Справа № 643/6947/16-а
Провадження № 2-а/643/236/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.07.2016 року суддя Московського районного суду м. Харкова Мамалуй М.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
07.06.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (далі - УПФУ в Московському районі м. Харкова), просить:
визнати протиправним рішення відповідача про відмову в проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в ред. Від 12.07.2001, що діяла станом на грудень 2010 року) на підставі довідки про заробітну плату, яка видана прокуратурою Харківської області 12.02.2016 за №18-94;
скасувати вказане рішення відповідача;
зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про заробітну плату, яка видана прокуратурою Харківської області 12.02.2016 за №18-94, виходячи з 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.03.2016 року;
стягнути з відповідача судовий збір в сумі 551,21 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він працював в органах прокуратури Харківської області, йому була призначена та виплачувалась пенсія у розмірі 90% середнього заробітку, відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру». Вважає, що має право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року відповідно до постанов Кабінету міністрів України: від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (в ред. 30.09.2015 р.), від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", згідно із якими підвищені посадові оклади.
12.02.2016 року прокуратурою Харківської області йому була надана довідка №18-94 про заробітну плату, яку він разом із заявою про перерахунок пенсії подав 22.03.2016 року до УПФУ в Московському районі м. Харкова.
Рішенням УПФУ в Московському районі м. Харкова від 24.03.2016 року йому відмовлено у перерахунку з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Позивач вважає, що рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова прийняте в порушення ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та просить визнати неправомірним рішення відповідача та зобов'язати перерахувати призначену йому пенсію у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.03.2016 року.
У судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримує вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав письмові заперечення, мотивуючи свою позицію тим, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та йому призначено пенсію з 25.09.2003 року, відповідно статті 50-1ЗУ «Про прокуратуру». З 01.04.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213- VIII. Просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Дослідивши надані сторонами докази суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
З 01 квітня 2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIIIпризупинило управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова припинило виплату пенсії позивачу.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.
02.03.2015 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 р., який набрав чинності з 01.04.2015 року.
Вказаним Законом (пп.2 п.12 розділу 1) внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких:
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів» пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, згідно п. 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (утримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Станом на 01 квітня 2015 року посада, на якій працював позивач, дійсно давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01 червня 2015 року посада, на якій працював позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 01 червня 2015 року перешкоди для виплати вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 22.03.2016 року.
На підставі наведеного, суд вважає можливим зобов'язати відповідача відновити позивачу виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01.04.2016 року.
Керуючись статей 158-163, 196 ч. 4 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 24.03.2016 року про відмову в проведенні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату, яка видана прокуратурою Харківської області 12.02.2016 за №18-94.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про заробітну плату, яка видана прокуратурою Харківської області 12.02.2016 за №18-94, виходячи з 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.04.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 копійок).
В інших вимогах - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.В.Мамалуй