ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 вересня 2016 року № 826/25801/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МетЕкс" до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України про визнання незаконними бездіяльності та відмови, зобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МетЕкс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України про визнання незаконними бездіяльності та відмови, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно, посилаюсь на наказ від 17.04.2015 №813 та порушивши строк прийняття рішення за завою, відмовив в реєстрації, оформленні та видачі карток реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 на експорт металобрухту, оскільки запроваджувати режим квотування має право лише Кабінет Міністрів України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечили проти позовних вимог, надали суду письмові заперечення на позов, в яких просили відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 3 Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. N 155 (далі - Порядок №155), рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом приймається Мінекономрозвитку в межах граничних обсягів експорту брухту на відповідний рік. Наказом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 17.04.2015 №813 затверджено розрахунковий баланс утворення та споживання чорних металів на внутрішньому ринку на 2015 рік. У зв'язку з тим, що граничний обсяг експорту брухту чорних металів на 2015 рік було вичерпано, відповідач не мав можливості прийняти рішення щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) позивача, про що останнього було повідомлено листом від 27.08.2015 №4101-13/28366-07, який не є рішенням про відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту в розумінні пункту 8 Порядку №155, оскільки звернення товариства не розглядалося на відповідність вимогам пункту 2 Порядку №155, а тому позивачу не було відмовлено у реєстрації зовнішньоекономічного контракту з підстав, визначених пунктом 6 Порядку №155.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МетЕкс" звернулося до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України із заявою від 09.06.2015 №150, в якій, посилаючись на пункт 10 Порядку №155, просило встановити термін дії картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту (договору) на експорт металобрухту сталевого виду №4 згідно ДСТУ 4121-2002 та технічними умовами контракту (код Товару за УКТ ЗЕД 7204 49 90 00) згідно з контрактом/договором від 09.06.2015 №03 обсягом 2900 тонн та вартістю 696000,00 доларів США 2 (два) місяці з дати її оформлення.
Також, позивач подав до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України заяву від 09.06.2015 №151 з проханням зареєструвати контракт №03 від 09.06.2015 щодо експорту брухту чорних металів в об'ємі 2900 тонн між позивачем та компанією «EASTLING HOLDINGS LIMITED», Британські Віргінські Острови; до заяви було додано: інформаційну картку зовнішньоекономічного контракту встановленого зразка, оригінал зовнішньоекономічного контракту, завірену копію зовнішньоекономічного контракту, нотаріально завірену копію довідки від 16.07.2014 про повноваження компанії «EASTLING HOLDINGS LIMITED».
Міністерство економічного розвитку та торгівлі України листом від 27.08.2015 №4101-13/28366-07 повідомило, що Департаментом регулювання зовнішньоекономічної діяльності Мінекономрозвитку розглянуто звернення №03 від 09.06.2015 (вх. №319 від 12.06.2015) щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 на експорт металобрухту та повідомило наступне. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 155 «Про затвердження Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом» рішення про реєстрацію зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на експорт металобрухту приймається Мінекономрозвитку в межах граничних обсягів брухту на відповідний рік. Наказом Мінекономрозвитку від 17.04.2015 №813 затверджено розрахунковий баланс утворення та споживання чорних металів на внутрішньому ринку на 2015 рік. В зв'язку з тим, що граничний обсяг експорту брухту на 2015 рік вичерпано, Мінекономрозвитку позбавлене можливості прийняти рішення щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору).
Товариство з обмеженою відповідальністю "МетЕкс", вважаючи, що Мінекономрозвитку порушило 10-ти денний строк реєстрації, оформлення та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту, а також протиправно відмовило в реєстрації, оформлення та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракт №03 від 09.06.2015, звернулося з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В статті 9 Закону України "Про металобрухт" зазначено, що контракти (договори, угоди) на експорт металобрухту підлягають реєстрації в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України постановою від 15.02.2002 № 155 було затверджено «Порядок реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом» (далі - Порядок №155), який визначає процедуру реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з брухтом чорних металів, брухтом легованих чорних металів та брухтом кольорових металів.
Пунктом 2 Порядку №155 визначено перелік документів, які суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України подає до Мінекономрозвитку для реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на експорт брухту чорних металів, брухту легованих чорних металів та брухту кольорових металів.
Відповідальність за достовірність інформації, що міститься у поданих для реєстрації документах, несе суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України.
Згідно з пунктом 3 Порядку №155 рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом приймається Мінекономрозвитку в межах граничних обсягів експорту брухту на відповідний рік.
Відповідно до пункту 4 Порядку №155 Мінекономрозвитку протягом десяти робочих днів з дати подання документів, передбачених пунктом 2 цього Порядку, проводить їх реєстрацію, оформлення та видачу карток реєстрації-обліку зовнішньоекономічного контракту (договору).
Документом, що підтверджує реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору), є картка реєстрації-обліку зовнішньоекономічного контракту (договору). Форма картки встановлюється Мінекономрозвитку.
Датою подання документів на реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору) є день реєстрації заяви (супровідного листа) в Мінекономрозвитку у журналі встановленої форми.
Згідно з пунктом 8 Порядку №155 у разі відмови в реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) заявнику направляється мотивований лист.
Заявник має право доопрацювати документи згідно з вимогами цього Порядку. У цьому разі розгляд документів продовжується на термін до внесення заявником доопрацьованих документів.
Заявник має право оскаржити відмову в реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) в порядку, встановленому законодавством.
Підстави, за яких у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) може бути відмовлено, встановлено пунктом 6 Порядку №155.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що Мінекономрозвитку за результатами розгляду документів, поданих для реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на експорт металобрухту зобов'язане прийняти одне із двох можливих рішень або рішення про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, або відмову у такій реєстрації.
Відтак, суд встановив, що висновки відповідача про наявність у нього підстав для відкладення розгляду питання щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) є безпідставними, оскільки в Порядку №155 підстави для відкладення розгляду питання щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) відсутні.
Крім того, з аналізу положень Порядку №155 вбачається, що Міністерство економічного розвитку та торгівлі України протягом десяти робочих днів з дати подання документів, передбачених пунктом 2 цього Порядку №155, проводить їх реєстрацію, оформлення та видачу карток реєстрації-обліку зовнішньоекономічного контракту (договору).
Суд звертає увагу, що Порядком №155 не встановлено строків розгляду документів у випадку відмови у реєстрації зовнішньоекономічного контракту. Однак, на думку суду, з огляду на те, що Мінекономрозвитку, за наслідком отримання від суб'єкта господарювання відповідних документів на реєстрацію зовнішньоекономічного контракту може прийняти, як позитивне рішення так і негативне, строки для прийняття негативного рішення не можуть перевищувати строки розгляду документів у випадку прийняття позитивного рішення. Тобто, строк для прийняття рішення про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту так і для відмови у його реєстрації не може бути більше аніж десять робочих днів з дати подання документів встановлених пунктом 2 Порядку №155.
Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство економічного розвитку та торгівлі України, розглянувши звернення позивача про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 на експорт металобрухту, листом від 27.08.2015 №4101-13/28366-07 повідомило Товариству з обмеженою відповідальністю "МетЕкс", що у зв'язку з тим, що граничний обсяг експорту брухту на 2015 рік вичерпано, Мінекономрозвитку позбавлене можливості прийняти рішення щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору).
В письмових запереченнях на позов, відповідач стверджує, що лист Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 27.08.2015 №4101-13/28366-07 не є рішенням про відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту в розумінні пункту 8 Порядку №155, оскільки звернення товариства не розглядалося на відповідність вимогам пункту 2 Порядку №155, а тому позивачу не було відмовлено у реєстрації зовнішньоекономічного контракту з підстав, визначених пунктом 6 Порядку №155.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання незаконною відмови відповідача в реєстрації, оформленні та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракт №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту, поданого на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс", є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Водночас, враховуючи, що відповідач підтверджує факт того, що заява позивача про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 на експорт металобрухту не розглядалася на відповідність вимогам пункту 2 Порядку №155 та жодне з рішень, передбачених даним Порядком, не приймалося (ані рішення про реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, ані рішення про відмову у такій реєстрації), а також, враховуючи відсутність законних підстав для відкладення розгляду питання щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору), суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виразилася в порушенні передбаченого пунктом 4 Порядку №155, 10-ти денного строку реєстрації, оформлення та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту, поданого на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс".
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести реєстрацію, оформлення та видачу картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту, поданого на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс", відповідно до діючого законодавства, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 3 Порядку №155 рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом приймається Мінекономрозвитку в межах граничних обсягів експорту брухту на відповідний рік.
Отже, здійснення дій щодо реєстрації, оформлення та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту, а також щодо відмови у такій реєстрації є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією Мінекономрозвитку.
Як вбачається зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналогічна позиція підтверджується постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 року № П-278/10, в якій зазначено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дана позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки суд не може підміняти Міністерство економічного розвитку та торгівлі України.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що для повного захисту прав та інтересів позивача в рамках даного адміністративного спору необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Міністерство економічного розвитку та торгівлі України розглянути подану Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс" заяву про реєстрацію, оформлення та видачу картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту.
З огляду на викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов - задовольнити частково.
2. Вийти за межі позовних вимог.
3. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, яка виразилася в порушенні передбаченого пунктом 4 Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 155, 10-ти денного строку реєстрації, оформлення та видачі картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту, поданого на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс".
4. Зобов'язати Міністерство економічного розвитку та торгівлі України розглянути подану Товариством з обмеженою відповідальністю "МетЕкс" заяву про реєстрацію, оформлення та видачу картки реєстрації - обліку зовнішньоекономічного контракту №03 від 09.06.2015 з експорту металобрухту на відповідність вимогам пункту 2 Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 155.
5. В решті позовних вимог - відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко