Номер провадження 2-а/754/529/16
Справа №754/10382/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2016 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Панченко О.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 17.08.2016 року звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до ЗУ «Про державну службу» №889-УІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» протиправними; зобов»язати Лівобережне об»єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно ЗУ «Про державну службу» №889- УІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», а саме посадового окладу 7926.00 грн., надбавки до посадового окладу за ранг державного службовця (5) - 600.00 грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби 2853.36 грн. і врахованих раніше інших складових заробітної плати (надбавок, премій за останні 24 календарні місяці роботи) у розмірі 82% від суми заробітної плати.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що в серпні 2011 року їй призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». До виходу на пенсію вона працювала начальником самостійного відділу мобілізаційної підготовки та цивільної оборони Міністерства промислової політики України, має 5 ранг державного службовця і стаж державної служби 12 років. Пенсія призначена у розмірі 82% від заробітної плати. Для призначення пенсії бралися такі дві групи складових заробітної плати - посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи. Оскільки 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого відбулася зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, вважає, що у неї виникли підстави для перерахунку пенсії. У липні 2016 року вона звернулася до Відповідача з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з дати вступу в законну силу ЗУ№889-УІІІ та Постанови КМУ №292 тобто з 01.05.2016 року. Листом від 14.07.2016 року відповідач відмовив їй здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи це тим, що ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.
02.09.2016 року представником відповідача - Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 перебувала на державній службі, а саме працювала начальником самостійного відділу мобілізаційної підготовки та цивільної оборони Міністерства промислової політики України, має 5 ранг державного службовця і стаж державної служби 12 років. Пенсія призначена у розмірі 82% від заробітної плати. Для призначення пенсії бралися такі дві групи складових заробітної плати - посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи.
На даний час позивачка перебуває на обліку у Лівобережному об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з дати вступу в силу ЗУ№889-УІІІ та Постанови КМУ №292 тобто з 01.05.2016 року. При цьому в заяві нею було зазначено складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади, рангу, стажу роботи на державній службі згідно постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 (посадовий оклад 7926.00 грн., надбавка до посадового окладу за ранг державного службовця (5) - 600.00 грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби 12 років - 2853.36 грн. Надбавка за вислугу років на державній службі розрахована відповідно до ст. 52 Закону України №889-УІІІ (3% за кожен рік стажу державної служби, але не більше 5-% при стажі державної служби 12 років: 7926.00х(12х3)=2853.36 грн.
Листом від 14.07.2016 року відповідач відмовив їй здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи це тим, що ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії державним службовцям не передбачено.
У зв"язку із відмовою відповідача здійснити перерахунок, позивачка звертається до суду з даним позовом.
Статтею 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції на час оформлення пенсії державного службовця позивачу, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу»№ 889-УІІІ від 10.12.2015 року. Постановою КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.
Як вбачається з п. 5 чинної на той час Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визнання розмірів заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Застосування відповідачем положень ЗУ «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року для відмови у здійсненні перерахунку пенсії є безпідставним та необґрунтованим, оскільки положення цього закону поширюється на працюючих державних службовців, а не тих, які були такими службовцями і яким пенсія уже призначена в минулому.
Згідно ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що відповідач зобов»язаний зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії з моменту її звернення із заявою, а саме з 30.06.2016 року, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі та врахованих раніше надбавок та премій у розмірі 82% заробітної плати.
Вимоги позову провести позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, а саме посадового окладу 7926.00 грн., надбавки до посадового окладу за ранг державного службовця (5) - 600.00 грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби 2853.36 грн. і врахованих раніше інших складових заробітної плати (надбавок, премій за останні 24 календарні місяці роботи) у розмірі 82% від суми заробітної плати, не можуть бути задоволені судом, зважаючи на наступне.
Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб»єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб»єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за №13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визначається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб»єкта владних повноважень.
Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен враховувати довідки, а не визначену суму.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу",
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві про визнання дій незаконними та зобов?язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до ЗУ «Про державну службу» №889-УІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», - неправомірними.
Зобов"язати Лівобережне об»єднане Управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з моменту її звернення із заявою, а саме з 30.06.2016 року, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі та врахованих раніше надбавок та премій у розмірі 82% заробітної плати.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: