Справа № 638/12024/16-а
Провадження № 2-а/638/419/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.08.2016 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
Головуючий - суддя Подус Г.С.,
при секретарі - Коваленко О.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа 2 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про перерахування пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа 2 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про перерахування пенсії.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що 31.12.2015 р. його було звільнено з посади старшого інженера відділення Держспецзвязку у званні майора з 2-го територіального вузла урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України за вислугою років, відповідно до довідки, яку надало Управління Держспецзвязку в Харківській області позивачу була нарахована пенсія.
Другим територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі 2ТВУЗ) були оформлені документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-12) та подані для призначення пенсії до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУ ПФУ). ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі наданих документів позивачу призначена пенсія з 31.12.2015 р. При оформленні документів для призначення пенсії 2ТВУЗ не включив до довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію. 2ТВУЗ склав уточнюючу довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу та із супровідним листом від 03.06.2016 р. № 53/09-989 направив зазначену довідку до ГУ ПФУ.
Позивач вважає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
З цих підстав позивач вважає, що пенсія йому повинна виплачуватись в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
З цих підстав позивач просив суд: визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нарахування призначеної йому пенсії, виходячи з інших видів відповідного місячного грошового забезпечення; зобовязати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати його пенсію за період з 01.08.2016 року відповідно до видів грошового забезпечення, відповідно уточнюючої довідки, наданої 2-гим територіальним вузлом урядового звязку Державної служби спеціального звязку та за захисту інформації України; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області суму заборгованості за не нараховану пенсію в розмірі 6096 (шість тисяч девяносто шість) грн. 47 коп.
Відповідач ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1ст.183-2 КАС Українив порядку скороченого провадження.
Суд,оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані відповідачами заперечення, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивачпроходив службу у Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та був звільнений із служби 31.12.2015 р. Другим територіальним вузлом урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України були оформлені документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-12 та подані для призначення пенсії до ГУ ПФУ. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі наданих документів позивачу призначена пенсія. При оформленні документів для призначення пенсії 2ТВУЗ не включив до довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Згодом 2ТВУЗ склав уточнюючу довідку про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачу та направив зазначену довідку до ГУ ПФУ. Але ГУПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ виплачує щомісяця позивачу пенсію в розмірі який обчислений з грошового забезпечення без врахування фактично отриманих позивачем у складі грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у звязку з особливим характером військової служби, яка повязана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України від 30.11.2015 р. № 731, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2015 р. за № 1579/28024 (далі Інструкція).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України.
Згідно постанови Верховного Суду України від 25.09.2012 р. (справа № 21-230а12) та виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06.02.2012 року (справа № 21-322а11).
Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормамиЗакону № 1058-IVстановить її основний розмір.
Згідно ч. 3 ст.1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15).
Згідно висновкам Верховного Суду України які висловлені в постанові від 10.03.2015 р. по справі № 21-70а15 грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
В силу вимог ст. 244-2 КАС України суд враховує висновки Верховного Суду України які висловлені у постанові від 10.03.2015 р. по справі № 21-70а15.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, премії з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
За таких обставин пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі який обчислений згрошового забезпечення до якого також включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідно преамбули Закону № 2262-12 держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Також, ст. 43 Закону № 2262-12 (Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій), яка зазначає, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно ст. 63 Закону № 2262-12 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Таким чином ГУ ПФУ не мав законних підстав відмовити позивачу у проведенні перерахунку розміру пенсії на підставі зазначеної довідки. Тобто зазначені дії (бездіяльність) ГУПФУ є протиправними.
Відповідно до ч.1, 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зауважує, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для не нарахування пенсії позивачу при оформленні документів при призначенні пенсії грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги для вирішення матеріально побутових питань.
Згідно зіст. 9 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Суд вирішує справи на підставіКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ч. 1, ч. 3, ч.6 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивач був звільнений від сплати судового збору відповідно до п.13 ст. 5 Закону України про судовий збір».
Оскільки адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, то відповідно ст. 94 КАС України слід стягнути в дохід держави судовий збір 551,20 грн. за подання адміністративного позову за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст.2-15,17-18,33-35,41-42,47-51,56-59,69-71,79,86,87,94,99,104-107,110-112,121,122-143,154,158,162,163,167,185186,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа 2 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про перерахування пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нарахування призначеної йому пенсії, виходячи з інших видів відповідного місячного грошового забезпечення.
Зобовязати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати його пенсію за період з 01.08.2016 року відповідно до видів грошового забезпечення, відповідно уточнюючої довідки, наданої 2-гим територіальним вузлом урядового звязку Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області суму заборгованості за не нараховану пенсію в розмірі 6096 (шість тисяч девяносто шість) грн. 47 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) в дохід держави витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя