Копія
Справа № 822/1654/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2016 року 12:00 м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 позивача, представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області , Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5, позивач) звернувся до Головного управління Національної поліції (далі - ГУНП) в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ (далі - МВС) України з адміністративним позовом про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, в якому просить: визнати протиправною відмову МВС України МВС України у призначенні ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням з 27.04.2016 року інвалідності II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (далі - ОВС) та зобов'язати МВС України призначити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з установленням інвалідності ІІ групи відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 (далі - Порядок №850).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що був звільнений зі служби в міліції за станом здоров'я. Після звільнення позивач пройшов обстеження у Хмельницькій обласній медико-соціальній експертній комісії (далі - МСЕК), згідно висновку якої позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності; причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, згодом, у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності, звертався до ОСОБА_6 ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з відповідною заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, однак листом від 29.07.2016 року на підставі п.4 Порядку №850, матеріали, подані позивачем, повернуто МВС України без права на виплату одноразової грошової допомоги. Таку відмову вважає протиправною, а тому змушений звернутись за захистом порушених прав до суду.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник ГУНП в Хмельницькій області в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що ГУНП в Хмельницькій області не є належним відповідачем по даній справ, оскільки позивач був звільнений зі служби в ОВС, а не зі служби в поліції. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" прийнято рішення про утворення ГУНП в Хмельницькій області та ліквідацію, зокрема УМВС України в Хмельницькій області. Відповідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", остання за своїм статусом є новоствореним правоохоронним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ, що діяли на підставі положень Закону України "Про міліцію". Крім того, відповідно до п.4 Порядку, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги із встановленням вищої групи інвалідності, оскільки з дати первинного встановлення інвалідності до повторного огляду позивача минуло більше двох років, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
МВС України, яке було належним чином повідомлене про розгляд справи, в судове засідання повноважного представника не направило, про причини неявки не повідомило. На адресу суду 14.09.2016 року подане клопотання МВС України про направлення справи за підсудністю, яке суд не може взяти до уваги з огляду на те, що вказане клопотання надійшло після розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши інші докази, які є у справі, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до наказу ГУНП в Хмельницькій області № 316 о/с від 25.10.2006 року позивача звільнено зі служби в ОВС.
Наказом №316 о/с від 25.10.2006 року ОСОБА_5, капітана міліції, Хмельницького міського відділу міліції звільнено зі служби в міліції.
Після звільнення зі служби, за розпорядженням начальника ВРП УМВС України, позивач пройшов обстеження військового-лікарській комісії УМВС України в Хмельницькій області, що засвідчено свідоцтвом про хворобу №549 від 14.11.2006 року, на підставі якого був встановлений причинний зв'язок між захворюваннями позивача з проходженням служби в ОВС.
Хмельницькою обласною МСЕК за результатами обстеження позивачу на строк до 01.06.2016 року встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою №927 від 16.05.2013 року, причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС України. Дата чергового переогляду - травень 2016 року.
Довідкою Хмельницької обласної МСЕК серії АА №0721854 від 27.04.2016 року, виданою за результатами переогляду позивача, ОСОБА_5 встановлено ІІ групу інвалідності довічно.
Після отримання, та на підставі вищевказаних документів позивач звертався до ОСОБА_6 ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності.
ОСОБА_6 ліквідаційної комісії УМВС України у Хмельницькій області №929/121/29/01-2016 від 29.07.2016 року позивачу повідомлено, що на підставі п.4 Порядку №850, подані матеріали повернуто МВС України без права на виплату одноразової грошової допомоги.
Оцінюючи правомірність відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, суд враховує наступне.
Правові засади організації та діяльності міліції України, а також порядок проходження служби в міліції визначав Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ, який втратив чинність з 07.11.2015 року на підставі Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 року
Згідно з ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію", одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в ОВС або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання, або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в ОВС.
Відповідно до ч.6 ст.23 Закону України "Про міліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Так, ст.23 Закону України "Про міліцію" від. 20.12.1990 року № 565-ХІІ передбачено, в разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, або не пізніше ніж три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - в разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи, в порядку та на умовах визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в інвалідному порядку відповідно до законодавства.
Розділом XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року затверджено Порядок №850, який набрав чинності 31.10.2015 року.
Згідно пункту 1 Порядку №850, ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно підп.2 п.2 Порядку №850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно пункту 4 Порядку № 850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд встановив, що позивач звернувся до ОСОБА_6 ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області в липні 2016 року, вищу, ІІ групу інвалідності, позивачу встановлено за результатами переогляду МСЕК 27.04.2016 року, тобто після набрання чинності Порядком №850, через 2 роки 11 місяців і 11 днів.
Таким чином, суд вважає, що згідно п.4 Порядку №850 за вказаних вище обставин, відсутні правові підстави для виплати одноразової грошової допомоги позивачу в зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності, а тому позовні вимоги ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 вересня 2016 року 16:28.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1