Справа № 283/1411/16-а
Провадження № 2-а/283/96/2016
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
13 вересня 2016 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі судді Тимошенка А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
ОСОБА_1 07.07.2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо відмови в зарахуванні страхового стажу періоду роботи відповідно до запису в трудовій книжці № 14, 15 в ПМП «Комфорт» за період з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року.
- Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести перерахунок пенсії та страхового стажу роботи відповідно до запису в трудовій книжці № 14, 15 в ПМП «Комфорт» за період з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року.
- Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо переведення пенсії за вислугою років на пенсію за віком та обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
- Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області призначити та обчислити пенсію за віком з 01.03.2012 року, відповідно до вимог ст. ст. 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області та з 1996 року отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За заявою позивача 01.03.2012 року йому була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Лише в березні 2016 року йому стало відомо, що пенсія за віком нарахована йому з порушенням закону, а саме:
- не врахований страховий стажроботи відповідно до запису в трудовій книжці № 14, 15 за період роботи в ПМП «Комфорт» з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року - у звязку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків;
- песія за віком нарахована та обчислена із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік - у звязку з тим, що відбулось його переведення з одного виду пенсії на інший, а не призначення пенсії.
ОСОБА_1 25.05.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області із заявою про перерахунок трудового стажу із урахуванням записів за № 14, 15 в трудовій книжці, відповідно відкоригувати коефіцієнти, що застосовувались при розрахунку пенсії, про перегляд відповідно до наведених аргументів та діючого законодавства показника середньої заробітної плати, що покладено в розрахунок його пенсії, про правильне проведення математичних дій (обчислення) при розрахунку пенсії та про призначення пенсії, здійснення її перерахунку та виплату з 01.03.2012 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом відповідача від 10.06.2016 року (а. с. 12-13) позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області та до 01.03.2012 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб". За його заявою з 01.03.2012 року йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". Дана пенсія призначена позивачу із застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, оскільки управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області вважає, що відбулося переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а не призначення пенсії.
Суд вважає дані дії неправомірними, виходячи з наступного.
Як встановлено ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3 ст.45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи, може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший.
У даному випадку мало місце призначення пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
На підставі викладеного суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача за призначення пенсії за віком вперше, із заяви не вбачається, що він просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а тому управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області при обчисленні його пенсії повинен був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV, а саме за 2009, 2010, 2011 роки.
Крім того позивачу при призначенні пенсії не врахований страховий стаж роботи відповідно до запису в трудовій книжці № 14, 15 за період роботи в ПМП «Комфорт» з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року у звязку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків. Такі дії управління Пенсійного фонду україни суд також вважає неправомірними з наступних підстав.
Статтею 26 Закону № 1058-IV встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п. «в» ст. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком), до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж - довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
Відповідно до положень Постанови КМ України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Як вбачається із копій трудової книжки ОСОБА_1 він з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року працював на посаді директора ПМП «Комфорт». В цей період не була впроваджена системаперсоніфікованого обліку, а тому відповідач повинен був включити в страховий стаж відповідача період його роботи в ПМП «Комфорт» з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року.
Керуючись ст. 46 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 11, 17, 71, 161, 162, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи в ПМП «Комфорт» з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року відповідно до записів в трудовій книжці № 14, 15.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу роботи в ПМП «Комфорт» з 23.12.1996 року по 17.12.1998 року відповідно до записів в трудовій книжці № 14, 15.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 березня 2012 року із застосуванням показника середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, а саме за 2009, 2010, 2011 року та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за віком з 01 березня 2012 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської областіна користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. О. Тимошенко