Ухвала суду № 61386516, 14.09.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2016
Номер справи
461/1417/16-а
Номер документу
61386516
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2016 року № 876/3167/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.,

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черчилль" на постанову Галицького районного суду м. Львова від 20 квітня 2016 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Черчилль" до Департаменту містобудування Львівської міської ради, Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, третя особа Комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління", про визнання протиправними та скасування вимоги і наказу, зобов'язання утриматись від прийняття рішень чи дій,

встановив:

В лютому 2016 року позивач ТзОВ "Черчилль" звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідачів Департаменту містобудування ЛМР та Управління архітектури Департаменту містобудування ЛМР, в якому просив: 1) визнати протиправними та скасувати: Вимогу Управління архітектури Департаменту містобудування ЛМР № 23/Р-11-176 від 12.01.2016 р., Наказ Департаменту містобудування ЛМР «Про демонтаж самовільно встановлених вивісок» № 6 від 11.02.2016 року в частині демонтажу вивіски ТзОВ «Черчилль» по вул. Гнатюка, 4; 2) зобов'язати Департамент містобудування ЛМР в подальшому утримуватися від прийняття будь-яких рішення чи дій стосовно демонтажу вивіски ТзОВ «Черчилль» з надписом «Вінстон Черчилль Паб / Winston Churchill Pub» на фасаді приміщення першого поверху буд. № 4 по вул. Гнатюка у м. Львові.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 20.04.2016 р. відмовлено в задоволенні позову.

З цією постановою суду першої інстанції від 20.04.2016 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що згідно ч.2 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» вивіска належить до малих архітектурних форм. Згідно абз.2 ч.2 ст.21 цього ж Закону, розміщення малих архітектурних форм здійснюється за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил. Закон не передбачає вимоги щодо встановлення чи погодження з органами влади малих архітектурних форм. Ще однією неточністю в оскарженій постанові є підміна понять «вивіска» на «рекламний засіб». Так в постанові вказано, що апелянт не отримав дозволу на встановлення рекламного засобу. Однак, суд першої інстанції не звернув уваги, що апелянт встановив саме вивіску а не рекламний засіб. Щодо вивіски або інформаційної таблички, яка не є рекламою, то за змістом наведених вище норм ст. ст. 8, 9 Закон «Про рекламу» для їх розміщення отримання дозволу не передбачено. Апелянт також не згідний з позицією суду, що вимоги Управління архітектури Департаменту містобудування ЛМР не можуть бути оскаржені бо не є актами в розумінні ст. 17 КАС України.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 20.04.2016 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Так, судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що позивач зареєстрований як юридична особа. Відповідно до договору оренди від 22.07.2015 року позивач ТзОВ «Черчилль» є орендарем нежитлового приміщення площею 93,8 кв.м. в буд. № 4 по вул. Гнатюка у м. Львові (а.с. 6-12).

12.01.2016 року Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР винесена вимога № 23/Р-11-176 до ТОВ «Черчилль» щодо необхідності подання в термін до 27.01.2016 року до КП «Адміністративно-технічне управління» на погодження проекту вивіски на зовнішній стіні буд. 4 по вул. Гнатюка у м. Львові. В разі відсутності проекту необхідно його розробити і подати на погодження або демонтувати вивіску (а.с. 15).

11.02.2016 року Департаментом містобудування ЛМР видано наказ № 6 «Про демонтаж самовільно встановлених вивісок» у якому зазначено, зокрема, що підлягає демонтажу самовільно встановлена вивіска по вул. Гнатюка, 4, що належить ТзОВ «Черчилль».

19.02.2016 року КП «Адміністративно-технічне управління» направило позивачеві попередження № 2410-08-1343 з пропозицією добровільного демонтажу вивіски на фасаді згаданого будинку, в строк до 25.02.2016 року (а.с. 16).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Будинок № 4 по вул. Гнатюка в м. Львові перебуває в межах історичного ареалу міста, згідно рішення виконкому ЛМР від 09.12.2005 року № 1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини», охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.

Згідно ст.6-1 цього Закону, дозволи, погодження і висновки, передбачені цим Законом, надаються органами охорони культурної спадщини безоплатно. Рішення про надання або про відмову в наданні дозволу, погодження чи висновку приймається органом охорони культурної спадщини протягом одного місяця з дня подання фізичною чи юридичною особою відповідних документів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Набуття суб'єктом господарювання права на провадження будь-яких дій щодо здійснення господарської діяльності на об'єктах культурної спадщини за декларативним принципом забороняється.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до малих архітектурних форм віднесено також рекламні та інформаційні стенди, дошки, вивіски. Також зазначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Судом першої інстанції також вірно враховано, що відповідно до п.20.1.28.3. Правил благоустрою м. Львова, затв. ухвалою сесії Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року, суб'єкти господарювання несуть відповідальність за невідповідність затвердженим проектам, вимогам, паспортам спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, вивісок, вітрин, пам'ятних дощок. Обов'язок здійснювати нагляд за виконанням цього здійснює КП «Адміністративно-технічне управління».

Порядком встановлення вивісок у м. Львові, затв. рішенням виконкому Львівської МР № 692 від 22.07.2011 року, визначено, що Вивіска - це елемент об'єкта містобудування, що містить інформацію про зареєстроване найменування особи (включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг, що належать цій особі, комерційне (фірмове) найменування (якщо таке є); вид її діяльності (якщо це не випливає з зареєстрованого найменування особи); час роботи (розміщений на внутрішній поверхні власного чи орендованого особою приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи орендоване особою приміщення, біля входу у таке приміщення). Проект вивіски - це документація, яка містить правові підстави встановлення вивіски, її художньо-естетичне вирішення, архітектурну прив'язку до фасаду, фотографічний знімок об'єкта до розташування вивіски та є підставою для розміщення вивіски у певному місці на певний термін. Самовільно встановлена вивіска - це вивіска, що встановлена без погодженого у визначеному порядку проекту.

Розділом 2 вказаного Порядку № 692 від 22.07.2011 року передбачено вимоги до вивісок (місце розташування, розмір, матеріал, вигляд і освітлення).

Відповідно до розділу 4 вказаного вище Порядку, моніторинг розміщення вивісок у м. Львові здійснює КП "Адміністративно-технічне управління". Контроль за дотриманням цього Порядку здійснює уповноважений орган на базі моніторингової системи КП "Адміністративно-технічне управління". Відповідальність за розміщення вивіски (міцність, стійкість, безпеку, відповідність погодженому проекту, цілісність фасаду будівлі після монтажу/демонтажу вивіски) несе власник вивіски або уповноважена власником особа. У разі розміщення вивіски з істотними відхиленнями від проекту, а також при порушенні під час встановлення та експлуатації вивіски вимог чинних нормативно-правових актів, державних норм та стандартів, власник (користувач) вивіски повинен усунути допущене порушення або забезпечити демонтаж вивіски власними коштами протягом 10-ти днів з дня отримання вимоги уповноваженого органу. У разі невчинення вищевказаних дій, вивіска демонтовується примусово згідно з умовами пункту 6.4 цього Порядку.

Рішенням виконкому Львівської МР №536 від 05.07.2013 року внесено зміни в рішення № 692 від 22.07.2011 року, де передбачено, що власникам самовільно встановлених вивісок скеровуються вимоги уповноваженого органу від власника, а у зоні історичного ареалу - вимоги уповноваженого органу від власника або вимоги управління охорони історичного середовища про усунення допущеного порушення.

Таким чином, у суду відсутні підстави для висновку про протиправність оскарженої Вимоги № 23/Р-11-176 від 12.01.2016 року про необхідності подання позивачем проекту вивіски, та Наказу № 6 від 11.02.2016 року в частині демонтажу вивіски по вул. Гнатюка, 4 в м. Львові у зв'язку із невиконання попередньої вимоги.

Суд апеляційної інстанції погоджується також з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовної вимоги щодо зобов'язання Департаменту містобудування Львівської міської ради в подальшому (на майбутнє) утриматись від прийняття будь-яких рішення чи дій стосовно демонтажу розглядуваної вивіски, оскільки така позовна вимога не відповідає завданню адміністративного судочинства.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, висновки суду відповідають обставинам справи, постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черчилль" - залишити без задоволення.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 20 квітня 2016 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Черчилль" до Департаменту містобудування Львівської міської ради, Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправними та скасування вимоги і наказу, зобов'язання утриматись від прийняття рішень чи дій - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст ухвали виготовлено 19.09.2016 року.