ун. № 759/6440/16-а
пр. № 2-а/759/177/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2016 року м. Київ Суддя Святошинського районного суду м. Києва Сенько М.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (далі УПФУ) і отримує пенсію за віком, що призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».
19.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат» (суми премій до свят, матеріальні допомоги, тощо), відповідно до довідок Служби безпеки України від 14.06.2011р. №21/2/2-931 та №21/2/2-932 про складові заробітної плати, і які не були враховані при призначенні пенсії.
Проте, УПФУ відмовили в задоволенні заяви, за підстав того що вказані виплати не входять до заробітної плати, що враховується при призначенні пенсії.
Не погодившись з цим, ОСОБА_1 заявила позов до УПФУ, за яким просила визнати дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії «інших виплат», та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням «інших виплат», починаючи з 19.05.2015 року.
Від представника відповідача Ященко М.Ю. надійшли письмові заперечення, відповідно до яких вона просила в задоволенні позову відмовити, за безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню частково виходячи з такого.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 37 ЗУ «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 37-1 цього ж Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Заробітна плата, згідно з частиною 1 статті 1 Закону «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В статті 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наведено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такі ж висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14.
Таким чином, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування був нарахований на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі і на «інші виплати» заробітної плати, що підтверджується наявними у матеріалах справи довідками про складові заробітної плати, то, в даному випадку, є достатні та необхідні правові підстави для врахування відповідачем сум зазначених виплат при обчисленні пенсії ОСОБА_1
Доводи відповідача про те, що до заробітної плати, яка враховується при розрахунку пенсії включаються лише виплати які мають систематичний (постійний) характер засновані на хибному тлумаченні законодавства.
При цьому, суд погоджується, що права позивача мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів доходу.
Доводи відповідача про пропуск позивачем строків позовної давності є надуманими, а відтак підстав для залишення позову без розгляду не має.
Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позову про визнання неправомірними дій відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії спірних виплат при її призначенні, оскільки позивач при призначенні пенсії не оспорювала її розмір до моменту звернення за перерахунком. На це ж, вказує і те, як позивачем сформульовані вимоги позову на відновлення порушеного права.
За таких висновків, пенсія позивачу має бути перерахована відповідно до ст. 44 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з першого числа наступного місяця, після подання заяви про перерахунок, а саме з 01.05.2016р.
Крім того, з метою уникнення неоднозначного тлумачення постанови, суд вважає за необхідне зазначити, що перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосовуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.
На підставі наведених в рішенні норм закону, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 100, 122, 160-163, 167 КАС України, суддя
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», згідно з довідками Служби безпеки України від 14.06.2011р. №21/2/2-931 та №21/2/2-932, починаючи з 01.05.2016 року, із застосуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.
В задоволенні решти вимог позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сенько М.Ф.