Постанова № 61320323, 04.05.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
295/5760/16-а
Номер документу
61320323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/5760/16-а

Категорія 87

2-а/295/195/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.05.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо невплати їй пенсії з 01.06.2015 року та зобов'язати Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області відновити виплату їй пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV(далі- Закон №1058). Крім того, просить стягнути з відповідача на її користь витрати по оплаті судового збору у розмірі 551,20 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що перебуває на обліку в Житомирському обєднаному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На даний час працює на посаді провідного спеціаліста 2-го операційного відділу по нарахуванню і виплаті допомог Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. З квітня 2015 року відповідач, на її думку, незаконно припинив виплату раніше призначеноїпенсії та відмовив у відновленні пенсійних виплат.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Нормами статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 20.08.2003 року перебуває на обліку в Житомирському обєднаному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, як інвалід 3-ї групи, призначену відповіднодо Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Після призначення пенсії позивач продовжує працювати на посаді провідного спеціаліста 2-го операційного відділу по нарахуванню і виплаті допомог Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яка віднесена до посади державного службовця.

У зв'язку з набранням чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця, виплату пенсії позивачу було припинено з 01.04.2015 року.

Позивач звернулась до Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про відновлення виплати пенсії по інвалідності.

Листом від 05.04.2016 року № 1/К-8 Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області відмовилопозивачу у відновленні виплати пенсії по інвалідності, посилаючись на те, що позивач продовжує працювати на посаді, передбаченійЗаконом України "Про державну службу", тому немає підстав для відновлення виплати пенсії.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

01 квітня 2015 року набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 № 213-VІІІ.

До абзацу другого частини 1статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»були внесені зміни, якими з 01 квітня 2015 року встановлено, що "тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихзаконами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цьогоЗакону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цьогоЗаконупоновлюється.

На цій підставі Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 квітня 2015 року тимчасово припинило виплату пенсії позивачу, як інваліду III групи загального захворювання, призначену за нормамиЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із тим, що вона працює на посаді провідного спеціаліста 2-го операційного відділу по нарахуванню і виплаті допомог Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Поряд із зазначеним, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213) у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213законщодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, нормиЗакону України «Про державну службу»таЗакону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо пенсійного забезпечення, і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цимиЗаконамине призначаються.

На теперішній час особам, які підпадають під діюЗакону України "Про державну службу"пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсіїв порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України "Про державну службу,у зв'язку з чим, передбачені частиною першою статті тастаттею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,підстави для невиплати ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до цьогоЗакону, відпали.

Крім того, суд вказує, що відповідно до ст.ст. 22,58 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а також закон не має зворотної дії в часі.

З огляду на те, що позивач набула право на пенсію, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то це право не може бути у неї відібране при внесенні змін до вищевказаного закону. Таким чином Закон України від 02.03.2015 року №213- VІІІ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» порушує вимоги ст. 22 Конституції України, та з врахуванням положень ст. 58 Конституції України, може бути застосований лише до пенсій, які призначені після прийняття зазначеного Закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що порушене право позивача на виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю зазначених у статті 47 вказаного Закону підстав для її невиплати. Виплата пенсії підлягає відновленню з 15.10.2015 року з урахуванням шестимісячного строку, визначеного ст. 99 КАС України, який суд обчислює з моменту звернення позивача до суду.

Вимоги позивача про відновлення виплати пенсії, починаючи з 01.06.2015 року по 14.10.2015 року підлягають залишенню без розгляду на підставі ст. 100 КАС України, підстави для поновлення пропущеного строку відсутні, оскільки про порушене право позивач дізналась з моменту припинення виплати пенсії .

Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Позовні вимоги позивача за період з 01.06.2015 року по 14.10.2015 року залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.10.2015 року.

Зобов'язати Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, як інваліду ІІІ групи, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.10.2015 року.

Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя О.В. Стрілецька