Постанова № 61268228, 18.10.2010, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
18.10.2010
Номер справи
2-а-128/10
Номер документу
61268228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-128/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2010 року Згурівський районний суд Київської області в складі

головуючого судді при секретарі ОСОБА_1 ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Згурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа: ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ на дії субєкту владних повноважень у сфері управлінської діяльності,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, де вказує, що відповідач відмовляє йому у наданні встановленого чинним законодавством статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення.

Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Будь яких уточнень, конкретизації або обмежень зазначених законом не встановлено. Для отримання статусу необхідно дотримання наступних умов: наявність інвалідності, отриманої внаслідок захворювань повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

На момент аварії позивач працював в Згурівському РТП. Відповідно до діючого законодавства, а саме Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і ОСОБА_1 Міністрів СРСР № 1111, та начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, формування цивільної оборони в тому числі невоєнізовані, створювались на всіх без виключення підприємствах, в установах та організаціях. До складу цих формувань в обовязковому порядку зараховувались всі працездатні працівники, починаючи з 16-літнього віку. На той час позивач в повній мірі відповідав цим вимогам та був зарахований до складу цих формувань.

У звязку з аварією на Чорнобильській АЕС, за рішенням Урядової комісії, були здійснені заходи по евакуації населення, майна та сільськогосподарської худоби, з населених пунктів Чорнобильського району. Зазначені заходи здійснювались формуванням ЦО зведеними автоколонами на виконання розпоряджень начальника ЦО Київської області від 02.05.1986 року №09 та від 04.05.1986 року. Від Згурівського РТП було заподіяно позивача.

На теперішній час позивач інвалід другої групи, інвалідність повязана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», розяснень Комітету Верховної ОСОБА_1 України у справах пенсіонерів, ветеранів і інвалідів ОСОБА_3 звернувся за підтвердженням факту своєї участі у формуваннях Цивільної оборони під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, як правонаступника Штабу Цивільної оборони Київської області і органу МНС України, статус якого визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 року № 361, і отримав на це підтвердження довідку за підписом начальника зазначеного управління

З метою отримання посвідчення інваліда війни і відповідних пільг, що передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ОСОБА_3 звернувся до Відповідача, на якого відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, та Положення про управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації, покладені обовязки по видачі зазначених посвідчень і нагрудних знаків пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду України.

При цьому ОСОБА_3 надав Управлінню праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації документи, які підтверджують наявність підстав для отримання статусу інваліда війни: довідку, видану Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки до Акту огляду МСЕК. Головним управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації Позивачу було відмовлено у задоволенні його вимог.

Відповідач вважає, що діями Відповідача порушуються його законні права, оскільки Законами України «Про внесення змін до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, якою затверджене Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідам війни», не встановлено іншого механізму віднесення інвалідів-чорнобильців до інвалідів війни, крім того, що надані Комітетом Верховної ОСОБА_1 України у справах пенсіонерів, ветеранів і інвалідів розяснення передбачають, що довідка, яка підтверджує залучення особи, що стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, видана на підставі архівних даних і документів відповідним Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, разом з посвідченням громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є достатньою підставою для встановлення статусу інваліда війни.

Саме тому позивач просить суд: позов задоволити повністю, визнати дії відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни неправомірними; зобовязати відповідача встановити позивачу ОСОБА_3, статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, звільнити позивача відповідно до п. 18 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від сплати державного мита.

В судове засідання сторони не зявилися, позивач направив заяву в якій просить суд справу розглянути без його участі, позов підтримує повністю.

Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області свого представника не направив в судове засідання, направив до суду заперечення на адміністративний позов ОСОБА_3 та заяву, в якій просить суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника, постановити рішення по даній справі з врахуванням їх заперечення, позовні вимоги позивача не визнають в повному обсязі. В своєму письмовому запереченні відповідач УПСЗН Згурівської РДА Київської області вказує, що позовні вимоги позивача не визнає, так як вважають, що ОСОБА_3 не має права на отримання посвідчення інваліда війни з наступних підстав :

1.Відповідно до абзацу 2 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» посвідчення інваліда війни видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

2.Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

3.Відповідно до розяснення МПСПУ від 05.11.2007 року № 751/014/91-07 органи праці та соціального захисту населення встановлюють статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про залучення особи до формувань Цивільної оборони на Чорнобильській АЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням службових обовязків по ліквідації Чорнобильської катастрофи.

4.Відповідно до листа Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у правах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 14.06.2006 року № 04-9492/281 та листа Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2009 року № 631/0/15-09/014 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь три зведені загони Цивільної оборони, а саме : Київської, Житомирської та Чернігівської областей, які були сформовані на базі об»єднань «Хімволокно».

5.Також до складу формувань ЦО входив особистий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України (м. Чорнобиль) та ЦО Київської області (м. Іванків). У звязку з тим, що План Цивільної оборони в період аварії на ЧАЕС не вводився, працівники, які залучалися для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств та відомств і стали інвалідами внаслідок повязаних з цим захворювань не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію вимог ч. 2 п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

6.Чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони створеними в складі підприємств, установ, організацій. Умови визначення правового статусу цих категорій осіб та їх соціального захисту визначаються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Третя особа Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи свого представника в судове засідання не направило, але надало листа в якому підтверджує факт залучення ОСОБА_3 до залучення до робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АУС у складі формувань цивільної оборони, позов підтримує та просить його задоволити.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Копією паспорта встановлено особу позивача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 10-11 ).

Згідно копії довідки Серії КИО - І № 330425 ОСОБА_3 вважається інвалідом другої групи та непрацездатним ( а.с.8).

Згідно копій посвідчення Серії А № 142843 С виданого 04.02.2009 року 1 категорії та вкладки № 641344 С встановлено, що ОСОБА_3 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 1 (а.с.7).

Листом № 667 від 11.03.2010 року УПСЗН Згурівської РДА відмовило ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни та повідомлено, що для встановлення вказаного статусу йому необхідно предоставити, крім довідки, виданої органами МНС України, документальне підтвердження залучення його до формувань ЦО з посиланням на наказ чи розпорядження штабу ЦО та інформацію про роботу, яку виконував під час ЛНА на ЧАЕС ( а.с. 6 ).

З копій довідки Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації № 01-08/420 від 20.09.2010 року та маршрутного листа встановлено, що ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування служби захисту рослин і тварин ЦО Київської області від Згурівського ремонтно-транспортного підприємства в період з 7по 10 травня 1986 року і був залучений в евакуаційних заходах ( а.с. 9 ).

Згідно копії довідок від 11.06.2001 року № 89 та №90, ОСОБА_3 брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, а саме виконував роботи по перевезенню домашнього майна та худоби з с. Іллінці, с. Стечанка 7 та 10 травня 1986 року (а.с.12,13).

Відповідно до копій розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області 30 квітня 1986 року і наказу начальника Цивільної оборони Київської області Голови Київської обласної ради від 30 квітня 1986 року за № 02 та № 52 від 19 травня 1986 року та копії довідок від 11.06.2001 року № 89 та №90, ОСОБА_3 брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, а саме виконував роботи по перевезенню домашнього майна та худоби з с. Іллінці, с. Стечанка 7 та 10 травня 1986 року (а.с.12,13,25,26).

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом „Посвідчення інваліда війни та нагрудний знак „Ветеран війни-інвалід.

Згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551 (із змінами та доповненнями) до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

В силу ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з обєктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні як адміністративним судам місцевим загальним судам.

Згідно ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про своє порушене право позивач дізнався в вересні 2010 року.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, так як позивач повністю довів свої позовні вимоги, що підтвердилось дослідженими в судовому засіданні доказами.

Керуючись ст.ст.17,18,99,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 4, 7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 „Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, третя особа: ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ на дії субєкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності.

Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_3 в наданні статусу інваліда війни - протиправними.

Зобов»язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний номер 20624042 надати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, статус інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » та видати відповідне посвідчення та нагрудний знак.

Стягнути з УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ на користь держави судовий збір в сумі 3 ( три ) гривні 40 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 ( десяти ) днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ