Постанова № 61292729, 09.09.2016, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
09.09.2016
Номер справи
509/2991/16-а
Номер документу
61292729
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 509/2991/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2016 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :

головуючого судді - Кочко В.К.,

при секретарі - Задеряка Г.М.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника ТСВК - Нікішева О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт.Овідіополь, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними та скасування постанов ТСВК, -

В С Т А Н О В И В :

30 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказував, що 06.11.2015 року його було обрано на посаду Таїровського селищного голови.

Постановою Таїровської селищної виборчої комісії (надалі - ТСВК) №6 від 16.08.2016 року визнано ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови, а постановою ТСВК №7 від 16.08.2016 року призначено повторні вибори Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу.

Позивач вважає, вищевказані постанови ТСВК, противоправними та такими, що підлягають скасуванню, посилаючись на грубе порушення ТСВК ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р., так як після набрання статусу селищного голови, комісія позбавлена можливості приймати рішення у порядку ст.89 ч.10 вищевказаного Закону.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали.

Представник ТСВК позов не визнав, пояснивши у судовому засіданні, що постанови №6 та №7 є законними, оскільки ОСОБА_1 було обрано головою Таїровської селищної ради, а не Таїровським селищним головою, ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, керівником ТОВ «МАХ», а тому ТСВК прийняла рішення про скасування своєї ж постанови.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника ТСВК, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Згідно із ст.ст.69,70 КАСУ доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Суд з`ясував, що вказаний адміністративний позов поданий ОСОБА_1 у встановлені Законом строки.

Оскаржувані постанови ТСВК порушують його права та обов'язки, а тому з урахуванням ст.6 п.1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він має право на звернення до суду з метою захисту своїх порушених прав.

Відповідно до ст.89 Закону України «Про місцеві вибори» особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости. У п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости. У разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною депутатом по одномандатному виборчому округу, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від депутатського мандата, та призначає в цьому виборчому окрузі повторні вибори. У разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.

У відповідності до ст.25 вищевказаного Закону сільська, селищна територіальна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Судом встановлено, що постановою №46 Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 06.11.2015 року ОСОБА_1 обрано головою Таїровської селищної ради. Рішенням Таїровської селищної ради №1 від 06.11.2015 року обрано Таїровським селищним головою - ОСОБА_1. У цей ж день він склав присягу, що підтверджується копією присяги та копією трудової книжки.

Вищий Адміністративний Суд України розглядаючи справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання противоправними дій та противоправною бездіяльність своєю ухвалою від 10.03.2016 року встановив, позовні вимоги про визнання противоправною бездіяльності ТСВК щодо неприйняття рішення про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови та не призначення повторних виборів селищного голови не підлягають задоволенню, оскільки станом на 26 листопада 2015 року у ТСВК для прийняття такого рішення жодних підстав не було.

Суд приходить до висновку, що ТСВК після реєстрації ОСОБА_1 селищним головою та набуття ним повноважень селищного голови не мала права приймати оскаржувані постанови.

Суд також звертає увагу на те, що у ТСВК відсутні повноваження на скасування своєї ж постанови винесеної раніше, (ст.25 Закону України «Про місцеві вибори»).

Тому суд вважає, що повноваження ОСОБА_1 після реєстрації селищним головою і набуття повноважень, на посаді якій він працює понад вісім місяців, можуть бути припинені на підставі ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими, такими, що ґрунтуються на вимогах Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6,10,11,69-72,86,158-163,167,172 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, ст.6 п.1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати противоправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №6 від 16.08.2016 року про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови.

Визнати противоправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №7 від 16.08.2016 року про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя В. К. Кочко