Постанова № 61285601, 12.09.2016, Малинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
283/1709/16-а
Номер документу
61285601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 283/1709/16-а

провадження № 2-а/283/116/2016

П О С Т А Н ОВ А

і м е н е м У к р а ї н и

12 вересня 2016 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням - судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань Пух Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася в серпні 2016 року до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що перебуває на обліку в УПФУ в Малинському районі та з 21.03.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків від заробітної плати. 05.08.2016 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням суми індексації зарплати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в чому їй було відмовлено з посиланням на постанову КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій", яка не дає підстав для їх врахування.

Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії як державного службовця з 21.03.2010 року у відповідності до ст.ст. 33,37,37-1 Закону України "Про державну службу", врахувавши виплати матеріальних допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань отримані за місцем роботи та індексації а які нараховані збори на державнообов'язкове пенсійне страхування та той факт, що пенсія була їй призначена до 21.03.2010 року, тобто в розмірі 90% заробітної плати.

В судове засідання позивач не з'явилася, подавши заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник УПФУ в Малинському районі до суду не з'явився, подавши заперечення, в якому послався на норми постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" в якій такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не включені до складових заробітної плати. Крім того, в попередній поданій довідці про заробітну плату відомостей про матеріальну допомогу не міститься, а з моменту повторного звернення з 05.08.2016 року право на перерахунок та виплату пенсії не порушено, оскільки відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення - з першого числа місяця в якому пенсіонер звернувся за перерахунком, якщо відповідну заяву подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано після 15 числа. Просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю та проводити судове засідання у їх відсутність.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Малинському районі та з 21.03.2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

05.08.2016 року позивач звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати.

Управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі було відмовлено в проведенні перерахунку з зазначенням того, що в довідці сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації підтверджуючих документів не надано.

Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до вимог статті 37 Закону «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).

Згідно зі статтею 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

При цьому слід зазначити, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013р. в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Отже, висновки Управління про те, що такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не включені до складових заробітної плати є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в Управлінні з 2008 року. В той же час Управління при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Таким чином, у відповідача наявні підстави для проведення перерахунку пенcії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.08.2016 року, оскільки відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області 05 серпня 2016 року.

Ухвалою Малинського районного суду Житомирської області від 12.09.2016 року позовні вимоги за період з 21.03.2010 року по 17.02.2016 року - залишено без розгляду.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії УПФУ в Малинському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити з 01.08.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, включених до довідки №1662/16 від 01.08.2016 року ТУ ДСА в Житомирській області, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично проведених виплат та індексації.

В решті вимог, а саме: за період з 18.02.2016 року по 31.07.2016 року - відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений по справі судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: