Постанова № 61313218, 13.09.2016, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
702/908/16-а
Номер документу
61313218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/702/32/16

Справа № 702/908/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 рокум. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Мазай Н.В.

із секретарем Ясінською О.А.

з участю представника відповідача: ОСОБА_1

позивач ОСОБА_2: не з»явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Уманського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов"язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправною, зобов"язання вчинити дії. Підставою для позову вважає те, що 29.07.2002 року відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року ( далі Закон) управлінням ПФУ в Монастирищенському районі Черкаської області йому призначено пенсію за вислугу років з розрахунку 90% від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. На виконання постанови Монастирищенського районного суду Черкаської області від 13.03.2013 року, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі постанови КМУ №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», управлінням ПФУ в Монастирищенському районі Черкаської області в порядку визначеному ст.50-1 Закону призначена йому пенсія за вислугу років з 10.02.2013 року перерахована в розмірі 90% від суми підвищеної заробітної плати. Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам державних установ, у тому числі органів прокуратури, підвищено заробітні плати. Відповідно до п.6 Постанови вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.12.2015 року. Отримавши 25.07.2016 року довідку прокуратури Черкаської області про розмір заробітної плати за вихідним №18/169, він зясував, що місячна заробітна плата на посаді прокурора Монастирищенського району Черкаської області у звязку з прийняттям 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 суттєво підвищена. На підставі цієї довідки він 04.08.2016 року звернувся до Уманського обєднаного УПФУ Черкаської області із заявою про перерахунок призначеної йому у липні 2002 року пенсії за вислугу років. 10.08.2016 року Уманське обєднане УПФУ Черкаської області (далі за текстом відповідач), відмовило йому у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років посилаючись на ЗУ Про державну службу. Відповідач вважає, що нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, на момент подання заяви, в законодавстві відсутні. Вважає відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії протиправною та такою, що порушує його конституційне право на соціальний захист та пенсійне забезпечення. В обґрунтування позову посилається на ст. ст. 3, 8, 22, 58 Косттитуції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ ( в редакція яка діяла на момент призначення йому пенсії), рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 ( справа щодо права на пільг), від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), ст. ст. 2, 9, 18, 99, 162 КАС України. Норми ч. 12 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції на час призначення пенсії гарантували, що передбачені цим Законом та іншими законами пільги і гарантії соціального захисту за ним зберігаються. В подальшому до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносились певні зміни. Зокрема, ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку. Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали. Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону. Необгрунтованим є твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення йому перерахунку пенсії з посиланням на ЗУ від 10.12 2015 року № 889-УІІІ Про державну службу та положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ, оскільки він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, а також тому, що вказаною нормою з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються (а не перераховуються) відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. Просить відмову Уманського обєднаного УПФУ Черкаської області від 10.08.2016 року в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки 18/169 вих. від 25.07.2016 р., виданої прокуратурою Черкаської області у звязку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», визнати протиправною, зобовязати Уманське обєднане УПФУ Черкаської області здійснити перерахунок та виплату йому, пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії (червень 2002 року), у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці 18/169 вих. від 25.07.2016 р., виданої прокуратурою Черкаської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в межах стягнення суми за один місяць.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав заяву від 29.08.2016 року про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні повністю підтримав подані заперечення відповідно до яких адміністративний позов не визнає, вважає його безпідставним і необгрунтованим, просить суд відмовити в його задоволенні повністю, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в Уманському об'єднаному УПФУ Черкаської області як одержувач пенсії, призначеної відповідно до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». 05.08.2016 року позивач звернувся в управління з заявою відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» про перерахунок його пенсії відповідно до ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням заробітної плати та прийняттям постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Отже, з 01.06.2015 року на законодавчому рівні не передбачено як призначення так і перерахунку раніше призначених пенсій згідно ЗУ «Про прокуратуру». В обґрунтування заперечення посилаються на ст. 6, 17, 19 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, рішення від 25 січня 2012 року № 3рп/2012, рішенні № 4-рп/2016 від 08.06.2016, рішення Вищого адміністративного суду України від 07.04.2016 у справі № К/800/48167/15, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», ст. 8 КАС України, рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» («Soering v. United Kingdom») від 07.07.1989 року, у справі «Ріс проти Сполученого Королівства» («Rees v. United Kingdom») від 17.10.1986 року, у справі «Ейрі проти Ірландії» від 09.10.1979 року, у справі «Кйартан Асмудсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року, Загальну декларацію прав людини 1948 року, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, ст. ст. 2, 256 КАС України. Оскільки позивач звернувся в управління з заявою про перерахунок пенсії призначеної відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» 05.08.2016 (тобто спірні правовідносини щодо перерахунку пенсії виникли після 01.06.2015) та у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 скасовано норми законодавства щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», управління, відмовляючи у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», діяло на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України, а тому неправомірні та незаконні дії відсутні. З урахуванням наведеного, вимоги позивача відповідно до заяви від 05.08.2016 та адміністративного позову від 12.08.2016 щодо визнання дій та рішення управління щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити такий перерахунок є безпідставними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Правовідносини щодо пенсійного забезпечення є поняттям загальним, яке включає в себе інші види правовідносин (призначення, перерахунку пенсії, сплати страхових внесків, добровільної участі в страхуванні, тощо, що за своєю суттю є поняттями більш вузькими та родовими по відношенню до правовідносин з приводу пенсійного забезпечення). Правовідносини існують тільки тоді, коли є два і більше суб'єкти суспільних відносин, між якими виникають взаємні права і обов'язки з приводу задоволення матеріальних та нематеріальних потреб та інтересів. В даному випадку спірні правовідносини щодо перерахунку пенсії виникли лише після звернення позивача до управління з заявою про її перерахунок. Саме подання заяви про перерахунок пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду засвідчує волевиявлення особи та підтверджує бажаність проведення такого перерахунку. До моменту звернення в управління з відповідною заявою про перерахунок пенсії, в управління не виникає юридичного обов'язку щодо здійснення такого перерахунку. Під час визначення питання, щодо порядку застосування норм права щодо конкретних правовідносин, необхідно застосовувати той нормативно-правовий акт, який діє під час таких правовідносин. На момент виникнення спірних правовідносин діючим є Закон України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру». З урахуванням наведеного, в управління відсутні правові підстави для незастосування вказаного Закону. Набрання чинності нормативно-правовим актом передбачає його обов'язковість для всіх організацій та посадових осіб. З урахуванням наведеного, вимога позивача щодо зобов'язання управління здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент призначення пенсії є безпідставною та необгрунтованою. Норми щодо обмеження граничного розміру пенсії були запроваджені відповідно до ЗУ № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», які на момент звернення позивача до управління з заявою про перерахунок пенсії та з адміністративним позовом до суду були чинними. З урахуванням наведеного, вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру без обмеження граничного розміру є безпідставними та необгрунтованими. Верховний Суд України у ряді судових рішень неодноразово вказував на те, що суди не вправі підміняти собою органи державної влади з питань їх компетенції. Перерахунку пенсії передує ряд процесуальних дій: звернення пенсіонера в управління з заявою про перерахунок пенсії та відповідними документами, що передбачені Порядком, встановлення та перевірка паспортних даних заявника, розгляд спеціалістами заяви та документів на відповідність законодавству, перевірка достовірності довідок, що подаються для перерахунку пенсії, тощо, що належать до виключної компетенції територіальних органів Пенсійного фонду. На підставі наведеного, суд може лише зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення з урахуванням встановлених судом обставин. Відповідно до ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 2 зазначеної статті, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті. В даних випадках визначення суми стягнення можливе тільки після здійснення перерахунку. Просять відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково та виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років з 03.06.2002 року.

Позивач перебуває на обліку в Уманському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області як отримувач пенсії, призначеної відповідно дост. 50-1 Закону України "Про прокуратуру» (заперечення відповідача № 9773/17 від 26.08.2016 року (а.с. 18-20).

Н час призначення позивачу пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннямистатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII.

Відповідно до ч.1ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII(в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням цієї норми, позивачу у 2002 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% середньомісячного заробітку. Про, що не заперечувалося сторонами по справі та в силу ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню.

Законом № 3668-VІ який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першоїстатті 50-1 Закону№ 1789-ХІІщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІзмін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятоюстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІпризначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсійпровадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесеніЗаконом №3668-VІзміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації нимиправа на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІне зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

Згідно довідки, виданої прокуратурою Черкаської області № 18/169 вих.16 від 25.07.2016 року ОСОБА_2, дійсно працював в органах прокуратури Черкаської області на посаді прокурора Монастирищенського району. Заробітна плата з 01.12.2015 згідно постанови КМУ від 31.05.2012 № 505, постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 стновить всього 14091,90 грн. ( а.с. 10).

З 15 липня 2015 року набрав чинностіЗакон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VIIта втратив чинністьЗакон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Відповідно до ч.13ст.86 Закону №1697-VIIпенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20ст.86 Закону №1697-VIIпередбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Відповідно до ч.4ст.45 Закону №1058-IVперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Частиною 1ст. 44 Закону №1058-IVпередбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 5ст. 45 Закону №1058-IVдокументи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з положеннями п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до п.1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з абз. 2 п.4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Тобто, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Положенням п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечилост.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд вважає, що дії Уманського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є протиправними щодо прийняття рішення про відмову перерахувати з 01.01.2016 р. пенсію позивачу за вислугою років у відповідності дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ(у редакції, що діяла станом на червень місяць 2002 року) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Черкаської області №18/169 від 25.07.2016 року.

Про правильність тлумачення діючого законодавства свідчить і судова практика: ухвала Вищого адміністративного суду України від 06.07.2016 року у справі № К/800/15163/16.

Разом з тим, повноваження суду при вирішенні справи визначеністаттею 162 КАС України. Відповідно до пункту 2 частини 1 цієї норми у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин ( постанова Вищого адміністративного суду України від 18 червня 2015 року у справі К/800/54600/14 та інші).

Умови та порядок призначення (перерахунку) пенсії, в тому числі пенсій за вислугу років працівникам прокуратури, врегульованіЗаконами № 1058-IVта№ 1697-VII. Згідно ч.13ст.86 Закону №1697-VIIпенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

На підставі зазначених нормативних актів, УПФ при вирішенні питання про перерахунок пенсії за вислугу років наділене дискреційними повноваженнями, при цьому при наявності звернення, суб'єкт владних повноважень повинен прийняти рішення. Як свідчать матеріали справи, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії саме за розглядом його заяви, яка надійшла до Уманського об»єднаного управління ПФУ Черкаської області 05.08.2016 року, датована позивачем 04.08.2016 року ( а.с.12).

З урахуванням зазначених обставин, суд вважає за необхідне задоволити частково позовні вимоги, змінивши визначення способу захисту порушеного права: "Із зобов'язання УПФ перерахувати пенсіюна зобов'язання прийняти рішення за зверненням позивача саме від 04.08.2016 року, зареєстроване в Уманському об»єднаному управлінні ПФУ Черкаської області 05.08.2016 року з урахуванням положеньст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії, а саме червень місяць 2002 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/169 вих. від 25.07.2016 року, виданої прокуратурою Черкаської області, оскільки судом встановлено підставність позову в цій частині та встановлено право позивача на перерахунок пенсії про який він порушує питання в адміністративному позові.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Враховуючи той факт, що суд не зобов»язував відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, тому вимоги позивача про допуск до негайного виконання рішення суду в межах стягнення суми за один місяць не підлягає до задоволення, оскільки є похідною від вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії, оскільки в цій частині судом змінено визначення способу захисту та відповідно дані вимоги не задоволені.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ч. 3 ст. 94 КАС України та компенсуються за рахунок Державного бюджету України, оскільки позивач, як інвалід ІІ групи ( а.с. 9) звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення", Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України « Про прокуратуру» ( в редакції, яка була чинною на червень місяць 2002 року), Постановою ВСУ від 20.02.2012 року № 21-430а11 та керуючись ст.ст.6-12,41, 71,69,86,94,158-163,185-186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Уманського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області по відмові ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки № 18/169 вих. від 25.07.2016 року, виданої прокуратурою Черкаської області у зв»язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Уманське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 04 серпня 2016 року про перерахунок призначеної пенсії і прийняти рішення з урахуванням встановлених судом обставин і норм права, на підставі ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, а саме червень місяць 2002 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/169 вих. від 25.07.2016 року, виданої прокуратурою Черкаської області.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Монастирищенський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з моменту отримання копії повного тексту постанови.

Суддя: Н.В. Мазай