Справа № 678/32/16-а
Провадження № 2-а-678-39/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2016 року Летичівський районний суд
Хмельницької області
в складі : головуючого - судді Курнос С.О.
при секретарі Іськовій Т.Л.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду смт. Летичів у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з 01.12.2015року і з 01.05.2016року відповідно до довідок управління фінансів Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, без номері і дати, та зобов'язати його здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 90 % з 01.12.2015року і з 01.05.2016 року на підставі вищеозначених довідок з врахуванням підвищення розміру посадових окладів з 01.12.2015 року, згідно Постанови КМУ від 09.12.2015року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з 01.05.2016року, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06. 04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», та стягнути на її користь сплачений нею судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Летичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з 13.02.2010року та отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 90 % заробітної плати державного службовця з посади начальника управління фінансів Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області.
16.08.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ « Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати за посадою начальника фінансового управління Летичівської РДА, зазначеної у довідках, без номера і дати, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, але листом Летичівського об'єднаного УПФУ № 12/ц-10 від 25.08.2016року, у задоволенні заяви їй відмовлено із-за відсутності підстав для перерахунку.
В судове засідання сторони заявили про розгляд справи за їх відсутності, позивач підтримала вимоги, відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що позивач знаходиться на обліку, отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». З 01.06.2015 року у відповідності з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія при значена згідно Закону України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. не підвищувались заробітні плати державних службовців, а відбулось упорядкування посадових окладів шляхом включення до окладів сум індексації, що накопичилась протягом останніх років. Також відповідач зазначив, що вказаною Постановою КМ України було внесено зміни до Постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» та виключено положення про перерахунок пенсії, у тому числі і державних службовців.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження згідно ч. 4 ст. 122 КАС України, на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно вимог ст. 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку при значених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Ст. 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішеннях № 8-рп/99 від 06.07.1999р., № 5-рп/2002 від 20.03.2002р., № 7-рп/2004 від 17.03.2004р., № 20-рп/2004 від 01.12.2004р., Конституційний Суд України наголосив на неприпустимості обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і зазначив, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги, необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.. 22 Конституції України не допускається.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1.06.2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу»,…
Рішенням Конституційного Суду України від 08.06.2016року № 4-рп/2016, п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015року визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.12.2015р. і з 01.05.2016р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям зазначеної у довідках, без номера і дати, які вона надала відповідачу, а тому відмова останнього у такому перерахунку їй пенсії є неправомірною, а отже, вимоги доведені і підлягають повному задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 94 КАС України підлягають стягненню на користь позивача з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Летичівського об'єднаного УПФУ в Хмельницькій області.
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити. Визнати протиправними дії Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року на підставі довідок управління фінансів Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, без номера та дати, і зобов'язати його здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 90 % з 01.12.2015року та з 01.05.2016року на підставі довідок управління фінансів Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, без номера та дати, з врахуванням підвищення розміру посадових окладів з 01.12.2015 року, згідно Постанови КМУ від 09.12.2015року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і з 01.05.2016року, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06. 04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», та стягнути на її користь 551грн.20коп.- сплаченого нею судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через Летичівський районний суд Хмельницької області.
Суддя С.О.Курнос