Постанова № 6125856, 16.07.2009, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.07.2009
Номер справи
3/89/09
Номер документу
6125856
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

___________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2009 р.Справа № 3/89/09

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді Пироговського В.Т.,

суддів Картере В.І., Жекова В.І.,

секретар судового засідання Стогній С.Ю.,

за участю представників учасників процесу:

від прокуратури не зявилися,

від позивача не зявилися,

від відповідача Долгов А.Г.

розглянула апеляційну скаргу

ТОВ „Санта-Мрія”

на рішення господарського суду Миколаївської області

від 14.04.2009р.

у справі № 3/89/09

за позовом Миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області

до ТОВ „Санта-Мрія”

про стягнення 34353,81 грн.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2009р., яка 15.05.2009р. надіслана учасникам процесу, прийнято до провадження та призначено до розгляду на 09.06.2009р. апеляційну скаргу ТОВ „Санта-Мрія” на рішення господарського суду Миколаївської області від 14.04.2009р. у справі № 3/89/09.

За правилами ст.77 ГПК України в засіданні 09.06.2009р. розгляд справи відкладено на 30.06.2009р., в засіданні 30.06.2009р. на 16.07.2009р.

Учасники процесу повідомлені про час і місце засідань апеляційного господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, проте Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор та Державна екологічна інспекція в Миколаївській області не скористались наданим ст.22 ГПК України правом на участь в засіданнях господарського суду апеляційної інстанції, в звязку з чим розгляд справи здійснено за відсутності їхніх представників.

Ухвалою голови Одеського апеляційного господарського суду від 30.06.2009р. строк розгляду апеляційної скарги продовжено до 12.08.2009р.

Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 16.07.2009р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області звернувся до господарського суду Миколаївської області із позовною заявою про стягнення з ТОВ „Санта-Мрія” на користь держави в особі позивача 34353,81 грн., з яких 14292,86 грн. шкода, завдана внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, 8130,76 грн. шкода, завдана внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, та 11930,19 грн. втрати сільськогосподарського виробництва, зумовлені погіршенням якості землі.

Рішенням місцевого господарського суду від 14.04.2009р. зі справи № 3/89/09 (суддя Смородінова О.Г.) позов задоволено повністю як обґрунтований.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, ТОВ „Санта-Мрія” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції від 14.04.2009р. по даній справі скасувати, в позові відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, скаржник відзначає, що справу розглянуто за його відсутності, не дивлячись на те, що його представник своєчасно прибув у судове засідання. Крім того, особа, яка подала скаргу, звертає увагу судової колегія на той факт, що використання земельної ділянки не за призначенням та зняття ґрунтового покриву ним не здійснювалось. Також апелянт зазначає, що підставою для притягнення ТОВ „Санта-Мрія” до відповідальності стала в т.ч. наявність договору оренди землі, який є нікчемним як такий, що порушує публічний порядок.

Державна екологічна інспекція в Миколаївській області надіслала письмові пояснення, в яких просить залишити судове рішення без змін, вказуючи на безпідставність доводів скаржника.

Вислухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них докази, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про скасування оскарженого рішення, виходячи з такого.

Земельна ділянка площею 6,69 га, розташована в межах АДРЕСА_1 є власністю ОСОБА_2 та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку (серія ЯГ № 605822). Остання передана 01.09.2008р. в оренду ТОВ „Санта-Мрія” для сільськогосподарських потреб.

01.09.2008р. Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства при використанні надр ТОВ „Санта-Мрія” в межах Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, за наслідками якої складено акт. Зазначеним актом встановлено порушення природоохоронного законодавства, зокрема, зняття родючого шару ґрунту та використання землі не за цільовим призначенням, а саме для видобування корисних копалин у вигляді піску.

02.09.2008р. першим заступником Головного Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області прийнято рішення № 01-17/141-08, яким тимчасово заборонено (зупинено) з 04.09.2008р. діяльність ТОВ „Санта-Мрія” з видобування піску в Жовтневому районі в межах Коларівської сільської ради, в звязку із можливістю виникнення екологічно небезпечної ситуації.

09.09.2008р. Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області проведено іншу перевірку виконання природоохоронного законодавства ТОВ „Санта-Мрія”. В акті, оформленому за результатами цієї перевірки, вказано, що роботи по видобуванню піску продовжуються, а, відтак, рішення від 02.09.2008р. № 01-17/141-08 не виконано.

В подальшому на виконання вимоги Миколаївської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 22.09.2008р. № 1170вих Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області на підставі ст.20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” проведено ще одну перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „Санта-Мрія”, за наслідками якої оформлено акт від 24.09.2008р., де також закріплено факт проведення робіт по видобуванню піску з порушенням природоохоронного законодавства.

На підставі вищезазначених перевірок, керуючись Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, а також даними присутніх під час перевірок фахівців ДП „Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” стосовно розмірів земельної ділянки, Державною екологічною інспекцією в Миколаївській області оформлено розрахунки, в яких визначено розміри заподіяної державі шкоди. Так, ТОВ „Санта-Мрія”: знято ґрунтовий покрив (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на площі 0,99 га, чим завдано збитків у сумі 14292,86 грн.; використано земельну ділянку площею 1,5 га не за цільовим призначенням (на землях сільськогосподарського призначення (пасовищах) розташовано карєр), чим завдано збитків у сумі 8130,76 грн.

Крім того, згідно із приписами постанови Кабінету Міністрів України „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” від 17.11.1997р. № 1279, виходячи з даних ДП „Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” щодо розмірів земельних ділянок та ступеню втрати родючості ґрунту оформлено розрахунки, в яких додатково визначено втрати сільськогосподарського виробництва, зумовлені погіршенням якості землі, в загальній сумі 11930,19 грн.

Судова колегія погоджується із зробленим в судовому рішенні висновком про те, що матеріалами справи підтверджується порушення фактичним користувачем землі ТОВ „Санта-Мрія” українського природоохоронного законодавства, в т.ч. ст.168 Земельного кодексу, постанови Кабінету Міністрів України „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” від 17.11.1997р. № 1279, п.1.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005р. за № 70/10350, в результаті чого винними діями відповідача державі заподіяно шкоду зняттям ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на площі 0,99 га в розмірі 14292,86 грн., використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням на площі 1,5 га в розмірі 8130,76 грн., погіршенням якості землі та повною втратою родючості ґрунту, спричинених незаконним зняттям верхнього шару та порушення структури ґрунту на площі 1,13 га в розмірі 11 930,19 грн., що підтверджується арифметично вірно складеними розрахунками розміру шкоди, актами перевірки дотримання природоохоронного законодавства, підписаними уповноваженим представником ТОВ „Санта-Мрія” без будь-яких зауважень, протоколами про адміністративні правопорушення та письмовими поясненнями власника землі ОСОБА_2

Між тим, місцевим господарським судом не враховано, що Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор, звертаючись із позовом у рамках провадження у даній справі, невірно застосував окремі норми матеріального та процесуального права України, в звязку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Наведена позиція господарського суду апеляційної інстанції зумовлена правилами:

-абз.10 п. „а” ст.6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р. № 963-IV, який до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель відносить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

-абз 11 п.п.1 п.4 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002р. № 1958 (із змінами), яким на Держземінспекцію відповідно до покладених на неї завдань покладено обовязок організовувати і здійснювати державний контроль за дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Враховуючи викладене, належним позивачем у справі за позовом про стягнення збитків у сумі 11 930,19 грн., нарахованих на підставі постанови Кабінету Міністрів України „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню” від 17.11.1997р. № 1279, є спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, а не Державна екологічна інспекція в Миколаївській області, в інтересах держави в особі якої подав позовну заяву Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор, а, відтак, у задоволенні вимог в цій частині слід відмовити.

Окрім цього, ч.ч.8,15 ст.48 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008р. № 835-VI установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва та 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Як вказано вище, Миколаївський міжрайонний природоохоронний прокурор в тексті позову просить стягнути завдані збитки на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області, що прямо суперечить ч.ч.8,15 ст.48 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”. Належним отримувачем правомірно заявлених до стягнення збитків (14292,86 грн. шкода, завдана внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, 8130,76 грн. шкода, завдана внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням) є Коларівська сільська рада Жовтневого району Миколаївської області, на території якої мало місце екологічне правопорушення, що також не враховано господарським судом першої інстанції.

Додатково апеляційний господарський суд відзначає, що порушення норм процесуального та матеріального права, на яких наполягає скаржник не підтверджені жодними належними та допустимими доказами, як-то: запереченнями в порядку ст.81-1 ГПК України на протокол від 14.04.2009р., в якому зазначено, що представник відповідача в судове засідання не зявився; документами на землю, з яких вбачалось би отримання в оренду землі вже без родючого шару ґрунту тощо.

Таким чином, судове рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги частковому задоволенню.

Судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених вимог з урахуванням перегляду рішення в апеляційному порядку.

Керуючись ст.ст.77,85,99,101-105 ГПК України, колегія суддів

Постановила:

Рішення господарського суду Миколаївської області від 14.04.2009р. зі справи № 3/89/09 скасувати.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з ТОВ „Санта-Мрія” (код ЄДРПОУ 35301794):

-в доход місцевого бюджету Коларівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області 22423,62 грн. збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

-в доход Державного бюджету України витрати по держмиту з урахуванням перегляду рішення в апеляційному порядку 164,5 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 77,02 грн.

Доручити господарському суду Миколаївської області видати накази.

В задоволенні позову про стягнення 11930,19 грн. втрат сільськогосподарського виробництва відмовити.

Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя В.Т. Пироговський

Судді В.І. Картере В.І. Жеков Повний текст постанови підписано 20.07.2009р.