Постанова № 61351194, 15.09.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
345/2822/16-а
Номер документу
61351194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2822/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.09.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого-судді Гриніва М.А.

секретаря Заткальницької Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуш справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, суд

встановив:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду про визнання протиправними дій ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні його пенсійного забезпечення та про зобовязання відповідача зробити перерахунок його пенсійного забезпечення від необхідних 20 років та дорахувати до держаної пенсії доплату за понаднормований стаж (24 роки) з розрахунку 24% від зарплати із 27.12.2015р. та зобовязати повернути недораховані пенсійні виплати.

ОСОБА_1 подав до суду уточненні позовні вимоги, згідно яких просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови йому у перерахунку призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, та зобовязати Калуське обєднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж з 16.02.2016р. та повернути дораховані кошти.

У судове засідання ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 не з»явилися, останній подав клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області у судове засідання не з»явився, подав письмове заперечення, в якому просить розгляд справи провести без участі представника відповідача та відмовити у задоволенні позовних вимог, так як ОСОБА_1 розмір пенсії обчислено за нормами ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», а норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині розрахунку розміру пенсійної виплати не можуть поширюватися на виплату пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».

Суд дослідивши докази по справі, вважає що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав:

Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.14).

Статтею 15 Закону України Про пенсійне забезпечення (далі Закон №1788-ХІІ) визначено, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, що встановлюються або цим Законом або законом, який регулює особливості статусу таких громадян.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1788-ХІІ або спеціальним Законом №796-ХП.

Поряд з цим, ст.55 Закону №796-ХІІ визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1О58-ІУ) і цього Закону.

Позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 25.11.1997р. із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону №796-ХП, як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. 13.07.2016р. позивач звернувся до ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, в якій зазначив, що обирає умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону № 796-ХІІ, та просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону №796-ХП (а.с.12-13). Листом від 27.07.2016р. відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку (а.с.6-7).

Позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796-ХІІ. Пільги щодо обчислення стажу роботи для призначення пенсії визначені ст.56 Закону № 796-ХІІ. Зокрема, за змістом ч.2 цієї норми, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесеш до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 відсотків заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що для громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч.2 ст.56 Закону №796-ХИ. Така позиція узгоджується з рішенням Верховного Суду України, зокрема, з постановою від 07.07.2015р. у справі №21-727а15.

Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч.1 ст.237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Водночас порядок перерахунку пенсій Законом № 796-ХП не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч.1 ст.28 Закону № 1058-ГУ, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону № 796-ХП як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом, вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч.2 ст.28 Закону № 1058-ІУ встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, оскільки позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-ХП, перерахунок її пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 відсотків заробітку.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що слід визнати протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, та зобовязати Калуське обєднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж та повернути дораховані кошти. Перерахунок пенсії має бути здійснений з 16.02.2016р., так як із даним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 16.08.2016р., що стверджується записом на штампі вхідної кореспонденції суду (а.с.1).

Так як позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору , то суд вважає, що із ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області слід стягнути в користь держави 551,20грн. судового збору.

На підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та керуючись ст. 163 КАС України, суд-

п о с т а н о в и в:

Позов задовільнити. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.

Зобовязати Калуське обєднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж з 16.02.2016р. та повернути дораховані кошти.

Стягнути із ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області в користь держави 551,20грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання копії постанови.

Г о л о в у ю ч и й :