Ухвала суду № 61386555, 13.09.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
816/456/16
Номер документу
61386555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 р.Справа № 816/456/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2016р. по справі № 816/456/16

за позовом Приватного підприємства "Ручки-Агро"

до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

06 квітня 2016 року позивач, Приватне підприємство "Ручки - Агро", звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним адміністративним позовом до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 21 березня 2016 року №0000441500.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що на виконання вимог статті 201.10 Податкового кодексу України 15 січня 2016 року двічі внесено до Реєстру податкових накладних податкові накладні складені 31 грудня 2015 року, але накладні не були прийняті. Стверджував, що помилок під час складання податкових накладних не допускалося, їх коригування не здійснювалось, накладні складені з дотриманням вимог встановлених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України. Тобто, Приватне підприємство "Ручки-Агро" повністю, належним чином та в установлені строки здійснило всі необхідні дії для реєстрації податкових накладних в Реєстрі, а саме: перерахувало потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, склало податкові накладні в електронній формі, подало їх в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2016 року адміністративний позов Приватного підприємства "Ручки-Агро" до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції від 21 березня 2016 року №0000441500.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Приватне підприємство "Ручки-Агро" зареєстровано як юридична особа 28 січня 2005 року (а.с. 13-16).

Згідно довідки Гадяцької ОДПІ від 30 квітня 2015 року №820/10/16-07-15-54 (а.с. 21) позивач є платником єдиного податку четвертої групи.

Видами діяльності ПП "Ручки-Агро" згідно КВЕД є: вирощування зернових та технічних культур, надання послуг у рослинництві: облаштування ландшафту, розведення великої рогатої худоби, розведення свиней, розведення інших тварин (а.с. 22).

01 березня 2016 року Гадяцькою ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з ПДВ за грудень 2015 року з урахуванням даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість ПП "Ручки-Агро".

Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оспорюється.

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт №75/15/33268457 (а.с. 17-19), яким встановлено, що податкові накладні від 31 грудня 2015 року №№ 1/2, 4/2, 3/2, 2/2 зареєстровані з порушенням термінів передбачених абзацом 11 пункту 201.10 сатті 201 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки від 01 березня 2016 року відповідачем складено податкове повідомлення-рішення від 21 березня 2016 року №0000441500 (а.с. 20), яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 665125,40 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що податковим повідомленням-рішенням від 21 березня 2016 року №0000441500 порушено права та охоронювані законом інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин, а тому вказане рішення підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Кодексу.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість".

Спеціальний рахунок - рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, передбаченого статтею 209 Податкового кодексу України (далі - суб'єкт спеціального режиму оподаткування), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених/наданих ними сільськогосподарських товарів/послуг

Відповідно до статті 200-1 Податкового кодексу України, платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, додатково відкриваються:

а) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу);

б) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу;

в) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.

Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Відповідно до пункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 20013 статті 2001 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 грудня 2015 року між ПП "Ручки-Агро" (постачальник) та ПАФ "Гарант" (покупець) укладено договора поставки №2 та №3 (а.с. 36-39), за умовами яких постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію українського походження, врожаю 2015 року.

За результатами господарської діяльності між сторонами складено податкові накладні від 31 грудня 2015 року №2 та №3 і податкові накладні від 31 грудня 2015 року №1/2 на загальну суму 10801490,90 грн. в тому числі ПДВ 1800248,48 грн. та №2/2 на загальну суму 29106033,26 грн. в тому числі ПДВ 4851005,54 грн.

Відповідно до пункту 200-1.4. статті 200-1 Податкового кодексу України, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, зокрема з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 2001 цього Кодексу

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила, що платіжним дорученням від 13 січня 2016 року №726 ПАТ "Гарант" перерахувало ПП "Ручки-Агро" кошти в сумі 2810000 грн., які останнє платіжним дорученням від 14 січня 2016 року №69 перерахувало на власний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ Держказначейства України і платіжним дорученням №4037225 від 14 січня 2016 року перераховані на спеціальний рахунок позивача (а.с. 42-44).

Платіжним дорученням від 14 січня 2016 року №729 ПАТ "Гарант" перерахувало ПП "Ручки-Агро" кошти в сумі 1150000 грн., які останнє платіжним дорученням від 14 січня 2016 року №70 перерахувало на власний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ Держказначейства України і платіжним дорученням №4038066 від 14 січня 2016 року перераховані на спеціальний рахунок позивача (а.с. 45-47).

З метою реєстрації податкових накладних, ПП "Ручки-Агро" отримано витяг щодо суми податку, на яку платник на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №14331154 від 14 січня 2016 року, з якого слідує, що сума податку становить 675958,71 грн. та не збільшилася на суму перерахованих коштів (а.с. 51).

Платіжним дорученням від 14 січня 2016 року №730 ПАТ "Гарант" перерахувало ПП "Ручки-Агро" кошти в сумі 2691254 грн., які останнє платіжним дорученням від 15 січня 2016 року №75 перерахувало на власний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ Держказначейства України і платіжним дорученням №4044115 від 15 січня 2016 року перераховані на спеціальний рахунок позивача (а.с. 48-50).

На запит від 15 січня 2016 року ПП "Ручки-Агро" отримано витяг щодо суми податку, на яку платник на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №15331200 від 15 січня 2016 року, з якого слідує, що сума податку становить 675958,71 грн. та не збільшилася на суму перерахованих коштів (а.с. 52).

15 січня 2016 року ПП "Ручки-Агро" здійснило спробу реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1/2 та №2/2 від 31 грудня 2015 року.

Водночас, як вбачається з Квитанції №1 про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - "Документ не прийнято" (а.с. 54, 56, 58, 62).

Колегія суддів зазначає, що доводи відповідача в апеляційній скарзі, що станом на дату перерахування коштів на спеціальний рахунок останні зараховувалися на цей рахунок, оскільки станом на 14 січня 2016 року по рахунку ПДВ сума ліміту становила 675958,71 грн. (а.с. 137), тобто не збільшилася на перераховану позивачем суму ПДВ, є необгрунтованими.

Отже, аналізуючи наведені норми та дослідивши матеріали справи, колегія суддів, приходить до висновку, що Гадяцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Полтавській області не було забезпечено виконання вимог пункту 2001-1 статті 200-1 Податкового кодексу України щодо автоматичного обліку сум поповнення та залишку коштів на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ та сум податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні в Реєстрі; вимог пункту "а" пункту 200-1 статті 200-1 Податкового кодексу України щодо зарахування на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ коштів з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1 статті 200-1 цього Кодексу; та вимог Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16 жовтня 2014 року №569, щодо автоматичного обчислення ДФС сум податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні.

Натомість, позивачем ПП "Ручки-Агро" вчинені усі необхідні та достатні дії щодо реєстрації податкових накладних.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21 березня 2016 року №0000441500 суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішень, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване ці рішення, чим порушено законні інтереси платника податків.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2016 року по справі № 816/456/16 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.05.2016р. по справі № 816/456/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М. Повний текст ухвали виготовлений 19.09.2016 р.