Постанова № 61346768, 24.02.2016, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
368/254/16-а
Номер документу
61346768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Кагарлицький районний суд Київської області

Справа № 368/254/16-а

Категорія 92

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.02.2016 року Кагарлицький районний суд Київської області під головуванням судді Шевченко І.І., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації щодо відмови їй у наданні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, зобовязати Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області встановити їй статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, що підтверджує вказаний статус, звільнити її від сплати судового збору на підставі п. 18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито, як потерпілу внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилаючись на те, що вона, ОСОБА_1, є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, 1986 року, має другу групу інвалідності, захворювання повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія) з 13 червня 2008 року довічно.

У ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вона приймала участь у складі невоєнізованого формування служби Цивільної Оборони Кагарлицького району від Кагарлицького МРБ ОСС в період з 05 по 07 травня 1986 року, що підтверджується наказом № 1 від 01.05.1986 року голови правління - начальника цивільної оборони споживчої кооперації Київської області ОСОБА_2 та довідкою Кагарлицької міжрайбази Київської облспоживспілки № 125 від 06.10.1997 року, довідкою відділу з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Кагарлицької райдержадміністрації № 01-13-06 від 28.07.2015 року та довідкою Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації № 01.01-14/1020 від 29.07.2015 року .

Відповідно до ст. 7 п. 9 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, що стали інвалідами внаслідок захворювань повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відносяться до категорії інвалідів війни.

Згідно п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302 визначення статусу інвалідів війни та видача відповідних посвідчень покладена на органи Міністерства соціального захисту населення, а тому вона звернулась до управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з проханням визначити її статус та надати відповідне посвідчення при цьому надавши відповідні документи. Підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка МСЕК та експертний висновок про наявність інвалідності та зв'язок захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом, внаслідок захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, до складу формування Цивільної Оборони, видана Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Разом з тим, відповідачем їй було відмовлено у визначені статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення (лист №1657 від 19.11.2015 року), а тому вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її права і змушена звернутися до суду за захистом порушених прав.

Позивач в судове засідання не зявилася, подавши до суду заяву, в якій просить слухати справу у її відсутність. Позовні вимоги свої підтримує та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявилася, подавши до суду заперечення, в якому просить врахувати викладене при розгляді справи за заявою ОСОБА_1, судове засідання проводити у відсутності представника УСЗН та в позові до управління соціального захисту населення відмовити згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року з наступих підстав. Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.06.2004 р. частину другу статті 7 було доповнено пунктом 9. Відповідно до цих змін, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни. Зазначені зміни були прийняті з метою віднесення до інвалідів війни осіб, які при виконанні робіт у 30 кілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення були залучені до мобільних загонів спец захисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Житомирської та Київської областей, що перебували у складі військових формувань, підпорядкованих Міністерству оборони колишнього Союзу PCP.

На сьогодні механізм реалізації вищезазначеного положення чітко не визначений нормативно-правовими актами, що призводить до чисельних звернень громадян до управління соціального захисту населення з питань встановлення статусу інваліда війни. Довідки які видаються на даний час Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА носять інформаційне роз'яснення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки з 09.07.2015 р. ліквідована постійно діюча комісія з питань розгляду звернень громадян щодо підтвердження їм участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони. В даних довідках відсутнє документальне підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони. Цей документ має містити дані про таке залучення з посиланням на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони та інформацію, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При встановленні даного статусу інваліда війни, даний пільговик буде включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, який матиме право на пільги 100% за газопостачання, електропостачання, водопостачання та телефон, буде виплачена разова допомога до 9 травня та надбавка до пенсії, чим буде завдана значна шкода державі. Первинне звернення ОСОБА_1 до Кагарлицького суду відбулося 28.10.2015 р. за № 368/1544/15-а, але рішенням апеляційного суду постанову Кагарлицького суду скасовано. Позов ОСОБА_1 Кагарлицьке управління соціального захисту населення не визнає, оскільки на даний час немає правових підстав для встановлення статусу інваліда війни особам, що приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне заявлений позов задовольнити частково.

В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 - є інвалідом другої групи з 13 травня 2008 року (довічно), що підтверджено екпертним висновком, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім того, у позивача є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, виданого 07.08.2008 року.

Також у матеріалах справи містяться паспорт на ОСОБА_1, виписка із історії хвороби, інформаційна довідка департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації від 19.07.2015 року, довідки Кагарлицької районної державної адміністрації від 28.07.2015 р., наказом та табелем робочого часу.

Згідно довідки виданої відділом з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області стало відомо, що ОСОБА_1 дійсно була залучена до складу формувань цивільної оборони Кагарлицької МРБ Київської ОСС. У період з 05.05.1986 р. по 07.05.1986 р. (наказ № 36а від 04.15.1986р.) та з 21.06.1986 р. по 29.06.1986 р. (наказ № 74 від 20.06.1986р.) гр. ОСОБА_1, відповідно до пред'явлених документів, перебувала у відрядженні в м. Чорнобилі для прийому і вивозу матеріальних цінностей з магазинів та швейної фабрики на підставі наказу голови правління - начільника цивільної оборони споживчої кооперації Київської області від 01.05.1986 р. № 01.

Таким чином, дані обставини справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_1 дійсно була залучена до складу формувань цивільної оборони Кагарлицької МРБ Київської ОСС за період 05.05.1986 р. по 07.05.1986 р. (наказ № 36а від 04.15.1986р.) та з 21.06.1986 р. по 29.06.1986 р. (наказ № 74 від 20.06.1986р.).

Згідно п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано всі необхідні документи, передбачені п.10 Положення, тому підстав для відмови у встановленні статусу інваліда війни у відповідача не було.

Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Згідно з п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.

У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение»і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.

Відповідно до вимогст. 18 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»позивачам повинно бути вручено посвідчення інваліда війни.

Згідно до п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, на яких поширюється діяЗакону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населенняКагарлицької районної державної адміністрації з письмовою заявою, в якій він просив встановити йому статус «інваліда війни» та видати відповідне посвідчення.

Листом № 1657 від 19.11.2015 р. відповідач відмовив позивачу ОСОБА_1 у визначенні їй статусу інваліда війни.

Відповідно дост. 11 цього Закону- невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До невоєнізованих формувань цивільної оборони зараховуються працездатні громадяни України.

Відповідно до п.9 ч.2ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Таким чином, реалізувати свої права і отримати відповідні пільги, встановлені законодавством для інвалідів війни, позивач може шляхом отримання в органах соціального захисту населення посвідчення інваліда війни шляхом подання відповідних документів.

Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалах ВАСУ № К-39164/10 від 06.04.11р., № К-36579/10 від 20.07.11р., № К/9991/4541/11 від 29.05.14 р.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про неправомірність спірних дій відповідача та про наявністьправовихпідставдлязадоволенняпозовнихвимогвчастинівизнанняпротиправними дійУправліннясоціальногозахистунаселенняКагарлицькоїрайонноїдержавноїадміністраціїКиївськоїобластіщодовідмовиувстановленніОСОБА_1 статусуінвалідавійнитавидачійомупосвідчення інвалідавійнивстановленогозакономзразка.

Щостосуєтьсяпозовувчастинізобов'язаннявідповідачавстановитиОСОБА_1 статусінваліда війни тавидатинайого ім'явідповіднепосвідченняінвалідавійни, то судненаділенийправомвстановлюватиособістатусінвалідавійниоскількицеєвиключноюкомпетенцієюкомісій,рішенняякихвиносятьсяколегіальноібудь-якііншіорганинеможутьцьогоробити, тому необхідно лише зобовязати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його імя посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

АналогічнаправовапозиціявикладенавухваліВищогоадміністративногосудуУкраїнивід16січня2014рокуусправі№К/9991/66616/11.

Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст.. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови ОСОБА_1 надати статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення - неправомірними.

Зобовязати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 на видачі на його імя посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА (ОКПО 3193594) на користь держави судовий збір на р\р 31219206700324, МФО 821018, код 22030001, ЄДРПОУ 37341907, банк ГУ ДКСУ у Київській області в сумі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя І.І. Шевченко