ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 6/147-11/1507.04.09 За позовомПрокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк Сервіс" Святошинського району міста Києва
прозвільнення самовільно зайнятої ділянки
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від прокуратури: Гаврюшенко Г.В. помічник прокурора
від позивача не зявились
від відповідача Філон В.І. - представник В судовому засіданні 07.04.2009 на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників учасників судового процесу оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передано позовні вимоги прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту “Автопарк-Сервіс” про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,2 га за адресою: м. Київ, вул. Строкача, 8, що використовується під розміщення автостоянки, шляхом передачі вказаної ділянки на баланс Київської міської ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач використовує зазначену вище земельну ділянку під розміщення автостоянки без документів на право користування землею.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.04.2008 у справі № 6/147 позов задоволено повністю. Зобовязано Комунальне підприємство по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту “Автопарк-Сервіс”(м. Київ, вул. Гната Юри, 9, код 32210469) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2 га за адресою: м. Київ, вул. Строкача, 8, що використовується під розміщення автостоянки, шляхом передачі вказаної ділянки на баланс Київської міської ради.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.09.2008 рішення господарського суду міста Києва від 21.04.2008 у справі № 6/147 скасовано, у позові прокуратурі Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 24.12.2008 постанову київського апеляційного господарського суду від 18.09.2008 та рішення Господарського суду міста Києва від 21.04.2008 у справі № 6/147 скасовані, а справу передано на новий розгляд справи.
Підставою для скасування судових рішень у справі № 6/147 Вищим господарським судом України визначено те, що судами як першої, так і апеляційної інстанції не досліджувались обставини і підстави створення відповідної автостоянки та розміщення її на спірній земельній ділянці, переходу певних прав і обовязків щодо неї до відповідача, а також реалізацію останнім цих прав і обовязків або ж ухилення від цього.
В ході нового розгляду прокурор позовні вимоги про зобовязання відповідача звільнити земельну ділянку та передати її позивачеві підтримав.
Через канцелярію суду позивач надав пояснення, у яких повністю підтримав позовні вимоги з посиланням на положення ст.ст. 123-128, 212 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” та просив розглядати справу без участі представників позивача.
Відповідач надав суду письмові заперечення, у яких позовні вимоги відхилив, зазначивши наступне. Починаючи з 2003 року відповідач на виконання розпорядження Київської міської державної адміністрації № 531 від 31.03.2003 почав збирати документи, необхідні для оформлення права користування спірною земельною ділянкою. На даний час документи знаходяться у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в оформленні права користування землею не відмовлено. Відповідач спірну земельну ділянку не захоплював, сплачує земельний податок, втручання органів прокуратури у вирішення питання в судовому порядку є, на думку відповідача, незаконним.
Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, суд
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Святошинської районної у місті Києві ради від 01.10.2002 № 63 створено на базі майна комунальної власності територіальної громади Святошинського району, згідно додатку, комунальне підприємство "Автопарк -сервіс".
Додатком до рішення Святошинської районної у місті Києві ради затверджено Перелік майна комунальної власності територіальної громади Святошинського району, яке передається в оперативне управління комунального підприємства "Автопарк - сервіс", а саме друкарські машинки "Ятрань" у кількості 3 шт.
23.10.2002 Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією затверджено статут Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району.
10.12.2002 рішенням Святошинської районної у місті Києві ради погоджена пропозиція громадської організації Київського міського обєднання автомобілістів "Київавто" і приєднано дочірнє підприємство "Київавто-Сервіс" Ленінградського району Київського міського обєднання автомобілістів до комунального підприємства "Автопарк - Сервіс" Святошинського району, та встановлено, що комунальне підприємство "Автопарк - Сервіс" Святошинського району є правонаступником ДП "Київ авто - Сервіс".
10.01.2003 Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією затверджено зміни та доповнення до статуту Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району, відповідно до яких статтю 1 статуту доповнено п. 1.11 наступного змісту: "підприємство є повним правонаступником всіх прав та обовязків дочірнього підприємства "Київавто - Сервіс" Ленінградського району", заснованого на власності громадської організації "Київського міського обєднання автомобілістів "Київавто", зареєстрованого Ленінградською районною державною адміністрацією міста Києва 28.02.2000 реорганізованого шляхом приєднання до Підприємства. Дочірнє підприємство "Київ авто -Сервіс" Ленінградського району, засноване на власності громадської організації "Київського міського обєднання автомобілістів "Київавто" приєднано до підприємства згідно рішення Святошинської районної у місті Києві ради від 10.12.2002" .
Згідно розпорядження Київської міської державної адміністрацієї від 31.03.2003 № 531 "Про деякі питання оформлення Комунальним підприємством по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району права користування земельними ділянками для будівництва і експлуатації автостоянок, підземних паркінгів з автостоянкою у Святошинському районі" Комунальному підприємству по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району доручено завершити вирішення в установленому порядку питання оформлення права користування земельними ділянками для будівництва і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок, підземних паркінгів з автостоянками у Святошинському районі та затверджено перелік земельних ділянок, право користування якими оформлюється Комунальному підприємству по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району, у тому числі по вул. Строкача, 8.
22.02.2008 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві та Київський області було проведено перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № А-716/85 від 22.02.2008. Актом встановлено, що земельна ділянка площею 0,2 га за адресою: місто Київ, вулиця Строкача, 8 використовується Комунальним підприємством по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту “Автопарк-Сервіс” під розміщення автостоянки без відповідних документів на право власності або користування вказаною земельною ділянкою.
Згідно листа Головного управління земельних ресурсів від 26.03.2009 № 03-25/8972, земельна ділянка загальною площею 0,13 га за адресою: м. Київ, вул. Строкача, 9 обліковується за Комунальним підприємством по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту "Автопарк - Сервіс" Святошинського району; рішення про відведення зазначеної земельної ділянки Київська міська рада не приймала; документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою в Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані.
Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель в місті Києві здійснюється Київською міською радою.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 40 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 9 Земельного кодексу України визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно з пункту 5 статті 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до пункту 1 статті 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Судом враховано, що відповідачем сплачується земельний податок за земельну ділянку, розташовану за адресою вул. Строкача, 8; виготовлено технічний звіт по встановленню зовнішніх меж; отримано позитивний висновок Державного управління екології та природних ресурсів в місті Києві. Однак, правоустановлючих документів на земельну ділянку, розташовану за адресою м. Київ, вул. Строкача, 8, відповідачем суду не надано. Відповідне рішення Київською міською радою не приймалось, договір оренди земельної ділянки з відповідачем не укладався.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач твердження прокуратури та позивача належними засобами доказування не спростував. Заперечення відповідача не беруться судом до уваги, оскільки процедура збирання відповідачем документів, необхідних для оформлення права користування земельною ділянкою, перебування вказаних документів на розгляді у Головному управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не є правовою підставою на зайняття відповідачем спірної земельної ділянки. А ні рішенням Святошинської районної у місті Києві ради, якими відповідача створено на базі комунального майна району, а ні розпорядженням Київської міської державної адміністрації питання щодо використання відповідачем спірної земельної ділянки не вирішувались.
Оскільки, як встановлено судом, відповідач використовує згадану вище земельну ділянку без наявності правовстановлюючих документів, вимоги прокуратури визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. У звязку з цим на відповідача покладається обовязок звільнити спірну земельну ділянку, яка використовується під розміщення автостоянки, шляхом передачі її Київській міській раді.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача. Зокрема, з останнього підлягає стягненню до Державного бюджету України 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобовязати Комунальне підприємство по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту “Автопарк-Сервіс”(м. Київ, вул. Гната Юри, 9, код 32210469) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2 га за адресою: м. Київ, вул. Строкача, 8, що використовується під розміщення автостоянки, шляхом передачі вказаної ділянки Київській міській раді.
Стягнути з Комунального підприємства по будівництву і експлуатації паркінгів, гаражів, автостоянок для автотранспорту “Автопарк-Сервіс”(м. Київ, вул. Гната Юри, 9, код 32210469) до Державного бюджету України 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 27.04.2009