Справа № 815/4002/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у наданні запитуваної інформації та зобовязати відповідача надати таку інформацію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації щодо кількості працівників та повного переліку працівників, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх ПІБ та посад. На цей запит було отримано відповідь, якою відповідач у наданні запитуваної інформації відмовив, що зумовило позивача звернутися до суду із даним позовом.
Позивач до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; у позовній заяві просив розглянути справу без його участі.
До суду з'явився представник відповідача, який позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необгрунтвоаність позову, пояснивши, що відповідач фінансується повністю за кошти Державного бюджету.
Згідно з ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів із інформаційним запитом на отримання публічної інформації від 27.07.2016 р., в якому просив надати публічну інформацію про загальну кількість працівників державної організації (установи, закладу) та повний перелік працівників, що повністю або частково отримують заробітку плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвищ, імен та по батькові, посади, включаючи назву структурного підрозділу.
У відповідь начальник Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів ОСОБА_2 листом від 02.08.2016 р. № 457/-01 пояснив позивачу, що йому було надано відповідь на адресу електронної пошти stophab@ukr.net 04.05.2016 р., до якої додано 2 арк. б/н та б/д (а.с. 8, 9). В свою чергу, на вказаних аркушах зазначено, що ГМЦ ЧАМ не отримував запиту від 05.03.2016 р.; копію запиту на ім'я ОСОБА_3 отримав «сьогодні»; копії документу про направлення запиту засобами Укрпошти не надано; пояснення, що запит не відповідає ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; прохання залишити свій телефон та не ховатися за адресом а/с.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначену відповідь такою, що не відповідає положенням Закону України «Про доступ до публічної інформації», у зв'язку із чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні субєктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
За визначенням, наведеним в статті 1 названого Закону, публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні субєктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч.1 ст.2 означеного Закону його метою є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 3 Закону право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обовязком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних субєктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження субєктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, повязаної з виконанням їхніх обовязків.
Судом встановлено, що Гідрометеорологічний центр Чорного та Азовського морів є закладом державної форми власності, що знаходиться у підпорядкуванні Українського гідрометеорологічного центру Міністерства надзвичайних ситуацій України.
Згідно п.1.1 Положення про Український гідрометеорологічний центр Міністерства надзвичайних ситуацій України, затвердженого наказом МНС України від 26 липня 2011 року N 759, Український гідрометеорологічний центр Міністерства надзвичайних ситуацій України (далі - УкрГМЦ) є бюджетною неприбутковою організацією головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності - Міністерства надзвичайних ситуацій України (далі - МНС України). Діяльність УкрГМЦ спрямовується, координується та контролюється Департаментом цивільного захисту МНС України.
Діяльність УкрГМЦ спрямовується, координується та контролюється Департаментом цивільного захисту МНС України.
УкрГМЦ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням (п.1.6).
Згідно п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.
У відповідності до частин 3 та 4 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Обовязки розпорядників інформації визначені в статті 14 Закону. Так, розпорядники інформації зобовязані:
1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації;
6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та обєктивність наданої інформації.
Відповідно до частин 1 та 4 ст. 20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше пяти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше пяти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною п'ятою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначається перелік персональних даних фізичних осіб, які заборонено відносити до інформації з обмеженим доступом, зокрема не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про інформацію» будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Згідно абз.2 ч.3 ст.5 Закону України «Про захист персональних даних» не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Також аналіз положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» про конфіденційну інформацію дає підстави виокремити такі її ознаки: 1) встановлювати конфіденційність публічної інформації та визначати порядок її поширення можуть лише фізичні та юридичні особи; 2) суб'єкти владних повноважень не наділені правом відносити інформацію до конфіденційної; 3) публічна інформація не може бути віднесена до конфіденційної у випадках, визначених Законом (частини перша і друга статті 13 Закону); 4) у випадках, встановлених законодавством, може не бути обмежено доступ до визначеної інформації, в тому числі й конфіденційної (частини п'ята і шоста статті 6 Закону).
Із запиту позивача вбачається, що запитувана ним інформація стосується юридичної особи, що фінансується з державного бюджету - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів. Отже оскільки Гідрометеорологічний центр Чорного та Азовського морів є державним закладом та фінансується за рахунок бюджетних коштів, то інформація щодо осіб (прізвище, імя та по-батькові, займана посада, назва структурного підрозділу), які отримали ці кошти, є публічною.
Так, згідно ч.5 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії запиту від 27.07.2016 р., останній містить всі визначені Законом реквізити, що обумовлювало відповідний обовязок розпорядника інформації надати відповідь на вказаний запит.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обовязку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, виходячи зі змісту запиту на отримання публічної інформауції, а також наведених вище положень п. 3 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд приходить до висновку, що відповідач діяв не на підставі, та не у спосіб, що передбачені положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації», безпідставно відмовивши позивачу у доступі до публічної інформації, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Зміст принципу офіційного зясування всіх обставин у справі зобовязує адміністративний суд до активної ролі з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права. Відповідно до ст.161 КАС України постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обовязку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.
На підставі положень ч.2,3 ст.162 КАС України суд вважає за необхідне винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Керуючись ст.ст.128, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів в задоволенні запиту ОСОБА_1 на інформацію від 27.07.2016 р.
Зобов'язати Гідрометеорологічний центр Чорного та Азовського морів повторно розглянути запит на інформацію ОСОБА_1 від 27.07.2016 р. та надати відповідь у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя _____І.В. Завальнюк