Постанова № 61351687, 02.09.2016, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
02.09.2016
Номер справи
646/7237/16-а
Номер документу
61351687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 646/7237/16-а

Провадження № 2-а/646/131/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(в порядку скороченого провадження)

02.09.16 року м. Харків

Суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Нікуліна Л.П., розглянувши в приміщенні Червонозаводського районного суду міста Харкова, в порядку скороченого провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій, скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова , в якому просила визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови їй їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури з заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 14.06.2016 року щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, а також зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії їй як державному службовцю з 01.12.2015 року у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з вищезазначеною постановою на підставі довідки Харківського обєднаного управління ПФУ Харківської області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 08.06.2016 року № 1650-04/24 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 82 %.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», яку їй призначено в розмірі 82 % від заробітньої плати. 09.06.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 01 грудня 2015 року заробітньої плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям від 08.06.2016 року № 1650-04/24, виданої Харківським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Рішенням відповідача від 14.06.2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії, яке вона вважала прийнятим всупереч ст. 22 Конституції україни та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення преерахунку пенсії державних службовців.

Позивач позов підтримала в повному обсязі та посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав суду письмові заперечення, згідно яких рішенням ОСОБА_2 від 14.06.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії за заявою від 09.06.2016 року, оскільки в довідці про заробітну плату від 08.06.2016 року № 1350-04/24 проводити перерахунок пенсії підстав немає, оскільки пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», яким було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення хмін до деяких нормативно правових актів». Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про дипломатичну службу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Податкового та Митного кодексів України, «Положення про помічника консультанта народного депутата України». У звязку з зазначеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дослідивши докази, які містяться у матеріалах адміністративної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_3 установлено, що позивач ОСОБА_1 після досягнення пенсійного віку перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України „Про державну службу, яку їй призначено в розмірі 82 % від заробітної плати. (а.с. 8)

09 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у звязку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії працюючим державним службовцям від 08.06.2016 р. № 1650-04/24, виданої Харківським обєднаним управління Пенсійного фонду України Харківської області.

Рішенням ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 14.06.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих в України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України Про державну службу, „Про прокуратуру, „Про судоустрій і статус суддів.(а.с. 11)

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ(на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 рокузміни достатті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV«Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Відповідно достатті 37-1 Закону № 3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Але, на даний час всуперечстатті 37-1 Закону №3723-XIIКабінетомМіністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Щодо посилань відповідача на те, що починаючи з 01 червня 2015 року і до законодавчого врегулювання спеціальні пенсії не призначаються, а вже призначені - не перераховуються, слід зазначити наступне.

Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 рокуу разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсія позивачу призначена з 2006 року, тобто, до внесення змін доЗакону України «Про державну службу».

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у часі, суд виходить з того, що згідно зіст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗакону України «Про державну службу», не діють, суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.

Таким чином, суд вважає, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

А тому, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення позову про визнання рішення відповідача протиправним, та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 82% заробітної плати державного службовця на підставі довідки Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 08.06.2016 № 1650-04/24 з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС Україниякщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст.ст.2,17-19,158-162 КАС України,Законом України «Про державну службу»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій, скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 „Про упорядкування структури з заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів.

Рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 14.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця - скасувати.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.12.2015 р. у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 „Про упорядкування структури з заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів на підставі довідки Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 08.06.2016 № 1650-04/24 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 82%.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят однієї) гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Червонозаводський районний суд м.Харкова.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

ОСОБА_3 Нікуліна