Дата документу 01.09.2016 Справа № 554/5624/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 вересня 2016 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:
головуючого судді - Антонова С.В.,
секретаря Плаксюк І.Ю.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Октябрського районного суду м.Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив суд зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії, згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.20101 року №2663-11, на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 30.06.2016 року №18-370/вих.16 про заробіток для перерахування пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року по теперішній час.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказав, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Полтавського району Полтавської області та одержує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Прокуратурою Полтавської області позивачу видано довідку для перерахування пенсії від 18.05.2016 року №18-248/вих.16 у звязку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
05.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок його пенсії. Враховуючи те, що на відповідач як правило відмовляє у проведенні перерахунку пенсії з указаних питань, він звернувся з позовною заявою до суду.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити, пояснення надав аналогічні до змісту позовної заяви. Крім того повідомив, що на його адресу надійшов лист ОСОБА_3 обєднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області від 09.08.2016 року №225/к-17 зі змісту якого вбачається, що в проведенні перерахунку його пенсії за заявою від 05.07.2016 року йому відмовлено.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях, що містяться у матеріалах справи. Вказав, що ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 обєднаного Управління пенсійного фонду України Полтавської області 05.07.2016 року із зверненням в порядку Закону України «Про звернення громадян» стосовно питання перерахунку пенсії. Із заявою встановлено зразка, що встановлено порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції 27.12.2005 року №1566/11846, до ОСОБА_3 обєднаного Управління позивач не звертався. Окрім того, у звязку з тим, що належна заява про перерахунок пенсії (а не звернення громадян) позивачем не подавалася, рішення про відмову в здійснені перерахунку пенсії Управлінням не приймалося.
У відповідності до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених в тому числі Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні було встановлено, що з позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року.
Для перерахунку ОСОБА_1 було надано довідку про заробітну плату прокуратури Полтавської області № 18-370/вих16 від 30.06.2016 року.
Згідно з довідкою за №18-370/вих16, виданою 30.06.2016 року Прокуратурою Полтавської області ОСОБА_1 заробітна плата на 1 грудня 2015 року складається з: основний оклад 1804,00 грн., класний чин 130,00 грн., вислуга років 773,60 грн., інші виплати, які передбачені чинним законодавством: 5645,35 грн., всього 8352,95 грн. (а.с. 7).
05.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 обєднаного управління пенсійного фонду УкраїниПолтавської області із заявою про перерахунок його пенсії, додавши довідку про заробітну плату прокуратури Полтавської області № 18-370/вих16 від 30.06.2016 року (а.с. 8).
ОСОБА_3 обєднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області від 09.08.2016 року №225/к-17 відмовленов перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», посилаючись на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Аналіз документів, поданих ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зокрема довідки про заробітну плату №18-370/вих16 від 30.06.2016 року, виданої Прокуратурою Полтавської області, свідчить про відсутність права заявника на перерахунок пенсії (а.с. 44-45).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
ОСОБА_1 отримував пенсію, згідно з ч. 1 ст. 50-1 «Про прокуратуру», пенсію було обчислено з урахуванням 90 відсотків від суми заробітної плати.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії ) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають застосуванню. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно із ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, за вказаної статтею Конституції України не допускається.
Крім того, згідно зі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області №18-370/вих16 від 30.06.2016 року. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Твердження представника відповідача про те, що позивач до органів пенсійного фонду із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії не звертався, у звязку з чим рішення про відмову в перерахунку пенсії не приймалось, на думку суду, не може бути перешкодою для здійснення ефективного судового захисту порушених прав позивача. Так, у відповіді на заяву позивача про проведення перерахунку його пенсії відповідачем не повідомлялось про невідповідність форми звернення ОСОБА_1, а в самій відповіді вказується про відмову в проведенні перерахунку пенсії у звязку з відсутністю підстав.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У звязку з цим неприйняття органом пенсійного фонду відмови у проведенні перерахунку пенсії у формі рішення не може бути перешкодою для здійснення його ефективного засобу правового захисту прав позивача судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою 14.07.2016 року. Доказів поважності причин пропуску позивачем строку на звернення до суду не надано. А тому, враховуючи дату звернення до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який ОСОБА_1 просить провести перерахунок його пенсії, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту із 14.01.2016 року. В іншій частині з 01.01.2016 року по 14.01.2016 року позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.
Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, слід зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з з 14.01.2016 року з врахування довідки прокуратури Полтавської області №18-370/вих-16 від 30.06.2016 року.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 186 КАС України, суд
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов`язати Полтавське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 14 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області №18-370/вих-16 від 30.06.2016 року у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії слідчо-прокурорських працівників, згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ в редакції зі змінами від 12.07.2001 року №2663-ІІІ) та здійснити відповідні виплати з урахуванням різниці між фактично отриманою та на належною до сплати сумою пенсії.
В іншій частині позовні вимоги залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.
Суддя С.В. Антонов