Постанова № 61412065, 15.09.2016, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
465/2497/16-а
Номер документу
61412065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

465/2497/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

15.09.2016 року Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Дзеньдзюри С.М.

при секретарі Стасишин А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ у Франківському районі м. Львова про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в :

позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 18.04.2016 року №60-П/8 про відмову врахування при перерахунку пенсії державного службовця з моменту її призначення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціального-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області від 05.04.2016 року №11-40/19 та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити з 21.06.2011 року перерахунок призначеної їй пенсії в розмірі 86 відсотків суми заробітної плати з врахуванням усіх виплат з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати; стягнути з Державного бюджету України на її користь судові витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позову посилається на те, що перебуває на обліку в УПФУ у Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за віком з 21.06.2011 року. Вказує що 11.04.2016 року зверталась до УПФУ у Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області від 05.04.2016 року №11-40/19 з врахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які не були враховані при нарахуванні її пенсії, з яких були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 18.04.2016 року №60-П/8 їй було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» сум індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачено нормами чинного законодавства. Вважає відмову УПФУ у Франківському районі м. Львова щодо перерахунку пенсії незаконною, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати. Просить позов задоволити.

Позивач в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву в якій просила справу розглядати без її участі, позов підтримала, просила його задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання в якому просив справу розглядати без його участі. Окрім того, подав письмові заперечення в яких позов заперечив, просив відмовити в його задоволенні. Вказав, що при призначені пенсії до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань не включаються, оскільки є одноразовими виплатами. Індексація грошових доходів не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова зарплати державного службовця, а тому не враховується під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ст.8 КАСУ, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень у тому числі органів державної влади.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області на посаді головного казначея відділу обслуговування кошторисів установ національної оборони та правоохоронних органів управління обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за віком за нормами чинного на дату призначення пенсії Закону України «Про державну службу». Пенсію було призначено з 21.06.2011 року. Розмір пенсії з врахуванням індексації складає 3 292,30 грн.

Пенсійна виплата відповідно до ст. 37 чинного на дату призначення Закону України «Про державну службу» була обчислена в розмірі 86 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) відповідно до довідок про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням Державного казначейства України у Львівській області 20.06.2011 року за №16-39/34, №16-39/35.

11.04.2016 року позивач звернулась до УПФУ у Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області від 05.04.2016 року №11-40/19 з врахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які не були враховані при нарахуванні її пенсії, з яких були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Проте, рішенням Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 18.04.2016 року №60-П/8 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» сум індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачено нормами чинного законодавства.

З довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 05.04.2016р. №11-40/19, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області, вбачається, що до складових заробітної плати позивача , з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, входили й інші виплати, які складались з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також з індексації заробітної плати.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата , інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також з індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.02.2012 року (справа №21-430а11).

Відповідно до ч.2 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином доводи відповідача про те що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.

У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, представник відповідача не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо не включення спірних виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Крім-того, відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача сплачений нею судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст.ст. 7-12, 17, 18, 71, 86, 160-162, 167, 171-2 КАС України,

п о с т а н о в и в :

позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 18.04.2016 року №60-П/8 про відмову врахування при перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 з моменту її призначення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціального-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області від 05.04.2016 року №11-40/19 та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснити з 21.06.2011 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 86 відсотків суми заробітної плати з врахуванням усіх виплат з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.

Суддя Дзеньдзюра С.М.