Справа № 147/938/16-а
Провадження № 2-а/147/27/16
ПОСТАНОВА
іменем України
07.09.2016 року смт.Тростянець.
Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді:Савченко С.М.,
секретаря Кучер І.В.,
за участю представників позивача Бондаренко А.В., ОСОБА_3,
відповідача Драпак Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Тростянець адміністративну справу за позовом громадської організації «Подільський центр протидії корупції» до голови Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області Драпак Лариси Іванівни про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду інформаційного запиту,
в с т а н о в и в:
Голова Правління ГО «Подільський центр протидії корупціїї» Бондаренко А.В. звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області Драпак Л.І. про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду інформаційного запиту.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач 18.07.2016 року за вихідним № 01-07/16 звернувся до відповідача за наданням публічної інформації, якою той володіє та є її розпорядником. Зокрема позивач просив надати: всі рішення органу місцевого самоврядування (розпорядження голови, рішення сесії, виконкому тощо), які стосуються передачі об'єктів соціальної сфери від АКПП «Перемога», яка позиціонує себе як правонаступник КСП «Перемога»; всі рішення органу місцевого самоврядування (розпорядження голови, рішення сесії, виконкому тощо), які стосуються передачі в оренду об'єктів водного фонду (ставків в межах населеного пункту, тощо); інформацію про те, чи перебуває об'єкт водного фонду (ставок) в оренді або в іншому законному володінні інших осіб в даний час та про правові підстави такого користування; інформацію про те, коли останній раз відбувались загальні збори громадян за місцем проживання для вирішення питань місцевого значення та які питання на них вирішувались; інформацію про розмір земельних ділянок резервного фонду та земель запасу Летківської сільської ради, про осіб та про підстави їх використання, надавши відповідні рішення та договори; інформацію про місце та час проведення загальних зборів членів КСП «Перемога» на яких би вирішувалося питання про його реформування.
Вважає, що вказаний запит відповідав вимогам, встановленим Законом України "Про доступ до публічної інформації", підстави для відмови у наданні інформації у відповідача відсутні.
В адміністративному позові просив визнати бездіяльність голови Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області Драпак Лариси Іванівни, яка полягає у відмові надати інформацію на запит Громадської організації «Подільський центр протидії корупції» від 18.07.2016 року за вих. N° 01-07/16, протиправною. Зобов'язати голову Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області Драпак Ларису Іванівну розглянути інформаційний запит Громадської організації «Подільський центр протидії корупції» від 18.07.2016 року за вих. № 01-07/16 та надати на цей запит повну інформацію, якою володіє Летківська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, з усіх 6-ти питань порушених в інформаційному запиті.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала в задоволенні позовних вимог просила відмовити. Своє заперечення обґрунтувала тим, що позивач звернувся із запитом, який не відповідає вимогам ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», та на її погляд є листом, а не інформаційним запитом. Також зазначила, що лист позивача містить безпідставні та необгрутновані звинувачення посадових осіб Летківської сільської ради у неправомірних діях. Фактично таке звернення - є ніщо інше як висунення звинувачення громадською організацією, яка не має таких повноважень. Крім того, у володінні Летківської сільської ради відсутня запитувана інформація про неправомірні дії Летківського сільського голови та Летківська сільська рада та її посадові особи не здійснювали неправомірних дій в процесі виконання своїх обов'язків.
Дослідивши адміністративний позов з доданими до нього документами, заслухавши пояснення позивача, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне: 18 липня 2016 року Голова Правління ГО «Подільський центр протидії корупціїї» Бондаренко А.В. подав до Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області інформаційний запит. В запиті просив видати наступну інформацію та документи:
1.Всі рішення органу місцевого самоврядування (розпорядження голови, рішення сесії, виконкому тощо), які стосуються передачі об'єктів соціальної сфери від АКПП «Перемога», яка позиціонує себе як правонаступник КСП «Перемога».
2.Всі рішення органу місцевого самоврядування (розпорядження голови, рішення сесії, виконкому тощо), які стосуються передачі в оренду об'єктів водного фонду (ставків в межах населеного пункту, тощо).
3.Чи перебуває об'єкт водного фонду (ставок) в оренді або в іншому законному володінні інших осіб в даний час. Якщо так, то прошу Вас повідомити про вказаних осіб та про правові підстави такого користування.
4. Повідомити коли останній раз відбувались загальні збори громадян за місцем проживання для вирішення питань місцевого значення та які питання на них вирішувались.
5.Інформацію про розмір земельних ділянок резервного фонду та земель запасу Летківської сільської ради, про осіб та про підстави їх використання, надавши відповідні рішення та договори.
6.Інформацію про місце та час проведення загальних зборів членів КСП «Перемога» на яких би вирішувалося питання про його реформування.
Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі по тексту - Закон № 2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до публічної інформації" цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Частина 1 ст. 19 Закону Украйни "Про доступ до публічної інформації" визначає поняття "запиту на інформацію" (далі - запит), згідно якої інформаційний запит - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (ч. 3 ст. 19 Закону № 2939-VI).
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Строк розгляду запиту розпорядник інформації може продовжити до 20 робочих днів у разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
22 липня 2016 року сільським головою Летківської сільської ради надано відповідь, що в запиті відсутні будь-які дані про те, що ГО «Подільський центр протидії корупнції» має статутну мету (ціль) захист прав і свобод мешканців сіл Летківка та Северинівка Тростянецького району. Окрім того в запиті не зазначено жодного конкретного мешканця, які мають відношення до ГО, а лише значиться загальне посилання, а запитувана інформація стосується конкретних осіб, інформація охороняється законом (персональні дані, приватного життя тощо).
Частиною 4 статті 19 Закону № 2939-VI передбачено, що письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити:
1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі (ч. 5 ст. 19 Закону № 2939-VI).
Суд дослідивши інформаційний запит від 18 липня 2016 року, проаналізувавши його зміст приходить до висновку про повноту та відсутність порушення форми запиту.
Таким чином, суд не приймає до уваги пояснення відповідача щодо невідповідності запиту вимогам ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Отже, суд приходить до висновку, що протиправно надано відповідь відповідачем № 270 від 22 липня 2016 року щодо неможливості надання запитуваної інформації.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання голови Летківської сільської ради надати повну інформацію на інформаційний запит від 18 липня 2016 року за вих. № 01-07/16 відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд зазначає, що є всі підстави для її задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Інформаційний запит Громадської організації «Подільський центр протидії корупції» від 18.07.2016 року за вих. № 01-07/16 містить вказівку на неправомірні дії Летківського сільського голови. Що суд вважає безпідставним та упередженим посиланням. Тому сільський голова надала заявнику мотивовану відповідь від 22.07.2016 за вих. № 270.
З огляду на наведене та оскільки посилання позивача на бездіяльність голови Летківської сільської ради не знайшла підтвердження в судовому засіданні, то позов в частині визнання бездіяльності протиправною задоволенню не підлягає.
У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позовні вимоги голови Правління ГО «Подільський центр протидії корупціїї» Бондаренко А.В до голови Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області Драпак Л.І. про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду інформаційного запиту підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 12, 17, 19, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати голову Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області розглянути запит громадської організації «Подільський центр протидії корупції» від 18.07.2016 за вих. 01-07/16 та надати на цей запит повну інформацію, якою володіє Летківська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, з усіх шести питань порушених в інформаційному запиті.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: