Постанова № 61403981, 19.09.2016, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
401/2236/16-а
Номер документу
61403981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

19.09.2016

Справа № 401/2236/16-а

Провадження № 2-а/401/81/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2016 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Баранець А.М.., за участю секретаря судового засідання Христенко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Світловодську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Світловодського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання незаконними дій та рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з вищезазначеним позовом в липні 2016 року до суду і просить визнати протиправними дії Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови йому - ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(зі змінами,внесеними згідно із законом України від 12.07.2001 №2663-111); зобов»язати Світловодське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області провести перерахунок його пенсії згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 16.02.2016 року №18-125 вих.-16 про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року; а також стягнути з Світловодського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на його користь сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 551грн.20 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що у жовтні 2011 року йому відповідачем - Світловодським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області ( на той час Управлінням Пенсійного фонду України в м.Світловодську та Світловодському районі), призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі ст.50 -1 Закону України «Про прокуратуру» за № 1789-Х11 від 05.11.1991 року із змінами у редакції Закону №2663-111 від 12.02.2001 року ( у редакції Закону на час призначення пенсії - жовтень 2005 року). Пенсію було призначено з посади Світловодського міжрайонного прокурора без обмеження максимального розміру пенсії.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати 01.07.2016 року він подав відповідачу заяву про перерахунок призначеної у жовтні 2001 року пенсії за вислугою років та довідку прокуратури Кіровоградської області за №18-126 вих-16 від 16.02.2016 року про розмір місячної заробітної плати проте, отримав від відповідача відповідь в якій зазначено,що перерахунок пенсії йому не передбачено.

В судове засідання позивач не зявився надаав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення,відповідно до яких позовні вимоги не визнав і в їх задоволенні просив відмовити так як згідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року,чинної на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, умови та порядок перерахунку та призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються виключно Кабінетом Міністрів України. На сьогодні Кабінетом Міністрів України постанова про перерахунок пенсії працівникам прокуратури не прийнята, в зв»язку з чим законодавчі підстави для проведення перерахунків відсутні.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

В судовому засіданні достовірно встановлено,що позивачу, як працівнику органів прокуратури, у жовтні 2001 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» і він на даний час перебуває на відповідному обліку Управління Пенсійного фонду України, а саме в Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

01.07.2016 року ОСОБА_1. звертався до відповідача з письмовою заявою, до якої додана довідка, видана прокуратурою Кіровоградської області від 16.02.2016 року№18-126 вих.16 відповідно до якої просив здійснити перерахунок його пенсії(а.с. 16,17).

Розглянувши заяву позивача, 12.07.2016 року №2095/02-25 відповідачем було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії,яке відповідачем обґрунтоване неможливістю здійснення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідно до Закону «Про прокуратуру».

Крім того , послався на ст.86 ч.20 Закону України від 14.10.2014 року №1697-VII" Про прокуратуру»(зі змінами, внесеними Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII»Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність,деяких законодавчих актів України), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються виключно Кабінетом Міністрів України. Оскільки КМУ такий порядок не визначено, провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до наданої довідки від 16.02.2016 року №18-125 вих.-16, виданої Прокуратурою Кіровоградської області, немає законних підстав.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду справ.

Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 11 КАС України).

З доводами відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу суд не може погодитися з таких підстав.

Так, відповідно до ст.1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно зі ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

У відповідності до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно зі ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 46 Конституції України).

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно зі ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру», за № 1789-XII від 05.11.1991 року із змінами у редакції Закону за №2663-111 від 12.07.2001 року(у редакції Закону на час призначення пенсії на жовтень 2005 року), пенсію за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати позивачу було призначено з посади начальника відділу прокуратури Кіровоградської області без обмеження максимального розміру пенсії. Згідно з цим же Законом (ст. 50-1) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року,який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня минулого року гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України ( ст. 64 Конституції України).

Частиною 13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 12.07.2001 року) встановлено,що обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»( в редакції від 12.07.2001 року) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються з зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі частини 18 вищевказаного Закону положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

З 01.10.2011 року ч.1ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома час тинами відповідно до п.п.4 п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI»Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01.10.2011 року та на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної(чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії на 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, відповідач не врахував, що норми Закону в редакції на час призначення ОСОБА_1 пенсії, не передбачають обмеження максимального розміру пенсії, тим же Законом передбачена виплата при перерахунку пенсії різниці виплачених сум за минулий час не більше як за 12 місяців.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій (далі - Рішення № 5-рп/2002)).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.

Також у цьому ж Рішенні зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Дійсно законодавцем, Верховною Радою України,02.03.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII у якому у Прикінцевих положеннях передбачено , що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону,щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії , щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України»,»Про судову експертизу»,»Про Національний Банк України» Про службу в органах місцевого самоврядування»,» Про дипломатичну службу»,»Податкового та Митного кодексів України», «Положення про помічника-консультанта народного депутата України ».

З 15.07.2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року 1697 -VII, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (ст.86).

Основним Законом Держави Конституцією України ст.92 передбачено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту ,форми і види пенсійного забезпечення.

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту(пункти 1,3 ст.116).

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи,ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Окрім вищезазначеного,юридична колізія-розбіжність або суперечність між нормативно-правовими актами, що регулюють одні й ті ж або суміжні правовідносини, а також між компетенцією органів влади, у разі існування неузгодженості між актами, виданими одним й тим же органом, але які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили.

У випадку суперечності норм закону та Конституції України, які прийняті Верховною Радою України - колізія вирішується на користь Конституції, яка має найвищу юридичну силу.

Такого висновку дійшов і Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №1-9/2015 від 13.05.2015 року(пункти 2.1. та 2.2 мотивувальної частини Рішення).

З огляду на вказане, визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII правових актів такими,що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав і свобод (Рішення КСУ справа №1-28/2008).

Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що відповідач діяв у порушення ст.19 Конституції України та наведених норм права, що встановлюють порядок обрахування пенсії працівнику прокуратури, а тому позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Розподіл судових витрат провести відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного,керуючись ст.ст.21,69,70,94, 160-163, 167,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(зі змінами,внесеними згідно із законом України від 12.07.2001 №2663-111).

Зобов'язати Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області починаючи з 01.01.2016 року провести перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 16.02.2016 року №18-125 вих.-16 про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії .

Стягнути з Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 551грн.20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови відповідно до ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою,яка її подає,до суду апеляційної інстанції.

Суддя Світловодського

міськрайонного суду А.М.Баранець