Ухвала суду № 61386611, 13.09.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
820/3386/16
Номер документу
61386611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 р.Справа № 820/3386/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бондара В.О.

Суддів: Калитки О. М. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2016р. по справі № 820/3386/16

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування наказу,

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (далі- відповідач), в якому просив суд визнати протиправним наказ № 4 від 01.06.2016 року про проведення документальної планової невиїзної перевірки та скасувати його.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2016 року задоволено адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області.

Скасовано наказ Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 4 від 01.06.2016 року про проведення документальної планової невиїзної перевірки.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 17.02.2016 р. від Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на адресу позивача надійшов лист №226/10/20-23-17-01-15 від 15.01.2016 р. про надання документів , повідомлення №229/10/20-23-17-01-15 та наказ №25 від 15.01.2016 року про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на виконання плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на 1 квартал 2016 року.

Листом за вих.№1 від 24.02.2016 р. позивач повідомив органи фіскальної служби, що запит, повідомлення та наказ на проведення перевірки від 15.01.2016 р. отримав 17.02.2016 р., тобто після вказаної дати на проведення перевірки та повідомив про готовність надати запитувану інформацію, за умови дотримання співробітниками Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області порядку призначення та проведення перевірок вимогам чинного законодавства України.

Харківська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області листом від 02.03.2016 р. №1859/10/20-23-17-01-15 повідомила позивача про порядок надіслання наказів органів ДФС та зазначила, що оскільки, наказ на проведення перевірки від 15.01.2016 р. №25, фактично отриманий ФО-П ОСОБА_1 лише 17.02.2016 р., тому виникли підстави для перенесення строків проведення перевірки правильності нарахування та сплати податків позивача про що прийнято наказ №152 від 03.03.2016 р. "Про перенесення строків документальної виїзної перевірки ФО-П ОСОБА_1", а саме на 13.04.2016 року.

Позивач повторно листом за вих. №2 від 08.04.2016 р. повідомив Харківську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, що останніми при винесенні наказу №152 від 03.03.2016 р. на перевірку були порушені строки повідомлення суб'єкта господарювання про початок її проведення, а саме: не вручено повідомлення із зазначенням дати проведення перевірки. Також позивачем в листі була викладена позиція Верховного Суду України постанові від 24.12.2010 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Foods and Goods L.T.D." до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м.Донецька, третя особа: Державна податкова адміністрація в Донецькій області, про скасування рішень та застосування штрафних (фінансових) санкцій, платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки,а отже позивач вважає за можливим скористатися цим правом та не допустити представників відповідача до проведення зазначеної перевірки. (а.с.14-15).

Також,як вбачається з матеріалів справи,Харківською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на виконання плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на 4 квартал 2015 року видано спірний наказ №4 від 01.06.2016 року "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки ФО-П ОСОБА_1 , повідомлення №4142/10/20-23-13-04-01 від 31.05.2016 року та запит №4143/10/20-23-13-04-15 від 31.05.2016 р. про надання документів до перевірки , які направлені на адресу позивача рекомендованою кореспонденцією.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог , суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем двічі без жодних правових підстав включено суб'єкта підприємницької діяльності ФО-П ОСОБА_1 до плану - графіку проведення документальних перевірок, а саме: до плану-графіку за 4 квартал 2015 р. та за 1 квартал 2016 р., що є порушенням вимог ст. 77 Податкового кодексу України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.20.1.4, 20.1.6.ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов"язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно із пп.75.1.2 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно положень ст. 77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Так, ст. 82 Податкового кодексу України, встановлено наступні строки проведення перевірки: тривалість перевірок, визначених у ст. 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у ст. 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу позивача були направлені накази №25 від 15.01.2016 року та №152 від 03.03.2016 р. про проведення документальної виїзної перевірки ФО-П ОСОБА_1 з посиланням на план-графік проведення документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на 1 квартал 2016 року з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.09.2012 р. по 31.12.2014 р. Накази на проведення перевірок реалізовані не були через порушення відповідачем строків призначення та проведення перевірок.

Також, 01.06.2016 р. податковою інспекцією прийнято спірне рішення про проведення документальної планової невиїзної перевірки позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 17.09.2012 р. по 31.12.2014 р., яке оформлене наказом №4.

З даного наказу вбачається, що фактичною підставою для проведення спірної перевірки ОДПІ посилається на план-графік проведення документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на 4 квартал 2015 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем двічі було включено суб'єкта підприємницької діяльності ФО-П ОСОБА_1 до плану - графіку проведення документальних перевірок, а саме: до плану-графіку за 4 квартал 2015 р. та за 1 квартал 2016 р., що є порушенням вимог ст. 77 Податкового кодексу України.

Також, колегія суддів звертає увагу на той факт, що в повідомленні Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області №4142/10/20-23-13-04-01 від 31.05.2016 р. не правильно вказано підстави перевірки, зокрема пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та не зазначено № наказу на перевірку, а також неправильно вказана дата спірного наказу на перевірку. (а.с.11).

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням визначеного статтею 8 Конституції України принципу верховенства права та встановлених статтею 2 КАС України завдань суду як державної правозахисної інституції, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог про скасування наказу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 4 від 01.06.2016 року про проведення документальної планової невиїзної перевірки.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2016 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2016р. по справі № 820/3386/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.Судді(підпис) (підпис) Калитка О.М. Кононенко З.О. Повний текст ухвали виготовлений 19.09.2016 р.