Справа № 296/6491/16-а
2-а/296/237/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Шалота К.В., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови їй в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян), на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у повному обсязі; зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 27.05.2006р.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що Позивачу з 28.05.2011 року призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 83% від заробітної плати. В подальшому Позивач звернулася до Відповідача з заявою та довідкою Регіонального відділення Фонду державного майна України у Житомирській області від 05.07.2016 №02/2357 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно якої до складу її заробітної плати входять у тому числі "інші виплати", в які включаються матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію доходів громадян, проте при розрахунку пенсії Відповідачем такі виплати враховано не було про що повідомлено листом від 26.07.2016 р. №215/я-8, що на думку Позивача не відповідає вимогам Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача подала до суду письмові заперечення, в яких посилаючись на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу" вказувала, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та виплата індексації заробітної плати врахована для визначення розміру пенсії бути не може. Окрім того посилалася на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, яким з 01.01.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки законодавство України з 01.06.2015 не містить норм, які б регулювали будь-які повноваження органів ПФУ, а також права осіб, яким пенсія призначена, зокрема відповідно до ЗУ «Про державну службу» щодо перерахунку пенсії чи інших дій.
Відповідно до абзацу 4 пункту 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 року № 7 за результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав ухвалює законне рішення.
Судом встановлено, що з 28.05.2011 року позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
05 липня 2016 року позивач звернулася до Житомирського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахування та виплату пенсії з врахуванням "інших виплат", а саме матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" та довідкою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 05.07.2016 №02/2357 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до вказаної довідки на усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі від 18.07.2016 р. №215/я-8 про відмову в перерахнку (донарахування) пенсії, пов'язаного з включенням до складових заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і суми індексації, отриманої позивачкою на її заяву, вбачається, що її пенсія розрахована в розмірі 83% від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом України «Про державну службу». Підставою відмови було вказано, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до закону, а тому немає підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, системний аналіз вищенаведених норм діючого законодавства України та відповідна судова практика дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію у розмірі 82% суми заробітку з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Судом не беруться до уваги посилання представника відповідача щодо ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, оскільки вказаний закон регулює правовідносини, що склалися (складатимуться) після 01.01.2015 року та регулює питання призначення пенсії, право на яку у особи виникло (виникатиме) з 01.01.2015 року.
Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як свідчать матеріали справи, Позивач звернулася до Відповідача з відповідною заявою та довідкою про здійснення перерахунку її пенсії - 08.07.2016 р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З урахуванням норм вказаного вище Закону, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.07.2016 року, у зв'язку з чим позовні вимог за період з 27.05.2006 р. по 30.06.2016 р. відповідно до норм чинного законодавства задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з частковим задоволенням позову, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору пропорційно до задоволеної частини позову в сумі 275 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 69-71, 72, 122, 158-163, 167, 186КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування ОСОБА_1 при обчисленні пенсії інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внескивідповідно до довідки про складові заробітної плати від 05 липня 2016 року №02/2357.
Зобов'язати Житомирське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 83% від суми заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати від 05 липня 2016 року №02/2357, починаючи з 01 липня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 275 грн. 60 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору, шляхом їх безспірного списання із рахунка Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Cуддя К. В. Шалота