Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 вересня 2016 р. № 820/4639/16
Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області по виконавчому провадженню ВІТ №51839292 про відмову у відкритті виконавчого провадження від 02.08.2016 року;
- зобов'язати відділ примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області прийняти рішення відповідно до ЗУ "Про виконавче провадження", щодо виконавчого листа по адміністративній справі №820/1383/16 виданого Харківським окружним адміністративним судом 16.06.2016 р. про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, код: 08166355) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2016 року про виплату одноразової грошової допомоги.
Позивач обгрунтовує свої вимоги тим, що оскаржувана постанова прийнята всупереч вимог діючого законодавства України, що порушує його законні права та інтереси та що потребує судового захисту.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач, який належним чином повідомлений про судовий розгляд, в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову, в яких зазначив, що позов не підлягає задоволенню як безпідставний та необгрунтований.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності вказаних осіб на підставі наявних в ній доказів у письмовому провадженні, згідно до приписів ч. 6 ст. 128 КАСУ.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29.07.2016 р. позивачем було подано заяву до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області з проханням прийняти на виконання та відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі №820/1383/16, виданого Харківським окружним адміністративним судом 16.06.2016 р. про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, код. 08166355) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2016 року про виплату одноразової грошової допомоги.
22.08.2016 р. ОСОБА_1 поштою отримав постанову старшого державного виконавця Мельник Т.О. про відмову у відкритті виконавчого провадження ВП №51839292 від 02.08.2016 р.
Із зазначеним суд не погоджується та при вирішені даного спору, враховує наступні обставини та нормативні положення.
Як свідчать докази у справі, відповідач, відмовляючи у відкритті виконавчого провадження посилається на Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою КМУ № 89 від 03.06.2013 р., а саме: військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Суд зазначає, що ч. 3 ст. 13 ЗУ «Про центральні органі виконавчої влади» передбачено територіальні органи міністерства діють на підставі положень, затверджуються міністром.
Типове положення про територіальні органи міністерства затверджується Кабінетом Міністрів України.
П. 16 типового положення про територіальні органи міністерства, та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 25.05.2011 р. №563 передбачено, що територіальні органи, утворені як юридичні особи, мають самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
П. 7 Положення «про військові комісаріати» затвердженого постановою КМУ від 03. 06.2013 р. №389 передбачено, що обласні військові комісаріати є юридичними особами, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Інші військові комісаріати є відокремленими підрозділами відповідних обласних військових комісаріатів.
Військові комісаріати мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Таким чином, Харківській обласний військовий комісаріат є територіальним підрозділом державного органу виконавчої влади, а саме: Міністерства Оборони України, а від так, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про виконавче провадження» виконання рішення стосовно Харківського обласного військового комісаріату покладається на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головного управління юстиції в області.
Зазначене вище узгоджується з висновками, викладеними в рішенні Конституційного Суду України від 26.06.2013 р. № 5-рп/2013 у справі № 1-7/2013 про те, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; права і свободи людини і громадянина захищаються судом; судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території; обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на. захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Конституційний Суд України, розглядаючи цю справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею б Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, виконання судового рішення, яке набрало законної сили підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Таким чином, в даному випадку відповідач не дотримав вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його оскаржуване рішення є протиправним, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 162, 181 КАСУ, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області по виконавчому провадженню ВП №51839292 про відмову ОСОБА_1 у відкритті виконавчого провадження від 02.08.2016 року.
Зобов'язати відділ примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області прийняти рішення відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа в адміністративній справі №820/1383/16, виданого Харківським окружним адміністративним судом 16.06.2016 р. про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, код: 08166355) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2016 року про виплату одноразової грошової допомоги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Самойлова В.В.