Справа № 711/6624/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2016 року Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Казидуб О. Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язати провести перерахунок пенсії державному службовцю, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язати провести перерахунок пенсії державному службовцю, вказуючи що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 80% заробітної плати.
Останнім місцем роботи позивача була посада начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності управління власністю міста виконавчого комітету Черкаської міської ради.
До Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - відповідач) були надані необхідні документи для призначення пенсії. Однак, відповідачем була призначена пенсія без включення в розрахунок суми виплаченої повної суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Звернувшись із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з часу її призначення , включивши в розрахунок інші виплати, які входили в структуру її заробітної плати та які відображені в довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зокрема, про виплати повної суми індексації заробітної плати, отримано відповідь, що зазначені допомоги та суми індексації заробітної плати не є складовими заробітної плати посадової особи, тому вони не можуть враховуватися при здійсненні нарахування (перерахунку) пенсії.
Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2010 № 2а-4753/09/2670 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 № 2а-4753/09/2670, постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбаченні чинним законодавством. При цьому зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову № 19-11 із вимогами чинного законодавства шляхом встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» від 14.02.2011 №5-1, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за № 210/18948 скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та затверджено нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати».
Згідно статті 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідач зазначив, що зміни до чинного законодавства, зокрема до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами, тобто включені в довідки виплати (допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація заробітної плати) не враховуються для призначення пенсії згідно із зазначеним Законом.
Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється у порядку, визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (із змінами та доповненнями).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР (із змінами і доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (із змінами та доповненнями) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» від 14.02.2011 № 5-1, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948, визнано такими, що втратили чинність:
- підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за №1161/15852 (далі - Постанова);
- форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Цією ж постановою правління ПФ України від 14.02.2011 № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У подальшому, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852 визнано такою, що втратила чинність та одночасно затверджено форми довідок про заробітну плату:
- форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію;
- форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Постанова правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 набрала чинності 18.10.2013, опублікована в Офіційному віснику України від 18.10.2013 № 78.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу». Відповідно до частини другої статті 37 цього Закону пенсія державним службовцям пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 37і вказаного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-ІУ від 17.11.2005) перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІИ індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до частини п'ятої статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
До законодавства, яким регламентовано питання індексації заробітної плати, належить насамперед Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон № 1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно із Законом № 1282, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Вказує, що до звільнення їй нараховувалася і виплачувалася допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки відповідно до пп. З п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268, та індексація заробітної плати, що має систематичний характер, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Оскільки з довідки про заробітну плату вбачається, що на суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати Позивача та повинні враховуватись при обчислення пенсії.
Приймаючи до уваги, що з суми виплат повної суми індексації заробітної плати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вважає за необхідне визнати протиправними дії Відповідача щодо не включення додаткових видів оплати праці («інші виплати») під час обчислення розміру пенсії Позивача та відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням виплаченої повної суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати відповідача здійснити Позивачу перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії фактично отриманих сум повної суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, і тим самим задовольнити позовні вимоги.
Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області на виконання ухвали суду надало заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Позивач ОСОБА_1. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 в розмірі 80% заробітної плати. Пенсія обчислена при загальному страховому стажі роботи 24 роки 04 місяця 25 днів, в тому числі стаж державного службовця - 17 років 03 місяця 22 дня. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника відділу станом на 22 квітня 2015 року, яка становить 3302грн.45коп.
18 липня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. До заяви додано довідку Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 12 липня 2016 року № 46 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Листом від 27 липня 2016 року № 287/Р-10 їй повідомлено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-4753/09/2670 постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 № 5 -1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, а не які враховуються при обчисленні пенсії згідно з цим Законом.
В зазначеній довідці в графі «інші виплати» вказуються усі інші види виплатр, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат (розшифруванням) в рядку під назвою «інші виплати».
Розмір заробітної плати позивача для обчислення розміру пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» складає 4569,06грн. (посадовий оклад, премії, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інші надбавки).
Матеріальна допомога, індексація, компенсація не враховуються в розрахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Розмір призначеної пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» складає 3655,25 грн. (4569,06 грн. 80%).
Крім того, з 01 травня 2016 року вступив в дію новий ЗУ «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.Відповідно до пп.. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, ЗУ «Про державну службу» від 16.12. 1993 № 3745 - XII втратив чинність . Проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами , встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.
Відповідно до довідки від 12 липня 2016 року № 46, перерахунок пенсії відповідачем проведений без урахування сум «інші виплати» матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», позивач отримав відмову з Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області від 27 липня 2016 року № 287/Р-10стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки.
Крім того, позивач перебуває на обліку з в управлінні Пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж позивача становить 24 роки 04 місяця 25 днів, в тому числі стаж державного службовця - 17 років 03 місяця 22 дня. А тому, необхідно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі ,який в неї був встановлений - 80% заробітної плати, оскільки відповідно до ст.22 Конституції України зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів,позивачка просить здійснити перерахунок пенсії в шестимісячний строк .
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає що вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162 КАС України, ст.2 Закону України « Про оплату праці», ст.33,37 Закону України « Про державну службу», суд, -
П ОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язати провести перерахунок пенсії державному службовцю - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням 80% заробітної плати працюючого державного службовця та без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати-незаконними.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням 80% заробітної плати з 18 січня 2016 року на підставі довідки Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради від 12.07.2016 № 46 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсій відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80% сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої повної суми індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів .
Суддя: О. Г. Казидуб