справа № 462/4724/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2016 року Суддя Залізничного районного суду м. Львова Кирилюк А.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про зобов'язання виплатити компенсацію,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просить визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови КМ України від 09.12.2015 року № 1013 неправомірною, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Львівської області від 09 червня 2016 року № 18/1026 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 10.03.2003 р., виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку в розмірі 16869,57 грн., починаючи із 01.01.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії та стягнути з відповідача судові витрати.
Ухвалою від 02.09.16 року вимоги перерахунку пенсії з 01.01.16 року до 29.02.16 року залишені без розгляду.
Свої вимоги мотивує тим, що він ОСОБА_1 з 10.01.2003 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова, де отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Розмір його пенсії становить 90% середнього заробітку. Ще у 2010 р. він звільнився з органів прокуратури України.
14.07.2016 р. він звернувся в Управління Пенсійного фонду Залізничного району м. Львова з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. До заяви він додав довідку, видану прокуратурою Львівської області від 09.06.2016 р. за № 18/1026 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. Однак Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача. У зв'язку із наведеним, просить суд позов задовольнити.
Відповідач, повідомлений про відкриття скороченого провадження у справі належним чином відповідно до ст. 33 КАС України. Ухвалу про відкриття скороченого провадження судом направлено на адресу відповідача, та вручено.
Відповідач подав суду письмові заперечення на позов, в яких вказали, що пенсію ОСОБА_1 призначено з 10.01.2003 року як працівнику прокуратури відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинні на час призначення пенсії. Позивач продовжує працювати па посадах, які дають право на призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Оскільки, з 01.01.2015 Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку проведення перерахунку, тому відповідно управління ПФУ в Залізничному районі м. Львова не має жодних підстав для проведення такого перерахунку, адже відсутній механізм такого проведення.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213 скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними Законом України від 24.12.2015 №911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, тому просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши зміст адміністративного позову, зваживши доводи позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи та з'ясувавши дійсні обставини, які перевірив доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Так, відповідно до ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З 10.01.2003 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова, де отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії становить 90% середнього заробітку. У 2010 р. ОСОБА_2 звільнився з органів прокуратури України, що визнається відповідачем у своїх запереченнях.
14.07.2016 р. позивач звернувся в Управління Пенсійного фонду Залізничного району м. Львова (Відповідач) з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. До заяви додав довідку, видану прокуратурою Львівської області від 09.06.2016 р. за № 18/1026 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р. для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. Однак Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача, що підтверджується листом - відповіддю від 14.07.2016 р. № 7743/03-22, /а.с. 8-9/. Позивач, посилаючись на те, що відмова у здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2016 року відсутні, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та доказам на їх підтвердження, суд виходить з наступного.
Так, ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
У правовій позиції Конституційного Суду України, висловленій ним у Рішенні у справі про гарантії незалежності суддів від 18 червня 2007 року №4-рп/2007, а також у низці його попередніх рішень, зокрема від 24 червня 1999 року №6-рп/99 (справа про фінансування судів), від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), від 1 грудня 2004 року №19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу), від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004 (справа про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій), від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії щомісячного довічногогрошового утримання), Конституційний Суд України наголошує, що ч.3 ст.22 Конституції України установила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
02.03.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 -VIII від 02.03.2015р., який набрав чинності з 01.04.2015року.
Вказаним Законом внесені зміни в ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких:
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
З 1 січня 2016 року пенсії, що призначаються відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку).
Пенсіонерам, які мають прибуток від заняття підприємницькою діяльністю, надбавки до пенсії, передбачені непрацездатним членам сім'ї відповідно до пункту "а" частини першої статті 16 та пункту "а" частини першої статті 24 цього Закону, не нараховуються".
Крім того, згідно п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на момент виходу на пенсію, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Ч. 18 та 19 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вказує, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Окрім того, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».
Відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Звуження та обмеження змісту й обсягу вказаних прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод(1950 р.), що ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року, і зокрема ст. 6, передбачає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою. Під іншою ознакою, суд визнає справедливою сатисфакцію право позивача перебувати як на роботі, так і на пенсії, або одночасно, оскільки такі права забезпечено їй ст. 43 та ст. 46 Конституцією України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1, виходячи із середнього заробітку у розмірі 18743,97 грн., відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів») та відсоткової ставки 90%, а саме: 18743,97 * 90% = 16869,57 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У своїх запереченнях, представник відповідача не надала суду переконливих доказів правомірності оскаржуваних рішень, більш того, такі є гіпотетичним твердженням та суперечать існуючому національному законодавству.
З урахуванням вищевикладених конституційних норм, національного законодавств, що регулюють спірні правовідносини між сторонами, встановлених обставин даної справи, та практики застосування верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, в силу вимог ст. 8 КАС України, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачкою вимог, які підтверджуються належними доказами.
З наведеного випливає, що слід визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Львівської області від 09 червня 2016 року № 18/1026 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 10.03.2003 р., виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку в розмірі 16869,57 грн., починаючи із 01.03.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії.
Судові витрати у відповідності до вимог ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа..
Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 551 грн. 21 коп. необхідно стягнути з Державного бюджету України.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про зобов'язання виплатити компенсацію - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови КМ України від 09.12.2015 року № 1013 неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Львівської області від 09 червня 2016 року № 18/1026 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 10.03.2003 р., виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку в розмірі 16869,57 грн., починаючи із 01.03.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України у Залізничному районі м. Львова на користь ОСОБА_1 (м.Львів, вул.Виговського, 644/6,) судові витрати в розмірі 551(п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 21 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Залізничний районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис). З оригіналом згідно.
Суддя Кирилюк А.І.