коду 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців», а у відповідності до коду 2110 «Оплата» вказаної вище класифікації за цією категорією передбачаються видатки, зокрема, на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні із органів внутрішніх справ відноситься до грошового утримання у відносинах публічної служби.
Перевіривши та оцінивши докази по справі в їх сукупності, з метою забезпечення гарантії прав, свобод та інтересів особи і громадянина, виходячи із наданих ч. 2 ст. 162 КАС України суду повноважень при прийнятті постанови, суддя прийшов до переконання, що задоволення позовних вимог в повному обсязі буде найбільш доцільним способом захисту порушеного права Позивача, оскільки в судовому засіданні встановлено, що при звільненні Позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 42 402,00 гривень, що є заниженою, так як з урахуванням вищенаведених норм Закону розмір одноразової грошової допомоги при звільненні повинен скласти 122 737,68 гривень (10228,14(середньомісячний заробіток) x 24
-5-
(календарних років) x 50 :100) замість нарахованих та виплачених 42 402,00 гривень, тобто сума недоплати складає 80 335,68 гривень, а тому з Відповідача в користь Позивача слід стягнути суму недонарахової та недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 80 335,68 грн., та на підставі ст. 256 КАС України звернути до негайного виконання постанову суду про стягнення всієї суми боргу одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 із органів внутрішніх справ в розмірі 80 335,68 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 18, 71, 86, 104, 159-163, 256 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути із Міністерства внутрішніх справ України, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10, в користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, Львівська область, Яворівський район, м. Новояворівськ, вул. Вербицького, 11/23, суму недонарахової та недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, яка передбачена частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 80 335,68 (вісімдесят тисяч триста тридцять п'ять гривень 68 копійок).
Допустити негайне виконання постанови суду про стягнення всієї суми боргу одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 із органів внутрішніх справ в розмірі 80335 (вісімдесят тисяч триста тридцять п'ять гривень 68 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яворівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
СУДДЯ